Reditelj Emir Kusturica zatražio je da Viši sud u Beogradu zabrani vlasniku Pinka Želјku Mitroviću emitovanje snimka koji je kreirala veštačka inteligencija, a u kojem se koristi lik i glas Kusturice, saopštila je Advokatska kancelarija Tomanović.
Kusturica zahteva i da Više javno tužilaštvo i Regulatorno telo za elektronske medije (REM) pokrenu postupak protiv Pinka zbog emitovanja tog snimka.
„Zbog korišćenja tehnologije za lažiranje i kreiranje uvredljivog sintetizovanog audio i video snimka, Emir Kusturica preko advokatske kancelarije Tomanović zahteva da Posebno odeljenje za visokotehnološki kriminal Višeg javnog tužilaštva u Beogradu pokrene postupak i zahteva uklanjanje predmetnog snimka, da REM pokrene postupak protiv Pinka, a da Viši sud u Beogradu donese privremenu meru i zabrani Želјku Mitroviću dalje emitovanje i da na bilo koji drugi način učini dostupnim u javnosti nezakonitu obradu glasa i lika“, navedeno je u saopštenju Advokatske kancelarije Tomanović.
Nezakonito korišćenje veštačke inteligencije za kreiranje lažnih i montiranih snimaka poznat kao „dipfejk“ („deepfake“), je prepoznato u mnogim državama kao društveno opasno za demokratsko društvo, elementarna lјudska prava, ali i za bezbednost građana.
Nepodoban je pokušaj tvorca falsifikata da uvredu i nezakonito postupanje opravda navodnom satirom, jer snimak nije ni satira, ni umetnički ni bilo koji pravno dozvolјeni oblik izražavanja, već zakonom zabranjeno postupanje suprotno javnom interesu.
I Đilas i Tepić na meti Mitrovića
Mitroviću ovo nije prvi put da koristi veštačku inteligenciju kako bi konstruisao nečiju izjavu.
On je u avgustu prošle godine napravio dipfejk video snimke Dragana Đilasa i Marinike Tepić, odnosno manipulisao njihovim likovima i glasom, i stavio im u usta nešto što nikada nisu rekli.
Ti snimci su emitovani na nacionalnoj frekcenciji na TV Pink i proširili su se po društvenim mrežama.
Na snimcima nisu postojale nikakve oznaka da nisu autentični, odnosno da su proizvedeni uz pomoć veštačke inteligencije.
Đilas je tada najavio tužbu protiv Mitrovića zbog „nezakonite obrade njegovog glasa i lika“ i ocenio da „oni koji imaju veliku moć, imaju manjak srama i morala“. Sa druge strane, Mitrović je ocenio da je reč o „satiričnom“ programu.
„Rat“ Kusturice i Mitrovića
Kusturičin zahtev usledio je nakon internet prepirke Kusturice i Mitrovića.
Najpre je Kusturica objavio tekst „Šta nam je, dakle, uradio Žeks?“ u kome je, podsetivši na masovna ubistva u Osnovnoj školi „Vladislav Ribnikar“ i u Maloj Duboni i Orašju, istakao da „ubica iz Mladenovca nije rođen u vreme Drajfusa, niti u vreme izgradnje Ajfelovog tornja“, ni da „Kecmanović, monstruozni dečak ubica nije bio učenik neke škole u Ruandi“, nego da su oni rođeni i rasli uSrbiji „koja je zamenila svoj autentični istorijski tok za tzv. kvantne skokove, skokove koji su u optičkom svetu Željka Mitrovića Žeksa“.
Mitrović je odgovorio stvaranjem dipfejk „izjave Kusturice“ u kome se, između ostalog kaže da je Mitrović napravio „Farmu“, „globalistički rijaliti, koga ima u bar 50 zemalja“ i u kome se se ističe da je „nepravda“ što se u javnosti primenjuju različiti aršini.
„Kada Kusta filmski ekranizuje balkansku stvarnost, on za to dobije Zlatnu palmu, a ja kad televizijski ekranizujem benigniju verziju balkanske stvarnosti, ja dobijem zlatnu kanalizaciju koja mi se izlije po glavi“, naveo je Mitrović u dipfejk snimku.