
Privođenje dekana
Kućni pritvor za dekanku Medicinskog fakulteta u Novom Sadu
Studenti u blokadi Medicinskog fakulteta u Novom Sadu saopštili su da je uhapšenoj dekanki tog fakulteta određena mera kućnog pritvora
Princ Filip Karađorđević se povodom "društvene nestabilnosti" založio da Srbija postane apsolutna monarhija jer tako ne bi bilo tih izbornih trica i kučina
Princ Filip Karađorđević se „u svetlu skorašnjih događaja i društvene nestabilnosti“ obratio pratiocima na mreži X kako bi saopštio da je vreme za – monarhiju.
Iako nije imenovao koji su to „skorašnji događaji“, Karađorđević je naveo da je koncept republike neefikasan.
„Monarsi, kao nasledni vladari, fokusiraju se na dugoročno zdravlje i bogatstvo nacije, misleći unapred za buduće generacije“, naveo je prestolonaslednik nepostojećeg prestola.
Kako je dodao, „monarsi, kao vlasnici svojih država, imaju jak podsticaj da poštuju prava na imovinu, što je osnova ekonomske stabilnosti“.
Princ bi da bude apsolutni monarh
Nadalje, napisao je da su monarhije „manje sklone tiraniji većine, jer legitimitet monarha nije zavisan od mišljenja većine“.
Karađorđević nigde nije napisao da se zalaže i za ukidanje demokratije ili za apsolutnu monarhiju – kakva ne postoji nigde u Evropi, osim možda u Vatikanu – ali njegove reči na to slute.
Naime, on navodi još jednu prednost monarhije: „Političari u demokratijama, ograničeni potrebom za pobedom na izborima, daju prioritet trenutnim, popularnim merama koje donose glasove umesto dugoročnim, održivim politikama.“
I još: „Česte promene vođstva dovode do nedoslednih politika, narušavajući dugoročno planiranje i ekonomsku stabilnost.“
Inače, u modernim monarhijama je monarh simbolična figura, a politički život teče kao i u republikama. Ima i izbora, i lažljivih političara i krađe.
Za slobodu nacije!
U ovom obraćanju izazvanom neimenovanim „skorašnjim događajima“, princ Filip Karađorđević je zaključio: „Moj rad i moje nasleđe su za dugoročni prosperitet i slobodu naše nacije.“
Opaske princa je na mreži X za samo nekoliko sati videlo oko sto hiljada ljudi, a oni koji su reagovali, uglavnom su ismevali ovako „suptilno“ lobiranje.
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
Studenti u blokadi Medicinskog fakulteta u Novom Sadu saopštili su da je uhapšenoj dekanki tog fakulteta određena mera kućnog pritvora
„Možda je moj otkaz upozorenje ostalima u redakciji, ali moje kolege su pokazale da su dovoljno časne i da su spremne da se bore za svoju profesiju i objektivnost u izveštavanju, koliko god je to moguće“, kaže za „Vreme“ Marija Šehić, novinarka „Juronjuza“ koja je dobila otkaz nakon što se ogradila od spornog saopštenja ove redakcije
Beograđanin Ivan Sikošek šest i po sati trpeo je razna piolicijska poniženja da bi mu onda rekli da je prijava protiv njega odbačena. Za „Vreme“ priča šta mu se dogodilo
Predsednik Srbije Aleksamdar Vučić obećao je u Odesi da će Srbija da obnavlja ukrajinske gradove koje su razorili braća Rusi. „To meni liči kao kada sirotinja ode na neku svadbu, pa naručuje pesmu od pozajmljenog novca, da da muzici, da se pokaže. Tako Vučić isto časti, a pitanje je kako će to da vrati”, kaže za „Vreme” ekonomista Miodrag Zec
Od marginalizovanog povratnika iz Haga do nezaobilaznog gosta u TV studijima, Vojislav Šešelj od skoro doživljava novi medijski uzlet kao udarna igla režimskih napada na neistomišljenike. Rešešeljizaciju medija prati i rešešeljizacija društva
Izbori u Kosjeriću i Zaječaru
Kako je naprednjački brod počeo da tone Pretplati seArhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve