
Nemačka
Strani studenti kao izvor prihoda
Jedna nova studija pokazuje da strani studenti daju ogroman doprinos nemačkom budžetu, ako ostanu da rade, ali i tamo je kriza
Humanitarni koncert u niškom klubu „Livnica“ pretvorio se u noć straha kada su pripadnici Policijske uprave i Žandarmerije upali i, prema tvrdnjama očevidaca, brutalno zlostavljali goste. Navodi o grešci i raciji na pogrešnom mestu dodatno su uznemirili javnost
Pripadnici Policijske uprave i Žandarmerije, njih petnaestak, i većina sa fantomkama na glavi, u subotu posle ponoći upali su u niški klub „Livnica“, u kojem se održavao humanitarni memorijalni koncert, i tukli i na druge načine zlostavljali posetioce, navelo je nekoliko desetina očevidaca na društvenim mrežama, prenosi Danas.
Prema nezvaničnim informacijama, policajaci i žandarmi su navodno „promašili“ klub, jer su, kako kažu naši izvori, imali nameru da izvrše raciju u susednoj diskoteci, čije je ime poznato redakciji, u kojoj se takođe održavala humanitarna žurka – ali za podršku studentima koji blokiraju fakultete zbog tragedije u Novom Sadu.
Niška PU se nije izjasnila o ovom događaju, a nije odgovorila ni na pitanja novinara.
Leskovčanin M.M, koji živi u Sloveniji, a u niškoj „Livnici“ se našao zbog humanitarnog koncerta za prerano preminulog muzičara Vladimira Popovića Popa, inače njegovog druga, kazao je za portal Rešetka, a to objavio i na Fejsbuk profilu, da su ga policajci i žandarmerci najpre bacili kod glavnog ulaza, zbog čega je zadobio povrede glave i leđa, a potom izveli ispred kluba i pesnicama udarali u rebra i glavu.
„Počeo sam da plačem i govorio im da nam je umro drug naših godina. Prestali su da me udaraju i počeli da me nazivaju ’pi*kom‘”, napisao je on, uz „jedno veliko hvala“ policajcima i žandarmima jer su ga „podsetili zašto je otišao iz Srbije i da nije pogrešio u svojoj odluci”.
„Strogo vodili računa da neko ne izvadi telefon“
I drugi gosti humanitarnog koncerta u „Livnici“ naveli su da su maskirani pripadnici policije i Žandarmerije, kako su kazali, tukli goste, vukli ih po podu, terali da napolju leže na zemlji, „mučili devojke i sve ostale koji su se bunili“, unosili im se u lice, ponižavali ih i vređali.
„Ne verujem da postoji snimak jer su strogo vodili računa da neko ne izvadi telefon“, napisao je jedan od očevidaca.
Na njihovim Fejsvuk profilima objavljeni su i navodni snimci telesnih povreda, kao i prljave i pocepane odeće.
U više objava iznosile su se uvrede na račun predsednika Srbije i osnivača SNS Aleksandra Vučića, za koga akteri događaja veruju da je „dao zeleno svetlo“ pripadnicima „svoje falange“ za ovakvu i slične brutalnosti.
Novac sa ovog humanitarnog koncerta, na kojem je u Popovićevu čast sviralo nekoliko bendova, doniran je, inače, humanitarnoj organizaciji „Banka dobročinstva“ poznate niške humanitarke Marine Adamović.
Prema navodima očevidaca, policija i Žandarmerija je navodno to veče organizovala racije u još nekim kafićima i klubovima u blizini.
Niški odbor Narodnog pokreta Srbije osudio je „neprihvatljivo postupanje pripadnika niške policije tokom subotnje akcije“, ističući da su, po tvrdnjama više desetina svedoka, „građani u ovim ugostiteljskim objektima tretirani kao kriminalci, izvlačeni na silu, vređani i fizički zlostavljani, čime su ozbiljno narušena njihova građanska prava“.
Izvor: Danas
Jedna nova studija pokazuje da strani studenti daju ogroman doprinos nemačkom budžetu, ako ostanu da rade, ali i tamo je kriza
U Agenciji za privredne registre upisana su dva novoosnovana udruženja koja imenima podsećaju na naziv budućeg pokreta predsednika Srbije Aleksandra Vučića - Pokret za narod i Pokret za narod i državu, sa istim sedištem i istim zakonskim zastupnikom
Na zgradu Pošte Kosova u Zvečanu bačene su ručne bombe. Za počiniocima traga kosovska Antiteroristička jedinica
Studenti u blokadi tvrde da njihovi zahtevi nisu ispunjeni, vlast da jesu. Studenti ne žele da odustanu od borbe, vlast čini sve ne bi li pobunu koja se proširila na čitavo društvo ugušila. Studenti kažu da vlast povećava stepen nasilja
Kako je Srpska pravoslavna crkva oblikovala kulturu sećanja poslednjih decenija? Zašto je Peti oktobar bio praznik za Crkvu i kako je Vučić opet sabio SPC u ćošak? O tome u novoj knjizi piše Karin Roginer Hofmajster
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve