Direktor vodovoda kaže da se krpi po prioritetima i preti građanima novim restrikcijama ako troše previše vode
Hilandarska ulica u Požarevcu je, kao i ostale u četvrti Meminac, tako uska da se automobili mogu mimoići samo na retkim mestima.
Sada u njoj zjapi nekoliko rupa kroz koje kulja voda. Na jednom mestu asfalt se urušio oko pola metra i vozač mora da tu rupu ostavi između točkova, za šta treba veštine i sreće da se asfalt još ne uruši.
„Ovako stoji već dve nedelje. Zvali smo deset puta, ali niko ne dolazi“, kažu stanovnici ove ulice.
Rupa koliko hoćeš
Ne treba mnogo tražiti po Požarevcu da se vide slični prizori. Rupe u asfaltu i vodovodnim cevima, baruštine, ponegde je to pokrpljeno, negde samo ograđeno da neko ne pogine.
Među meštanima je to jedna od glavnih tema razgovora ovog vrelog leta. Hronični problemi sa vodovodom ostavljaju brdske delove grada bez vode, povremeno se uvode restrikcije.
„Mislim da su cevi pukle na barem dvesta mesta“, kaže nam jedan upućeni sagovornik. „I sad oni ne stižu da pokrpe nego idu po prioritetima.“
„Oni“ su naravno gradska vlast, čvrsto u rukama naprednjaka sa kancelarijama koje su krcate partijskim kadrovima i prazne se tek u vreme kampanje kada kadrovi koriste „radno vreme“ da skupljaju kapilarne glasove i idu po mitinzima.
Na ulicama pak ostalo je malo „operativaca“, to posmatrač vidi već i po tome što se grad guši u đubretu. I što rupe po cestama znaju da zjape godinama, o raspuklim trotoarima da se i ne govori.
Stara mreža
Što se tiče vodovoda, direktor Aleksandar Dimitrijević kaže da je vodovodna mreža stara u pojedinim delovima grada. „Kada je projektovana; nije bila namenjena ovako velikom broju priključaka do kojih se došlo u poslednjih nekoliko godina“, rekao je on za lokalni Boom 93.
Ali, građani da ne brinu, jer projekat se radi posebno za put ka Velikom Gradištu oko kojeg je niklo naselje gde su ranije bile samo vikendice.
Dimitrijević je još građanima pripretio novim noćnim restrikcijama ukoliko poraste potrošnja vode, ali valjda neće.
Građani troše nemilice
Što se tiče raspuklih cevi, kaže radi se po prioritetima. Što veća cev i ulica, to veći prioritet. A Hilandarska ulica sa početka teksta, recimo, nije prioritet.
Dimitrijević, kojem je već 68 godina, ali i dalje je u direktorskoj fotelji, na meti je kritika požarevačke opozicije koja tvrdi da je bahat i nesposoban da reši probleme vodosnabdevanja.
Ovome doduše treba dodati da – isto kao i kod potonuća grada u đubre – ni građani nisu nevini. Kao i drugde po Srbiji, nije retkost zalivanje travnjaka i bašte popodne, polivanje dvorišta, terasa i ulica da se „rashladi“, pa vode ako bude biće.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
Američki ambasador Kristofer Hil izjavio je kako „nema sumnje" da Srbija ide ka Zapadu, a da u protestima protiv litijuma vidi i borbu protiv tog puta. Na ovu izjavu je reagovao Dragan Đilas, koji je ambasadoru uputio otvoreno pismo u kome tvrdi da je Hil dokazao „da je na Vučićevom platnom spisku”
Optužnica za Banjsku tereti Milana Radoičića da je, „kao vođa organizovane terorističke grupe pribavio sredstva od kojih je većina korišćena za kupovinu i snabdevanje teškim naoružanjem terorističke grupe"
Kosovski premijer Aljbin Kurti sve stavlja pred svršen čin akcijama na severu, kaže analitičar Marko Prelec. Procenjuje da bi moglo uslediti preuzimanje srpskih škola i bolnica
Profesor Slaviša Orlović stupa na funkciju dekana FPN-a od oktobra. Ovim povodom studentkinje FPN koje su protestovale tokom njegovog izbora, nakon čega je Orlović i najavio ostavku, ponovo su istakle da neće dozvoliti da se odluka o njegovom izboru za dekana verifikuje. „Bićemo još glasnije i radikalnije“, poručuju
Da bi sprečila da putnici plate kartu tek kad vide uniformu, Komunalna milicija civilu počela je da kontroliše karte u javnom prevozu, što nije protivzakonito, ali pokazuje da građani nemaju poverenja u sistem
Guvernerka Narodne banke Srbije Jorgovanka Tabaković zarađuje 752.363 dinara mesečno, ali prema imovinskoj karti na računu nema ni žute banke. Ona bar pare mlati transparentno za razliku od ostatka otuđene vrhuške režima
Za Ministarstvo kulture upitan je uticaj monografija o Aniti Mančić i Egonu Savinu na "kvalitet kulturnog života", pa je odbilo da pomogne Udruženju dramskih umetnika Srbije da ih objavi. Šteta što nismo dovoljno naivni i neiskusni pa da poverujemo u to
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!