
Protesti u Srbiji
Novosađani poručuju: „Kukavice, raspiši izbore“
U Novom Sadu se održava još jedan protest na kome okupljeni, između ostalog, traže raspisivanje izbora
Srbija ima pedesetak postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda, od kojih trećina nije u funkciji
U Srbiji se trenutno prečišćava manje od 20 odsto ukupno proizvedenih otpadnih voda, što je daleko ispod evropskog proseka.
Stanje na terenu pruža još goru sliku od statistike, piše dr Đurđa Kerkez sa Prirodno-matematičkog fakulteta u Novom Sadu za portal Klima 101.
Navodi da od oko 50 postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda, trećina nije u funkciji, dok većina ostalih ne postiže zadovoljavajuće rezultate ni sa aspekta zaštite životne sredine, a ni sa ekonomskog aspekta.
Pored toga, kanalizaciona infrastruktura je nedovoljno razvijena, što dodatno komplikuje upravljanje otpadnim vodama.
Kakvo je stanje postrojenja za prečišćavanje voda u Srbiji?
Krajem 2023. godine grupa eksperata zaključila je da su mnoga postrojenja za prečišćavanje voda u različitim fazama operativne spremnosti, a da neka zahtevaju potpunu rekonstrukciju.
Prisutni su problemi sa infrastrukturom, tehnološkim nedostacima, kao i poteškoće u vezi sa opremom, izgradnjom i administrativno-finansijskim upravljanjem. Takođe, veliki uticaj na rad imaju industrijske otpadne vode i nedostatak odgovarajuće kanalizacione mreže.
Među nedostacima su i neadekvatno planiranje, neusklađene investicije, nedostatak obučenih stručnjaka i nepostojanje jasne strategije razvoja.
Finansiranje novih postrojenja dolazi iz različitih izvora i često nije koordinisano, što dovodi do problema u realizaciji i održavanju sistema.
Šta je rešenje?
Da bi Srbija rešila ovaj problem, potrebno je ulaganje u modernizaciju postojećih postrojenja, poboljšanje infrastrukture, obuku kadrova i rešavanje ekoloških i operativnih izazova. Takođe, podrška lokalnih vlasti i strateško planiranje su ključni za održivo upravljanje, piše Klima 101.
Okvirna cena izgradnje postrojenja za tretman otpadnih voda i prateće infrastrukture na nacionalnom nivou procenjuje se na 4,5 milijarde evra, no tačna cena zavisiće od obima investicija i veličine projekata u pojedinačnim jedinicama lokalne samouprave.
Izvor: Klima 101
U Novom Sadu se održava još jedan protest na kome okupljeni, između ostalog, traže raspisivanje izbora
U požarima na teritoriji Kuršumlije izgorelo je 36 kuća, 89 pomoćnih objekata, više od 300 hektara zemljišta, poljoprivredna mehanizacija i 89 pčelinjih zajednica. Vanredna situacija traje već desetak dana, a komisije na terenu i dalje procenjuju razmere katastrofe
Više od 40 profesora Pravnog fakulteta podnelo je Prvom osnovnom javnom tužilaštvu u Beogradu krivičnu prijava protiv nepoznatih pripadnika Žandarmerije zbog sumnje da su 3. jula, nešto posle ponoći, upotrebom prekomerne sile prekršili više zakona prilikom intervencije ispred i u prostoru Pravnog fakulteta u Beogradu
Više javno tužilaštvo u Beogradu podiglo je optužnicu protiv tri odgovorna lica Doma za smeštaj starih i odraslih lica „Ivanović“ u Barajevu u kome je u požara u januaru 2025. stradalo 11 osoba
Starović je ocenio da je „najnoviji oblik antisemitizma koji dolazi sa levice evidentiran u Sjedinjenim Američkim Državama uvezen i u Srbiju, gde se može uočiti kroz studentske i plenumske pokrete“
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve