Bliski istok
Hamas ima svežu krv: Dolaze zbog osvete
Ne da nije došlo do „uništenja“ Hamasa koje je najavljivala izraelska Vlada, već ta teroristička organizacija navodno beleži priliv novih boraca. Zašto je to tako?
Naftna industrija Srbije teško će moći da posluje pod zapadnim sankcijama, kaže za „Vreme“ ekonomista Saša Đogović. Zato, dodaje, Srbija treba da preuzme NIS
Sjedinjene Države bi od januara trebalo da uvedu kompletne sankcije protiv Naftne industrije Srbije, zbog ruskog vlasništva, rekao je predsednik Srbije Aleksandar Vučić. Sankcijama će se pridružiti i Britanci.
Ekonomista Saša Đogović kaže za „Vreme“ da ovo je idealna prilika da se promeni vlasništvo u kompaniji.
„Država može sama ili sa drugim partnerom da dođe u većinski posed akcija NIS-a. Verovatno će se sa ruskim partnerom na političkoj ravni to dogovarati“, kaže Đogović.
NIS je u ruskim rukama otkako je 51 odsto kompanije prodato Gazprom Njeftu 2008. godine. Govorilo se tada da je to ne samo šansa za NIS, već i neka vrsta kupovine ruske podrške nakon proglašenja nezavisnosti Kosova.
Jasan signal Zapada
Sagovornik „Vremena“ dodaje da je neophodno da se promeni vlasnička struktura NIS-a, da bismo došli do nafte.
„Na koji način će to uraditi Vlada Republike Srbije biće predmet razgovora sa ruskim partnerima. Očigledno je ovo jasan signal Zapada Srbiji da ima priliku da napravi potpuni energetski otklon od Rusa. Kroz gasnu diversifikaciju što se već čini“, kaže Đogović.
Srbija ni sada ne uvozi naftu iz Ruske Federacije, objašnjava – preko Jadranskog naftovoda (Janaf) se ne može uvoziti.
„Bez većinskog vlasničkog udela Srbije, ne vidim na koji na koji način bi NIS mogla dalje normalno da posluje i da dolazi do kapitala na međunarodnom finansijskom tržištu“, dodaje Đogović.
„Ona treba da snabdeva i tržište regiona sa naftnim derivatima, tu je i pančevačka rafinerija i ona neće imati sirovinu za preradu, prema tome, neophodno je odmah krenuti u pregovore sa ruskim partnerima i naći rešenje za koje bi Brisel i Vašington dali zeleno svetlo“, kaže Đogović.
Povratak na benzin u flašama?
Predsednik je najavio da se zbog najavljenih sankcija očekuju „teške posledice“.
Mnogima se vraćaju prizori iz devedesetih, kada se benzin prodavao i pretakao iz flaša od dve litre, ali Đogović veruje da bi dogovor mogao da se pravi i u drugom pravcu.
„Tu su Vlada i predsednik koji moraju zbog privrede i stanovništa u zemlji da nađu rešenje koje će biti prihvatljivo za sve strane. Mora se biti proaktivan. Možda misle i da se oslanjaju na dolazak Trampa na vlast, da budu pasivni i čekaju da se nešto dogodi, ali to nije dobro“, kaže Đogović.
Prema mišljenju našeg sagovornika je pak ovo idealna prilika za Srbiju, ukoliko je strateški opredeljena ka Zapadu i EU, da iz svog interesa dođe u posed NIS-a, koji je, podseća, po izuzetno niskoj ceni prodat ruskom partneru.
„Ja bih išao na tvrđu varijantu, da se i formalno i suštinski vlasništvo NIS-a vrati Srbiji, a ne samo formalno kako bi se na neki način podilazilo zapadnom faktoru, a on opet zažmurio na jedno oko“, kaže Đogović.
Ne da nije došlo do „uništenja“ Hamasa koje je najavljivala izraelska Vlada, već ta teroristička organizacija navodno beleži priliv novih boraca. Zašto je to tako?
Belorusi će na birališta, ali to nije ni bitno – pobediće Aleksandar Lukašenko, po sedmi put. Opozicije nema. Najveći Lukašenkov problem je vidno narušeno zdravlje
Izgleda da je to korak napred u odnosu na nedavnu izvršnu naredbe predsednika SAD Donalda Trampa da se pauziraju grantovi za stranu pomoć na 90 dana ih ne pregleda državni sekretar
Nije samo država dobila novog šefa Bele kuće, već najmoćnija zemlja sveta ima predsednika ispred koga više nema institucionalnih prepreka da ostvari ono što je naumio. Ukoliko bude sproveo u delo samo deo onoga što najavljuje, Ameriku i svet čekaju radikalne promene, Trampovi ratovi nisu samo politički, već kulturološki i istorijski
Spajanje Silicijumske doline i autoritarne američke države suočava nas s koncentracijom moći kakvu svet nije video. Uz nju ide i bahatost koju je Ilon Mask demonstrirao “pozdravom” svetu na inauguraciji američkog predsednika
Tema broja: Srbija pred generalnim štrajkom
Pokušaj ubistva u produženom trajanju Pretplati seArhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve