Premijer Miloš Vučević izjavio je danas da Vlada Srbije predlaže da se zaposlenima u predškolskim ustanovama plata od 1. januara 2025. godine poveća 12 odsto, što je za 50 odsto više u odnosu na povećanje plata ostalim zaposlenima u javnom sektoru.
On je to rekao prilikom susreta sa predstavnicima sindikata ustanova predškolskog vaspitanja i obrazovanja na kojem se razgovaralo o unapređenju položaja zaposlenih, saopšteno je iz kabineta premijera.
„Kada su u pitanju zaposleni koji primaju minimalne zarade, njima će od 1. januara 2025. godine plate biti uvećane 13,7 odsto, za koliko je povećana i minimalna zarada od 1. januara“, istakao je Vučević u saopštenju.
On je naglasio da su zaposleni u predškolskom sistemu deo obrazovnog sistema i da moraju biti tretirani isto kao zaposleni u osnovnom i srednjem obrazovanju.
Premijer je najavio da će se buduće krivično delo napada na profesore i nastavnike, koje će biti uvedeno izmenama Krivičnog zakonika, odnositi i na vaspitačice.
Nastavnici nek se strpe
A šta je sa nastavnicima, učiteljima, profesorima, koji danima štrajkuju? Vučević je, mada poprilično neuspešno, obećanjem da će doći do izmene Krivičnog zakonika, mislio da će nadomestiti to što, navodno, u budžetu države nema novca da im se povećaju plate.
Kako je pisalo „Vreme”, duže od godinu dana prosvetni radnici u Srbiji čekaju na ispunjenje obećanja Vlade Srbije da im se poveća plata.
Tražili su tek toliko da dostignu republički prosek, što je projektovano na 105.000 dinara. Otprilike za toliko većom platom je Jorgovanka Tabaković, višegodišnja guvernerka Narodne banke Srbije, nedavno započela treći mandat na toj funkciji. Međutim, za nastavnike, para u budžetu nema.
A onda, nakon obustave rada 16. septembra, oglasilo se Ministarstvo prosvete, koje je uputilo dopis direktorima škola u kome se traže precizni podaci o broju nastavnika koji su obustavili rad, kao i da direktorima škola nije dozvoljeno da o obustavi nastave obaveste roditelje i učenike, te da u toj situaciji direktori brinu za bezbednost dece.
Sramotna manipulacija vlasti
Politički analitičar Boško Jakšić kaže za „Vreme” da je čitava situacija veliki apsurd.
„Država ima tri milijarde evra za kupovinu Rafala, i ko zna koliko milijardi za projekat Expo 27, a pritom nije u stanju da obezbedi minimalne zarade koje zaposleni traže, niti da poveća plate nastavnicima. To je sramota”, kaže Jakšić.
Selektivnim izdvajanjem novca iz državne kase, kojeg navodno ima na pretek, jasno se vidi, kaže Jakšić, da država ima svoje prioritete, koji nisu u interesu građana.
„To manipulisanje da radnicima u predškolskim ustanovama može, a zaposlenima u školama ne može da se poveća plata je klasičan pokušaj da se prosvetni radnici međusobno podele”, dodaje naš sagovornik.
Vlast želi da umiri prosvetare
Najavu premijera Vučevića da će do izmene Krivičnog zakonika konačno doći, Jakšić doživljava kao taktički potez kojim vlast želi da umiri prosvetare.
„Ima i trunke dobroga u tome, jer se dugo traži da prosvetari dobiju status zaštićenih lica. Ali, to je bio samo mali melem na finansijsku ranu koju nose prosvetni radnici”, zaključuje Jakšić.
Na kraju, Jakšić se pita zašto država ne može da omogući i izmenu Zakona i povećanje plata, ako se već država stalno hvali time „da je budžet pun i da para ima više nego dovoljno”.