![Protest u Novom Sadu 5. novembra](https://vreme.com/wp-content/uploads/2025/02/Novi-sad-utorak-05-309x232.webp)
Novi broj „Vremena“
Šta može i šta radi opozicija
Među studentima opozicija nije dobrodošla. Šta onda ona može? Tim pitanjem se bavimo u novom broju nedeljnika „Vreme“
Kosovska vlada je pozdravila pismo parlamentarca i zvaničnika iz više zemalja u kome su zatražili od Sjedinjenih Američkih Država, Evropske unije i Velike Britanije da budu oštriji prema Srbiji u vezi sa eskalacijom sukoba na severu Kosova i na relaciji Beograd-Priština. Zdravko Ponoš je ubeđen da je to maslo albanskih lobista
Portparol kosovske vlade Perparim Krieziu je izjavio za „Telegrafi“ da pozdravljaju pismo zapadnih parlamentarac i da se zahvaljuju međunarodnim političarima na interesovanju za Kosovo, prenosi KoSSev.
Krieziu je rekao da Vlada ostaje „posvećena potpunoj deeskalaciji situacije na Severu“ u skladu sa Ustavom i zakonima Kosova, ali da će budno pratiti svaki potencijal za ponovnu eskalaciju situacije.
U pismu nekoliko desetina poslanika zapadnih zemalja upućenom SAD, EU i Velikoj Britaniji ocenjuje se da Zapad isuviše „meko“ pristupa Beogradu.
Sa druge strane, zbog nedavnih nasilnih dešavanja u opštinama na Severu Evropska unija je uvela restriktivne mere za Kosovo. Kosovska Vlada je pre nekoliko dana zatražila od EU da ukine te mere, nakon što je dodatno smanjila prisustvo policije u i oko opštinskih objekata na severu Kosova u većinski srpkim sredinama.
Maslo albanskih lobista
Predstavnici vlasti u Srbiji nisu se oglašavali povodom za Srbiju neprijatnog pisma, zapravo apela nekolicine zapadnih političara, među kojima su i predsedavajući međunarodnog odbora Senata i Bundestaga, upućenog SAD, EU i Velikoj Britaniji. To će, verovatno, učiniti Aleksandar Vučić i Ana Brnabić u obraćanju koje je najavljeno danas u 18 časova.
Ali je zato predsednik stranke Srbija centar Zdravko Ponoš izjavio da ozbiljno treba shvatiti pismo koje su zapadni parlamentarci uputili šefovima dilomatije SAD, Velike Britanije i EU, kao i specijalnim izaslanicima Miroslavu Lajčaku, Gabrijelu Eskobaru i Stjuartu Piču, kojim se zahteva promena kursa prema Srbiji u rešavanju kosovskog pitanja.
„Pismo je veoma nepovoljno po Srbiju, koristi se veoma tvrda retorika i traži se promena kursa prema Srbiji, što podrazumeva primenu politike odvraćanja, a to je termin koji se koristio u odnosu prema bišem SSSR,“ rekao je Ponoš za televiziji Nova S i dodao „da nema dileme da je to rezultat uspešnog albanskog lobiranja“.
Prema njegovim rečima, Aleksandar Vučić je za to vreme lobirao na Pinku, kod Porfirija i Milorada Dodika, vodeći računa o percepciji svojih glasača, a ne o realnoj situaciji.
M.N./FoNet
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
Među studentima opozicija nije dobrodošla. Šta onda ona može? Tim pitanjem se bavimo u novom broju nedeljnika „Vreme“
U Skupštinu Srbije stigla je ostavka premijera Miloša Vučevića, objavila je narodna poslanica Biljana Đorđević
Pred Ministarstvom prosvete u Beogradu održan je skup na kojem su nastavnici istakli da godinama trpe urušavanje svog položaja, ali da su spremni da se bore za dostojanstvo profesije i budućnost obrazovanja
Komemoracija Teofilu Pančiću održava se u petak u Beogradu, a ispraćaj na kremaciju u subotu u Novom Sadu
Rektorski kolegijum odbio je poziv predsednika Vučića na „dijalog“ što je naljutilo Anu Brnabić. Poslanik i profesor Đorđe Pavićević za „Vreme“ kaže da se univerziteti drže solidarno
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve