Burna reakcija javnosti na slučajeve tužiteljki Bojane Savović i Jasmine Paunović nije iznenađenje. Radi se, naprosto, o iskonskoj potrebi naroda za pravdom.
Korupcija vezana za EPS kap je koja preljeva ogromnu kacu lopovluka. Beograd na vodi, Krušik, Jovanjica, „Tetka iz Kanade“, Koridori, Carina, divlja gradnja, kupljene diplome i doktorati samo su neke od bezbroj afera bez epiloga i sudskih presuda. Nova naprednjačka klasa na njih gleda nakrivljenog sombrera – još jučer vlasnici prčvarnica sa četiri stola i opskurnih mjenjačnica, danas su nedodirljivi investitori i vlasnici svega.
Što li radi pravosuđe? Zaposleno je, poštovani čitaoče, preko glave. Kako još uvijek nisu ukinuta krivična djela za visoku korupciju, tužioci i sudije po cijele dane muku muče da nađu načine i razloge da ne vide ono što je svakom pred očima. Ako, ponekad, neko iz kaste na vlasti dopadne suda, nije kraj svijeta – svaki proces biće obesmišljen i sabotiran do gađenja. Sjeća li se još iko Jovanjice – na primjer? A pokušaju li tužioci i sudije zaista raditi svoj posao, eto im šikane, premještanja, problema… Svaka država ima korupciju, samo u Srbiji korupcionaši imaju državu.
Slučaj protiv šestorice za drpanje sedam i po miliona evra iz EPS-a koje su pokrenule tužiteljke Savović i Paunović predstavlja tek ogrebotinu po površini. Osumnjičeni svakako nisu sitne ribe, ali ne spadaju ni u bijele ajkule. Zašto onda režim minira taj krivični predmet premještajući tužiteljke? Zbog čega Viši javni tužilac u Beogradu Nenad Stefanović terorizira svoje kolege i premješta Savović i Paunović? Zar, u krajnjoj liniji, vlastima ne odgovara jedan takav proces kao kulisa u predstavi za javnost pod imenom „Borba protiv korupcije“?
E pa – ne odgovara i to baš nikako. Osumnjičena šestorka, naime, nije grupa samostalnih odmetnika. Naprotiv, oni su dio lanaca koji se proteže od dna pa do samih vrhova vlasti. Tko zna gdje bi fer i proces po zakonu protiv njih odveo, kome stao u tanjur i koliko naprednjačkih glavešina ugrozio. Ukratko: svaka, iole ozbiljnija istraga korupcije prijeti urušavanjem potpornih zidova aktualne vlasti, odnosno, njene političke moći koja dolazi iz sistemskog klijentizma. Zato se u svim zemljama u okruženju – negdje više, negdje manje – hapse ministri, direktori i državni funkcionari, osim u Srbiji.
Što će biti sa pobunom u tužilaštvima povodom tužiteljki Savović i
Paunović nezahvalno je prognozirati. Kakvo je stanje stvari, nema mnogo razloga za optimizam. A ipak – od nečega se mora početi.
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com