
Nemačka
Strani studenti kao izvor prihoda
Jedna nova studija pokazuje da strani studenti daju ogroman doprinos nemačkom budžetu, ako ostanu da rade, ali i tamo je kriza
Profesor Miloš Ković, jedna od zvezda desničarskih jutjub-emisija, pohvalio je kako o Kosovu izveštavaju Nova S i N1, a RTS, „Politiku“ i Milomira Marića optužio za cenzuru
Istoričar Miloš Ković, jedan od osnivača „Pokreta za odbranu Kosova i Metohije“, kaže da se u Srbiji dešava bizarni obrt – mediji koji se izdaju za patriotske ćute o dešavanjima na Kosovu, dok neki drugi mediji o tome kritički izveštavaju.
Ković je, gostujući na Jutjub-kanalu Balkan Info, kritikovao odsustvo teme Kosova u javnom prostoru dok se zauzimaju preostale državne institucije na severu Kosova.
„Nema na RTS-u mesta za ovakav razgovor o Kosovu i Metohiji. Šta nam donosi napuštanje KiM, šta nam donosi zadržavanje i borba za KiM, sve rizike koje nose jedna i druga opcija, gde su rizici veći“, rekao je Ković.
On je optužio neke medije, uključujući i list „Politiku“, za neku vrstu cenzure.
„Može, ali pod određenim uslovima – ne dirajte Aleksandra Vučića, zna se pravilo. Ili će vas zvati u nišu koju vodi Milomir Marić i vi ćete da govorite, a on će da kontroliše. Ako kažete nešto, tu su makaze – jer emisija ne ide uživo. I uvek će biti njegova poslednja i taj njegov smisao za humor.“
„Tako su sprečeni svaka rasprava, razgovor i dijalog o KiM, najvažnijoj temi naše istorijske egzistencije“, dodao je Ković, profesor Filozofskog fakulteta i jedan od nacionalista čija gostovanja na jutjub-kanalima uvek privuku dosta pažnje.
Na N1 i Novoj S „bar nešto možete da kažete“
Ković se osvrnuo i na kablovske televizije Junajted grupe koje je nazvao „NATO-televizijama“, ali ih je ipak pohvalio:
„Oni još i pozovu. To su najčešće sačekuše u kojima vas sačekaju pa vas seku, ali to je bar kakav-takav razgovor. Dakle, moji ćirilični mediji me ne zovu, a latinični pozovu jednom u pet meseci u neki jutarnji program. Ali bar nešto tamo možete da kažete.“
Poslednjih dana, kaže Ković, primećuje da se o Kosovu više priča i na ove dve televizije. „Odjedanput briga za KiM. Do juče, ako je to postojalo, zalagali su se za nezavisnost. Sad se odjednom u ovim medijima tema litijuma vezuje za KiM.“
„To je dobro“, smatra Ković. „Vidim da tematizuju to što predsednik peče palačinke, a na Kosovu prelepljuju kosovske simbole preko srpskih. Ili kako žive Srbi na KiM, pa njihov reporter ode i razgovara sa ljudima na ulici. Dakle, tamo se nešto događa.“
Inače, Aleksandar Vučić poslednjih dana obilazi Loznicu i okolinu i „razgovara sa narodom“. Iz Beograda tako nema – ranije uobičajenih – uzavrelih reakcija i specijalnih obraćanja povodom dešavanja na severu Kosova.
Poslednji izleti u politiku
Miloš Ković je svojevremeno bio na čelu Političkog saveta Demokratske stranke Srbije, a kao „intelektualac“ je podržavao formiranje „Nacionalnog okupljanja“ Dveri i Zavetnika pred prošlogodišnje izbore.
Iz toga se povukao pošto nije skovana šira patriotska koalicija.
Jedan je od pokretača „Pokreta za odbranu Kosova i Metohije“. Bio je i svedok odbrane Ratka Mladića, a 2022. mu je zabranjen ulazak u Bosnu i Hercegovinu.
U višegodišnjem je sukobu sa nizom kolega na Filozofskom fakultetu koji su protiv njega pokretali i tužbe.
Jedna nova studija pokazuje da strani studenti daju ogroman doprinos nemačkom budžetu, ako ostanu da rade, ali i tamo je kriza
U Agenciji za privredne registre upisana su dva novoosnovana udruženja koja imenima podsećaju na naziv budućeg pokreta predsednika Srbije Aleksandra Vučića - Pokret za narod i Pokret za narod i državu, sa istim sedištem i istim zakonskim zastupnikom
Na zgradu Pošte Kosova u Zvečanu bačene su ručne bombe. Za počiniocima traga kosovska Antiteroristička jedinica
Studenti u blokadi tvrde da njihovi zahtevi nisu ispunjeni, vlast da jesu. Studenti ne žele da odustanu od borbe, vlast čini sve ne bi li pobunu koja se proširila na čitavo društvo ugušila. Studenti kažu da vlast povećava stepen nasilja
Kako je Srpska pravoslavna crkva oblikovala kulturu sećanja poslednjih decenija? Zašto je Peti oktobar bio praznik za Crkvu i kako je Vučić opet sabio SPC u ćošak? O tome u novoj knjizi piše Karin Roginer Hofmajster
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve