Tokom protekle decenije, Srbija je uvezla više od 20 IMSI kečera, uređaja koji omogućavaju prikupljanje podataka sa svih mobilnih telefona u određenom području. Stručnjaci upozoravaju da njihova upotreba nije zakonski regulisana, piše BIRN.
IMSI (International Mobile Subscriber Identity-Catcher) kečeri, imitiraju legitimne bazne stanice mobilnih operatora, identifikuju i lociraju korisnike, a zatim masovno prikupljaju komunikacije sa svih mobilnih telefona u radijusu od nekoliko stotina metara.
Prema nalazima BIRN-ovog istraživanja, Srbija je tokom protekle decenije uvezla više od 20 ovakvih uređaja, ali, kako navode stručnjaci, za sve to vreme nije usvojila zakone koji bi regulisali njihovu upotrebu.
Samo tokom protekle godine, Švajcarska i Finska izdale su 16 dozvola za izvoz IMSI kečera u Srbiju – podaci su koje je BIRN dobio od ministarstava spoljnih poslova ove dve zemlje. Jedan uređaj, koji je srpsko Ministarstvo unutrašnjih poslova kupilo od švajcarske kompanije, koštao je skoro dva miliona švajcarskih franaka, odnosno nešto više od dva miliona evra.
Javni podaci pokazuju da su isti dobavljači prodavali sličnu tehnologiju zemljama koje su poznate po kršenju ljudskih prava, poput Namibije, Maroka, Ujedinjenih Arapskih Emirata i Kolumbije.
IMSI kečeri su često prenosivi i dovoljno mali da mogu stati u ranac, a njihove žrtve ih ne mogu primetiti, što zaštitu od njihovih najintruzivnijih funkcija čini gotovo nemogućim.
Uobičajeno, nadzor mobilnih komunikacija od strane policije zahteva sudsku naredbu i posredovanje mobilnog operatora. Međutim, Jelena Pejić Nikić, starija istraživačica iz Beogradskog centra za bezbednosnu politiku, upozorava da se IMSI kečeri u Srbiji mogu koristiti mimo regularnih procedura.
Nepostojanje zakonskih odredbi o regulisanje ove oblasti
„Ne postoji javni propis koji uređuje primenu ove specifične tehnologije. Postoje opštije zakonske odredbe pod kojima bi se ona mogla koristiti, ali čak i tada ulazi u sivu zonu, prvenstveno zbog potencijalno nesrazmernog nadzora i nedostatka kontrole. U svakom slučaju, policija ne sme ovu tehnologiju da koristi preventivno, na primer da utvrdi ko sve učestvuje na antivladinim demonstracijama”, rekla je Pejić Nikić za BIRN.
Zvanično, IMSI kečeri se koriste za prikupljanje obaveštajnih podataka, u krivičnim istragama i potragama. Međutim, oni omogućavaju i masovni nadzor velikog broja ljudi u određenim područjima, na šta organizacije civilnog društva i zagovornici digitalnih prava upozoravaju već godinama.
„Ovi uređaji nemaju ograničenja; mogu se koristiti na bilo kojoj lokaciji i u bilo kojoj situaciji, kontinuirano prateći veliki broj korisnika istovremeno“, rekao je IT stručnjak koji je želeo da ostane anoniman.
Naglašavajući da je prisluškivanje bez sudskog naloga krivično delo, Jelena Pejić Nikić postavila je pitanje kako operater IMSI kečera može izolovati samo uređaje obuhvaćene takvim sudskim nalogom.
„Ako je to tehnički moguće, onda je pitanje kako se vrši nadzor nad primenom i kontroliše da li je došlo do prekomerne upotrebe, odnosno zloupotrebe“, rekla je Pejić Nikić za BIRN.
IMSI kečeri korišćeni tokom protesta u Ukrajini 2014.
BIRN podseća da su u januaru 2014, kada su protesti na glavnom trgu u Kijevu protiv tadašnjeg proruskog predsednika Ukrajine dostigli svoj vrhunac, pro-evropski demonstranti, prema medijskim izveštajima, tačno u ponoć na svojim telefonima dobili istu poruku: „Poštovani korisniče, registrovani ste kao učesnik masovnih nereda.“ Poruka je poslata upravo pomoću IMSI kečera.
Jelena Pejić Nikić naglasila je za BIRN da „ne postoji zakonska osnova“ za upotrebu ovakve tehnologije u kontekstu antivladinih protesta, koji se u Srbiji ponavljaju već godinama.
„Takva upotreba ne bi bila ni legitimna ni proporcionalna, ozbiljno ugrožavajući ne samo pravo na zaštitu ličnih podataka, već i slobodu izražavanja i okupljanja“.
Opširnije čitajte na sajtu BIRN-a.