Pojedini poslanici Evropskog parlamenta (EP) zatražili su međunarodnu istragu o "izbornoj prevari u Srbiji" i pozvali države članice Evropske unije da ne prihvate rezultate izbora dok se ta istraga ne završi. Drugi su zauzeli stav da se mora uzeti u obzir i geopolitički momenat i da ne treba "gurati Srbiju u zagrljaj Rusije"
Na protestu u Beogradu održanom u utorak sve oči su bile uprte u Strazbur gde je na dnevnom redu u sredu uveče bila i rasprava o izborima održanim u Srbiji 17. decembra. Cilj Srbije protiv nasilja bio je da se „izborna krađa“ internacionalizuje i taj cilj je postignut, a oštrih, čak veoma oštrih kritika na račun srpskih vlasti, nije manjkalo.
„Nema demokratije bez fer i slobodnih izbora“, rekao je tako poslanik stranke Zelenih Tomas Vejc, pa ocenio da to nije bio slučaj sa decembarskim izborima u Srbiji. On je govorio o onome, o čemu govori i koalicija Srbija protiv nasilja, ukazao na ono, zbog čega opozicija u Srbiji protestuje – na dovođenje birača u Beograd kako bi glasali na lokalnim izborima, na „prevaru“ koja je „organizovana davno pre izbora, ne da bi se uticalo na njih, već da bi se pokrali“.
Građani Srbije protestuju i zhatevaju slobodne i fer izbore, naglasio je poslanik Zelenih.
Nikad viđeno
Još oštrija bila je poslanica Zelenih i izvestilac EP za Kosovo Viola fon Kramon. Ona je naglasila da je bila posmatrač na brojnim izborima, ali da za 20 godina nije svedočila takvoj situaciji kao u decembru u Srbiji.
VIOLA FON KRAMONViola fon Kramon: Jasno je da su izbori pokradeni / Foto: Tanjug
Osvrnula se na masovne migracije birača Srpske napredne stranke u Beograd, na dovođenje ljudi iz Republike Srpske, pa je konstatovala da je „jasno da su izbori pokradeni i da je situacija takva, da je potrebna međunarodna istraga kao u slučaju izbora 1996. godine“, kada je posle višemesečnih masovnih demonstracija i pritiska zapadnih zemalja Slobodan Milošević bio prinuđen da prizna poraz na lokalnim izborima.
Fon Kramon je naglasila da bi opozicija pobedila u Beogradu da izbori nisu „pokradeni“. A sada se čini, nastavila je, da se raznim manipulacijama sprečava da tužbe zbog izborne krađe stignu do Ustavnog suda Srbije koji bi mogao da naloži ponavljanje izbora.
Manipulacije, neregularnosti, udaljavanje od EU
A Socijaldemokratski poslanik EP iz Slovenije Matjaž Nemec je poručio da ne može da zamisli budućnost Evropske unije bez Srbije i njenih građana, ali strahuje da članstvo u EU „možda nije iskren, strateški i krajnji cilj srpskog rukovodstva“.
„Balansiranje srpskog rukovodstva koje žonglira između posvećenosti pristupnom procesu otvaranjem novih poglavlja, s jedne strane, i angažmana Srbije u obaveštajnim strukturama totalitarnih država, s druge, postaje prilično bizarano i ozbiljno zabrinjavajucće“, poručio je Nemec.
Retorika političkog vrha, uključujucći „manipulacije, izbegavanje odgovornosti i brojne indicije o neregularnostima tokom decembarskih izbora, sve više udaljavaju Srbiju od vrednosti EU“, rekao je on i istakao da o izbornim neregularnostima ne govore samo međunarodni posmatrači, već i brojne nevladine organizacije i birači u Srbiji.
„Vi zaslužujete zdravu demokratiju, proverene informacije nezavisnih i slobodnih medija, funkcionalnu vladavinu prava i kredibilne pristupne pregovore“, poručio je Nemec građanima Srbije. „Ne zaboravite da su mnogi od nas u Evropskom parlamentu iskreni sagovornici i prijatelji Srbije“.
Da se istraže sve nepravilnosti
Evropski komesar za pavosuđe Didije Rejnders je naglasio da su jasna očekivanja od Srbije kada je reč o funkcionisanju demokratskih institucija i vladavini prava i da će to biti srž daljih pregovora sa EU, te da Komisija očekuje da nacionalne vlasti Srbije na transparentan način istraže sve nepravilnosti konstatovane u izveštaju posmatračke misije, a da po usvajanju konačnog izveštaja OEBS/ODIHR misije primeni sve njene preporuke pre novih izbora.
„Pratili smo“, rekao je Rejnders, „proteste u Srbiji i ponavljamo pravo na mirne demonstracije, a nasilje nije rešenje i neprihvatljivo je. Policijska reakcija mora biti adekvatna. Pozivamo lidere u Srbiji da obezbede sveobuhvatni i konstruktivni dijalog širom političkog spektra“, rekao je Rejnders.
I podsetio Srbiju da treb da se usaglasi sa spoljnom i bezbednosnom politikom EU, uključujući i restriktivne mere prema Rusiji.
I Bilčik o masovnom registrovanju glasača iz inostranstva
Izvestilac Evropskog parlamenta za Srbiju Vladimir Bilčik, kome je srpska građanska opozicija u više navrata zamerala da se pravi slep i gluv na sve što se događa u zemlji za koju je izvestilac, čak i da „radi za Vučića“, ponovio je u debati navode iz preliminarnog izveštaja međunarodne posmatračke misije u kojem je nvedeno da su procedure glasanja i brojanja 17. decembra uglavnom poštovane, ali da su registrovani i „određeni nedostaci“.
VLADIMIR BILCIKIpak priznaje masovne neregularnosti: Vladimir Bilčik / Foto: Tanjug
„Ponavljam delove iz izveštaja misije koji sam potpisao 18. decembra i iza kojeg stojim i danas“, naglasio je Bilčik, dodajući da je bilo „masovnog registrovanja glasača iz inostranstva kako bi povećali izborno telo“, zbog čega su pozvali srpske vlasti da to temeljno istraže.
„Verujem da Srbija zaslužuje bolje, da zaslužuje evropsku budućnost, politčku klimu bez stalne kampanje, evropske reforme i jasan izbor između Rusije i EU, konfrontacije i saradnje“, rekao je Bilčik.
Dugačak spisak neregularnosti
A poslanik socijaldemokrata u Evropskom parlamentu Andreas Šider, koji je bio izložen besomučnoj kampanji prorežimskih srpskih medija, istakao je da je prošlo tačno mesec dana od izbora u Srbiji, a da je „dugačak spisak neregularnosti“ koji su obeležili 17. decembar, među kojima su i fantomski birači.
„Vlada Srbije bi trebalo transparetno da reguje na te neregularnosti, ali premijerka i predsednik se ne ponašaju tako, već kritikuju posmatrače“, dodao je Šider.
Suština problema
Slovenački poslanik i šef posmatračke misije EP na izborima u Srbiji Klemen Grošelj rekao je kako se stiče utisak da je vlast „baš briga“ o navodima da je bilo ozbiljnih neregularnosti na izborima, koji nisu bili fer i slobodni.
„A nepravilnosti koje su zabeležene na proteklim izborima pokazuju da Srbija ima ozbiljne probleme sa demokratskim standardima i poštenim i slobodnim izborima. Svesni smo toga već duži niz godina. Međutim, novost je brutalna otvorenost tih nepravilnosti“, rekao je u uvodnoj reči Grošelj.
A to je zato, objasnio je, što polaze od toga da neće snositi nikakve sankcije.
A onda je istakao suštinu problema: „Nažalost, u pravu su. Reakcija veća i Komisije (EU) je, najblaže rečeno, umerena. To je problem naših politika proširenja. Pitanje je hoće li EU insistirati na sprovođenju glavnih politika i načela vrednosti, u šta spadaju slobodni i pošteni izbori. Ili ćemo biti politički pragmatični i zbog kvazi geopolitičke stabilnosti žrtvovati demokratske nade srpskog naroda. Za mene je odgovor jednostavan, ali znam da je za mnoge u EU komplikovan. Ako nam je zaista stalo do budućnosti Srbije, Zapadnog Balkana i EU, moramo podupirati da Srbija ima slobodne i poštene demokratske izbore“,
Mađarski prijtelji
Poslanik mađarskog Fidesa Andor Deli ocenio je, očekivano, da se na Srbiji primenjuje „isti recept kao i u slučaju Mađarske“, ali kao što to nije uspelo sa Budimpeštom, isto će biti i slučaj sa akcijama Evropskog parlamenta prema Srbiji.
„Imidž i kredibilitet EU u regionu upravo propada zbog ovakvih pristrasnih debata koje su kontraproduktivne. Ovaj dom bi trebalo da ima više poštovanja i razumevanja za Srbiju“, rekao je Deli.
A poslanik EP iz Evropske narodne partije Lukas Mandl ocenio je da Srbija može da bude „Nemačka na Zapadnom Balkanu“ i da se moraju podržati građani Srbije koji zaslužuju „bolju budućnost posle ovog autoritarnog režima“.
Evropski parlment ima 705 poslanika i 7 frakcija, pa su shodno tome mnoge rasprave beskonačno dugačke.
Očekuje se da će Evropski parlament posebnu rezoluciju o izborima u Srbiji usvojiti početkom februara.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
Šta će se dešavati na ulicama Srbije 11. dana otkako je građanska neposlušnost zavladala ulicama? Užičani su na današnjem protestu dali rok do nedelje da svi pritvorenio budu pušteni da se brane sa slobode, a da ukoliko se to ne dogodi, organizovaće još veći protest. Pratite sva dešavanja u našem blogu uživo
Iako se globalno beleži rast prodaje električnih vozila, u Srbiji je njihova kupovina i dalje ispod jedan odsto svih novih vozila. Koji su razlozi za to
Nakon više od decenije rada, regionalna televizija Al Džazira Balkans (AJB) gasi svoj program. Sa sedištem u Sarajevu i redakcijama širom bivše Jugoslavije, AJB je bila prepoznatljiva po kvalitetnom dokumentarnom i informativnom sadržaju. Iako zvanični razlozi još nisu objavljeni, pretpostavlja se da je odluka o gašenju doneta iz finansijskih razloga
„Nazivaju nas anarhistima, neprijateljima države i teroristima. Svakog dana nas napada provladina štampa, a i sama vlada“, kaže u intervjuu za nemački magazin Špigel rektor Univerziteta u Beogradu Vladan Đokić
Policajac i policajka su snimljeni dok su u pokušaju iznude studentkinju čupali za kosu. To je klasičan primer mučenja i torture, grubo kršenje zakona za koje bi morali da snose posledice
Gestom pumpanja na Vimbldonu Novak Đoković je na sebe navukao kletve i uvrede režima Aleksandra Vučića. Stavljen je u isti koš sa „blokaderima-teroristima“ i „antisrbima“
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!