„Ja znam šta ću da odlučim, ali ne u ime Srbije. U ime Srbije odlučivaće, razume se – pošto bi drugačije bilo suprotno Ustavu Srbije – drugi nadležni državni organi i eventualno građani”, rekao je u svom najnovijem obraćanju naciji predsednik Srbije Aleksandar Vučić povodom pritisaka EU i SAD da Srbija prihvati nemačko-francuski plan za rešenje kosovske krize, a prenosi Demostat.
Uobičajeno i normalno bi bilo da sporazum potpiše premijer, jer to proizilazi iz odredbe Ustava po kojoj je Vlada izvršni organ koji sprovodi politiku Srbije na unutrašnjem i spoljnom planu, navodi Demostat. To što međunarodna zajednica pregovara sa Vučićem, umesto sa Vladom Srbije, bilo bi u redu, ali pod pretpostavkom da je u Nemanjinoj 11 formulisana politika prema Kosovu i Metohiji i da je Vlada zatim ovlastila predsednika da o takvoj politici pregovara.
Vučić, doduše, jeste u više navrata rekao da ga je Vlada Srbije ovlastila da on pregovara o KiM u ime Srbije, ali nije pojasnio kada i kako.
Predsednik može da predstavlja, a ne da zastupa državu
Profesorka prava u penziji Vesna Rakić Vodinelić rekla je za Demostat da će sporazum Beograda i Prištine „imati sve karakteristike međunarodnog sporazuma“ i da, po Ustavu Srbije, unutrašnju i spoljnu politiku vodi Vlada, koja je zadužena za njeno formulisanje i vođenje.
Predsednik ima ovlašćenja da predstavlja Republiku Srbiju i u zemlji i u inostranstvu, ali, kako ističe Rakić Vodinelić, predstavljanje i zastupanje države nije isto.
Ona kaže da je „jasna ustavna odredba po kojoj Vlada vodi unutrašnju i spoljnu politiku“, a desilo se da je „Vučić preuzeo ovlašćenja drugih izvršnih, nekada i pravosudnih organa”.
Ako bi se Ustav poštovao, ističe Rakić Vodinelić, sporazum bi trebalo da potpiše predsednik/ca Vlade Srbije, nije, međutim, isključeno da ga potpiše i sam predsednik Republike ili neki ministar, koji bi za to morao da ima ovlašćenje Vlade Srbije.
Potezanje referenduma
Komentarišući Vučićevu najavu da će o sporazumu odlučivati narod, profesorka prava je rekla kako to ne mora da znači da će biti raspisan referendum, već može značiti i da će o tome odlučivati narodni predstavnici, odnosno poslanici Skupštine Srbije.
Rakić Vodinelić navodi da nije obavezno, ali da bi valjalo raspisati referendum pre potpisivanja takvog jednog sporazuma, kako bi se videlo kako građani gledaju na to.
M.N./FoNet/Demostat
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com