Tragedija u Novom Sadu
Odgovornost inženjerske struke: Sud časti prikuplja neophodnu dokumentaciju
Inženjerska komora Srbije saopštila je da Sud časti prikuplja dokumentaciju koja je neophodna za utvrđivanje uzroka nesreće u Novom Sadu
Novi zakon predviđa da stranci mogu da se zaposle u Nemačkoj na tri načina. Mogu da dođu, iako nemaju već dogovoren posao
Nemačka je usvojila novi zakon o imigraciji čiji je cilj da nadomesti nedostatak radne snage, a kvalifikovani radnici iz zemalja koje nisu članice Evropske unije sada će mnogo lakše moći da dođu do zaposlenja.
Usvajanje ovog zakona svakako će uticati i na u Srbiji. Zakon je usvojen sa 388 glasova „za“ – za njega je glasala vladajuća SPD, liberalni FDP i Zeleni, dok je 234 poslanika glasalo „protiv“, a njih 31 je bilo uzdržano, preneo je Rojters.
Kako prenosi Euronews Srbija, novi zakon predviđa da stranac može da se zaposli u Nemačkoj na tri načina – ako ima univerzitetsku diplomu ili potvrdu o kvalifikaciji za rad koji priznaje ova zemlja i ugovor sa poslodavcem.
Zatim, ako ima minimum dve godine radnog iskustva u relevantnom sektoru i diplomu ili potvrdu o stručnom osposobljavanju (VET) ili ako ima potencijal da nađu posao u toj zemlji.
Uveden je i sistem zasnovan na bodovima koji smanjuje prepreke za dolazak u Nemačku kandidatima prema njihovim stručnim kvalifikacijama, godinama i poznavanju jezika.
BBC ističe i da se prema novim pravilima u Nemačku može dođi sa i bez ponude za posao, a dodatni podsticaji omogućavaju da se u Nemačku sa sobom povedu, ne samo supružnike i decu, već i roditelje.
Kako piše Dojče vele, ovim zakonom će se migrantima omogućiti i brže dobijanje nemačkog pasoša kao i dvojno državljanstvo, odnoso da više neće morati da se odriču svog državljanstva.
Takođe, do nemačkog pasoša će se stizate za pet, a ne kao do sada za osam godina.
Predsednica Asocijacije slobodnih i nezavisnih sindikata Ranka Savić za Euronews Srbija kaže da ovo nije prvi put da Nemačka olakšava dolazak novih radnika jer se, kao i druge evropske zemlje, suočavaju sa ogromnim manjkom radne snage.
Nebojša Atanacković, počasni predsednik Unije poslodavaca Srbije. ocenjuje da će poslodavci imati problem jer gube i tako nedostajuće kvalifikovane radnike.
„Ovaj zakon u Nemačkoj obezbeđuje mogućnost da neko, ako ima papir da je kvalifikovan i početno znanje nemačkog, zauzme isto mesto kao nemački radnik. Može da bira kod koga će se zaposliti, da bira uslove itd“, objašnjava Atanacković.
Ceo tekst pročitajte na Euronews Srbija.
B.G./Euronews Srbija/BBC/Dojče vele
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
Inženjerska komora Srbije saopštila je da Sud časti prikuplja dokumentaciju koja je neophodna za utvrđivanje uzroka nesreće u Novom Sadu
Aleksandar Vučić za RTS o ostavkama, odgovornosti i sestrinskim televizijama - tužilaštvo je odradilo „nadrealno brzo veštačenje“, kaže predsednik Srbije
Ideja je da građani zastanu na trenutak kako bi se setili tragedije, imena onih koji su u njoj stradali i kako bi zahtevali da sva imena odgovornih u krivičnom i političkom smislu budu deo transparentnog procesa, rekao je za „Vreme“ član inicijative „ProGlas" i pisac Gojko Božović
Osumnjičena Z.S.M. se tereti za teško delo protiv opšte sigurnosti, a u vezi sa nepropisnim i nepravilnim izvođenjem građevinskih radova. Druga osoba, osumnjičena za isto delo trenutno je nedostupna organima gonjenja
Umesto nadležnih organa Republike Srbije informaciju o određivanju pritvora objavio je tabloid Informer, pozivajući se na izjavu svog glavnog urednika Dragana J. Vučićevića, koji je imao i opsaku: „Sram vas bilo stoko jedna pravosudna! Tužite me, hapsite i mene!”
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve