Poruke koje su poslate nakon sastanka predsednika Srbije Aleksandra Vučića i predsednika Crne Gore Jakova Milatovića ukazuju na planiranje konkretnih mera koje bi trebalo da normalizuju i prodube odnose dve zemlje, ali bilo nepotrebno dizanje tenzija od strane Vučića zbog pitanja novinara, kaže za portal “Vremena”, Milan Krstić, docent na Fakultetu političkih nauka.
Kako navodi, poruka da će uskoro biti imenovani novi ambasadori, jer ih nema od kraja 2020. kad je Vladimir Božović proglašen personom non grata, a crnogorska vlada povukla Tarzana Miloševića, je mali korak u dobrom pravcu.
“To svakako nije dovoljno, ali nagoveštene su i neke političke i ekonomske mere kao što su zajednička sednica dve vlada, zajednički infrastrukturni projekti kao i da se omogući platni promet između Srbije i Crne Gore”, rekao je Krstić.
Ipak, konstatuje Krstić, do izvesnih tenzija došlo je nakon što su na konferenciji za novinare postavljena pitanja o izručenju Svetozara Marovića, nekadašnjeg predsednika Državne zajednice Srbija i Crna Gora, i pitanja o Kosovu čiju je nezavisnost Crna Gora priznala.
“Rekao bih da je Vučić reagovao sa više srdnje, ljutitosti na pitanje koje je legitimo – šta se dešava sa Marovićem. On je uzvratio sa nizom drugih pitanja od kojih su neka apsolutno na mestu kao što je pitanje položaja Srba u Crnoj Gori, ali način na koji je odreagovao ipak stvara utisak da ga je to iznerviralo, da to nisu teme oko kojih se slažemo da se ne slažemo, već da tu postoji negativnih emocija”, primećuje Krstić.
I pored svega, Krstić ističe da je sve ovo korak unapred, ali nije prevelik. Dogovorene su konkretne mere, ali, kako kaže, da bi one bile ostvarene moraće prvo da se formira nova Vlada Crne Gore.
“Ja verujem da je i to bila tema o kojoj se razgovaralo iza zatvorenih vrata. Naravno da to ne bi priznao niko od učenika jer to nije njihov mandat. Verujem da Vučić preferira da u budućoj crnogorskoj vladi bude njemu bliska Koalicija za budućnost Crne Gore. Ipak, ne verujem da će bilo koja vlada praviti bilo kakve radikalne zaokrete, pogotovo prema Kosovu ili članost u NATO. Ovo je dobar korak, ali da bi se napravio suštinski napredak neophodno je da se formira vlada. A ove neke tenzije koje su podignute pred kraj konferencije, nepotrebne su, to je malo neplanirana ljutnja predsednika Vučića i odudaranje od čitave namere koja je postojala s obe strane da se spuste tenzije i da se stavi naglasak na bitne teme”, zaključuje Krstić.
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com