img
Loader
Beograd, 18°C
Vreme Logo
  • Prijavite se
  • Pretplata
0
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzleter
  • Podkast
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzletter
  • Podkast

Latest Edition

Dodaj u korpu

Srbija između svetova

Koji je cilj američkih sankcija NIS-u?

11. јануар 2025, 09:47 A.I.
Foto: Tanjug/Dragan Kujundžić
SAD su 10. januara uvele sankcije
Copied

Predsednik Vlade Srbije Miloš Vučević rešenja za izlazak iz krize američkih sankcija Naftnoj industriji Srbije vidi u tome da predsednik države Aleksandar Vučić odigra „simultanku“ sa SAD i Rusijom. Koje opcije ima „Vučić“? I koji je zapravo cilj sankcija NIS-u?

Desetak dana pre inaugiracije Donalda Trampa, Sjedinjene Države uvele su sankcije Naftnoj industriji Srbije, „najteže“ protiv neke kompanije koja posluje u Srbiji, rekao je predsednik države Aleksandar Vučić.

On je objasnio da su sankcije formulisane tako, da ruski kapital  mora da se povuče u potpunosti, da mora da se eliminiše bilo kakav interes Rusije u NIS-u i da za to Srbija ima samo 45 dana.

Foto: Tanjug/Nikola Anđić
Foto: Tanjug/Nikola Anđić

Srbija neće ništa da otima od Rusa, rekao je Vučić, što bi trebalo da znači da će ponuditi određenu sumu za otkup ruskih akcija u NIS-u, ali bi i to moralo da odobri Ministarstvo finansija SAD.

Kako Vučić kaže

Po principu „Vučić zna šta je najbolje za sve nas“, predsednik Vlade i Srpske napredne stranke Miloš Vučević je izjavio da nije Srbija meta američkih sankcija, ali da one „suštinski komplikuje situaciju“ zemlje i zahtevaju „jednu simultanku predsednika Vučića i cele države sa dva saigrača – i sa SAD i sa Rusijom“.

Foto: Tanjug/Rade Prelić
Pravi i formalni šef Vlade Srbije: Aleksandar Vučić i Miloš Vučević / Foto: Tanjug/Rade Prelić

Pošto je još jednom podvukao ko je pravi šef vlade kojom on formalno rukovodi, Vučević je ponovio sve što je Vučić prethodno rekao – da je sada važno da „prijatelji iz Rusije probaju da razumeju poziciju Srbije, odnosno da Srbija nije pion u rukama one druge strane“.

Jer ako Rusi ne izađu iz NIS-a, on „nigde neće moći da kupi naftu, neće moći nigde da uzme kredit, neće moći da koristi bankarske usluge“, objasnio je Vučević.

Sa druge strane Srbija bi htela da obnovi gasni aranžman sa Rusijom za naredni period, naravno po najboljoj ceni i dovoljne količine.

Koliko će „prijatelji iz Rusije“ imati razumevanja za to što se „prijatelji iz Srbije“ pokoravaju ultimatumu neprijatelja iz Amerike, ostaje da se vidi. Pogotovu što će epilog ove priče biti da će Srbiji u krilo da padne sto odsto vlasništva NIS-a.

Pritisak da se promeni spoljna politika Srbije

Ako su istinite tvrdnje domaćih državnih zvaničnika da je američka administracija naložila totalno neutralisanje ruskog vlasničkog udela u NIS-u (bez mogućnosti smanjivanja vlasništva ispod praga od 50 odsto akcija) onda posredi nisu sankcije kompaniji već isključivo mere protiv jedne zemlje u cilju promene njene spoljne politike, piše „Forbes Srbija“.

Srbija od napada Rusije na Ukrajinu 24. februara 2022. u novom hladnom ratu balansira između Rusije i Zapada. Odlazeća američka administracije na to hoće da stavi tačku, piše „Forbes“.

Vladimir Putin,Aleksandar Vucic
„Prijateljstvo“ na iskušenju: Vladimir Putin i Aleksandar Vučić / Foto: AP Photo/Darko Vojinovic

Za tako nešto ne ppostoji bolja meta od strateški važne kompanije koja drži oko 80 odsto domaćeg tržišta motornih goriva (oko 50 odsto maloprodaje) i poseduje rafineriju u Pančevu u kojoj se prerađuje oko četvrtina domaće sirove nafte i ostatak iz uvoza koji mahom dolazi putem Jadranskog naftovoda.

Ključno pitanje sankcija, koje su bile očekivane, tiče se upravo mogućnosti da NIS nastavi da nesmetano uvozi sirovu naftu, s obzirom na to da je obruč oko finansijskih sankcija i nemogućnosti snabdevanja opremom na Zapadu počeo da se steže još od 2022. godine, piše „Forbes“.

Kako isplatiti Ruse

Ako i dalje želi da se u konfliktu Rusije i Zapada ne svrsta ni na jednu stranu, Srbija je sada pred izazovom kako da ne naljuti Putina, a da obezbedi redovno i povoljno snabdevanje naftom i gasom.

Matematičke gledano rešenje je jednostavno, kaže za Glas Amerike stručnjak za energetsku politiku Miodrag Kapor.

Naftna_industrija_04
Rafinerija Pančevo / Foto: Aleksandar Anđić

„Imamo Beogradsku berzu, pogledamo koliko košta jedna deonica, to pomnožimo sa brojem deonica koje drži ruska strana i dobijete cenu koju Srbija treba da isplati ruskim akcionarima, Gazprom njeftu i Gazpromu. To je najjednostavnije“.

Kapor kaže da je pretprošle godine dobit NIS-a bila 1,3-1,4 milijarde evra. Smatra da je bitno da Rusija sada neće moći direktno da kontroliše deo dobiti i da ga „preusmerava za potrebe svoje mreže agenata, svojih interesa u regionu, uljučujući i medije“, a zna se da je Srbija glavni saveznik Rusije u regionu.

Mogućnost nacionalizacije

Profesor na Univerzitetu FEFA Goran Radosavljević u razgovoru sa Glas Amerike ukazuje i na mogućnost „ekstremne varijante“ – da država proglasi da je u pitanju nacionalni interes i nacionalizuje NIS.

Makar „privremeno, ukoliko bi to Amerikancima bilo prihvatljivo, a da onda u pregovorima sa ruskom stranom prosto nadomesti štetu koju bi Rusi imali“, kaže Radosavljević i ističe da je sada veliko pitanje šta je u ovom trenutku ruski interes.

„Ruski interes ovde nikad nije bio prvenstveno ekonomski, već je pre svega bio politički kroz uticaj koji kroz jednu takvu kompaniju ima u regionu. I taj politički interes će oni verovatno pokušati da sačuvaju ili makar da naplate. Tako da ne očekujem da rešenja budu laka“.

Tagovi:

Naftna industrija Srbije NIS sankcije Srbija između Zapada i Rusije
Copied

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Više iz rubrike Vesti

Pobuna naroda

18.јул 2025. N.M.

Građani ne odustaju: Protesti u Užicu, Zrenjaninu, Nišu i Pančevu

Večeras se u više gradova Srbije održavaju protesti. U Nišu građani protestuju protiv izveštavanja lokalne televizije, dok su se u Zrenjaninu okupili kao podrška studentu Luki Mihajloviću

Blokade

18.јул 2025. N. M.

Studenti za sutra najavili blokadu Zemuna

Studenti Poljoprivrednog fakulteta u blokadi najavili su za sutra (19. jul) u 17 časova blokadu Avijatičarskog trga u Zemunu

Tužilaštvo

18.јул 2025. M. L. J.

Potvrđena optužnica protiv Vesićevog advokata koji je udario policajca na spidu

Osnovni sud u Novom Sadu potvrdio je optužnicu Osnovnog javnog tužilaštva protiv advokata Nemanje Aleksića zbog više krivičnih dela

Srbija i Pokret nesvrstanih

18.јул 2025. B. B.

Zašto će Srbija 1. septembra slaviti Dan nesvrstanih?

Kako se nesuđeni premijer Đuro Macut obreo u veličanju Pokreta nesvrstanih, sprovođenju spoljne politike koja je bila jedan od trejdmarkova Titove komunističke Jugoslavije

Protesti u Novom Sadu

18.јул 2025. Andrej Ivanji

Od kuće do kuće: Na red za “linčovanje” došli Gojković i Madić

Novosađani nastavljaju sa protestima pred kućama naprednjačkih funkcionera. Da li je u pitanju “linč”, “čist nacizam” ili nešto treće

Komentar

Pregled nedelje

Orden Voje Šešelja sa bejzbol palicom

Kao što je Šešelj početkom devedesetih potezao pištolj na tadašnje studente, tako Vučić na njihove pobunjene kćerke i sinove danas poteže svoje batinaše.  Ista je to politika, samo prilagođena vremenu 

Filip Švarm  

Komentar

Gazi i lomi proklete „blokadere“, kaže predsednik

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić abolira siledžije i ludake koji prebijaju i gaze studente, dok iste te studente hapsi. Narodu u pobuni više ni goli život nije zagarantovan – ali ceh će na kraju platiti ovaj režim

Nemanja Rujević

Komentar

Užički ustanak: Da li će protest na Đetinji izazvati poplavu?

Protesti u Srbiji  ne nameću više pitanja „da li“ i „ako”, oni su postali sistemski događaji. Trpeljivost u društvu preokrenula se u nezajažljivu potrebu za normalnošću, za pravnom državom

Andrej Ivanji
Vidi sve
Vreme 1802
Poslednje izdanje

Ekskluzivno: Istraživanje Slobodana G. Markovića i Miloša Bešića o stavovima beogradskih studenata u plenumu

Šta sve nismo znali o njima Pretplati se
Nemačka

Predratna zemlja

Požari u Srbiji

Ko da reaguje

Mediji

Kako se svetlo gasi bez alarma

Srbija i Evropska unija

Interesi, realpolitika i cinizam

Vidi sve

Arhiva

Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.

Vidi sve
Vreme 1802 16.07 2025.
Vreme 1801 09.07 2025.
Vreme 1800 02.07 2025.
Vreme 1799 25.06 2025.
Vreme 1798 19.06 2025.
Vreme 1797 11.06 2025.
Vreme 1796 04.06 2025.
Vreme 1795 28.05 2025.
Vreme 1794 21.05 2025.
Vreme 1793 15.05 2025.
Vreme 1792 07.05 2025.
Vreme 1790-1791 23.04 2025.

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Vreme Logo
  • Redakcija
  • Pretplata
  • Marketing
  • Uslovi korišćenja
  • Njuzleter
  • Projekti
Pratite nas:

© 2025 Vreme, Beograd. Developed by Cubes

Mastercard Maestro Visa Dina American Express Intesa WSPAY Visa Secure Mastercard Secure