img
Loader
Beograd, 18°C
Vreme Logo
  • Prijavite se
  • Pretplata
0
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzleter
  • Podkast
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzletter
  • Podkast

Latest Edition

Dodaj u korpu

Državni nadzor

BIRN: Uvoz Srbije opreme za masovni nadzor mobilnih komunikacija

12. децембар 2024, 14:55 I.M.
Pixabay / sergeitokmakov
Ilustracija
Copied

IMSI kečeri, tehnologija sposobna da presreće komunikaciju sa mobilnih telefona, u Srbiji su prisutni već deset godina. Bez adekvatnih zakonskih okvira, upotreba ovih uređaja otvara pitanja o masovnom nadzoru, zloupotrebama i zaštiti osnovnih ljudskih prava

Tokom protekle decenije, Srbija je uvezla više od 20 IMSI kečera, uređaja koji omogućavaju prikupljanje podataka sa svih mobilnih telefona u određenom području. Stručnjaci upozoravaju da njihova upotreba nije zakonski regulisana, piše BIRN.

IMSI (International Mobile Subscriber Identity-Catcher) kečeri, imitiraju legitimne bazne stanice mobilnih operatora, identifikuju i lociraju korisnike, a zatim masovno prikupljaju komunikacije sa svih mobilnih telefona u radijusu od nekoliko stotina metara.

Prema nalazima BIRN-ovog istraživanja, Srbija je tokom protekle decenije uvezla više od 20 ovakvih uređaja, ali, kako navode stručnjaci, za sve to vreme nije usvojila zakone koji bi regulisali njihovu upotrebu.

Samo tokom protekle godine, Švajcarska i Finska izdale su 16 dozvola za izvoz IMSI kečera u Srbiju – podaci su koje je BIRN dobio od ministarstava spoljnih poslova ove dve zemlje. Jedan uređaj, koji je srpsko Ministarstvo unutrašnjih poslova kupilo od švajcarske kompanije, koštao je skoro dva miliona švajcarskih franaka, odnosno nešto više od dva miliona evra.

Javni podaci pokazuju da su isti dobavljači prodavali sličnu tehnologiju zemljama koje su poznate po kršenju ljudskih prava, poput Namibije, Maroka, Ujedinjenih Arapskih Emirata i Kolumbije.

IMSI kečeri su često prenosivi i dovoljno mali da mogu stati u ranac, a njihove žrtve ih ne mogu primetiti, što zaštitu od njihovih najintruzivnijih funkcija čini gotovo nemogućim.

Uobičajeno, nadzor mobilnih komunikacija od strane policije zahteva sudsku naredbu i posredovanje mobilnog operatora. Međutim, Jelena Pejić Nikić, starija istraživačica iz Beogradskog centra za bezbednosnu politiku, upozorava da se IMSI kečeri u Srbiji mogu koristiti mimo regularnih procedura.

Nepostojanje zakonskih odredbi o regulisanje ove oblasti

„Ne postoji javni propis koji uređuje primenu ove specifične tehnologije. Postoje opštije zakonske odredbe pod kojima bi se ona mogla koristiti, ali čak i tada ulazi u sivu zonu, prvenstveno zbog potencijalno nesrazmernog nadzora i nedostatka kontrole. U svakom slučaju, policija ne sme ovu tehnologiju da koristi preventivno, na primer da utvrdi ko sve učestvuje na antivladinim demonstracijama”, rekla je Pejić Nikić za BIRN.

Zvanično, IMSI kečeri se koriste za prikupljanje obaveštajnih podataka, u krivičnim istragama i potragama. Međutim, oni omogućavaju i masovni nadzor velikog broja ljudi u određenim područjima, na šta organizacije civilnog društva i zagovornici digitalnih prava upozoravaju već godinama.

„Ovi uređaji nemaju ograničenja; mogu se koristiti na bilo kojoj lokaciji i u bilo kojoj situaciji, kontinuirano prateći veliki broj korisnika istovremeno“, rekao je IT stručnjak koji je želeo da ostane anoniman.

Naglašavajući da je prisluškivanje bez sudskog naloga krivično delo, Jelena Pejić Nikić postavila je pitanje kako operater IMSI kečera može izolovati samo uređaje obuhvaćene takvim sudskim nalogom.

„Ako je to tehnički moguće, onda je pitanje kako se vrši nadzor nad primenom i kontroliše da li je došlo do prekomerne upotrebe, odnosno zloupotrebe“, rekla je Pejić Nikić za BIRN.

IMSI kečeri korišćeni tokom protesta u Ukrajini 2014.

BIRN podseća da su u januaru 2014, kada su protesti na glavnom trgu u Kijevu protiv tadašnjeg proruskog predsednika Ukrajine dostigli svoj vrhunac, pro-evropski demonstranti, prema medijskim izveštajima, tačno u ponoć na svojim telefonima dobili istu poruku: „Poštovani korisniče, registrovani ste kao učesnik masovnih nereda.“ Poruka je poslata upravo pomoću IMSI kečera.

Jelena Pejić Nikić naglasila je za BIRN da „ne postoji zakonska osnova“ za upotrebu ovakve tehnologije u kontekstu antivladinih protesta, koji se u Srbiji ponavljaju već godinama.

„Takva upotreba ne bi bila ni legitimna ni proporcionalna, ozbiljno ugrožavajući ne samo pravo na zaštitu ličnih podataka, već i slobodu izražavanja i okupljanja“.

Opširnije čitajte na sajtu BIRN-a.

Tagovi:

IMSI kečeri Mobilni telefoni Praćenje Prisluškivanje
Copied

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Više iz rubrike Vesti

Pobuna naroda

18.јул 2025. N.M.

Građani ne odustaju: Protesti u Užicu, Zrenjaninu, Nišu i Pančevu

Večeras se u više gradova Srbije održavaju protesti. U Nišu građani protestuju protiv izveštavanja lokalne televizije, dok su se u Zrenjaninu okupili kao podrška studentu Luki Mihajloviću

Blokade

18.јул 2025. N. M.

Studenti za sutra najavili blokadu Zemuna

Studenti Poljoprivrednog fakulteta u blokadi najavili su za sutra (19. jul) u 17 časova blokadu Avijatičarskog trga u Zemunu

Tužilaštvo

18.јул 2025. M. L. J.

Potvrđena optužnica protiv Vesićevog advokata koji je udario policajca na spidu

Osnovni sud u Novom Sadu potvrdio je optužnicu Osnovnog javnog tužilaštva protiv advokata Nemanje Aleksića zbog više krivičnih dela

Srbija i Pokret nesvrstanih

18.јул 2025. B. B.

Zašto će Srbija 1. septembra slaviti Dan nesvrstanih?

Kako se nesuđeni premijer Đuro Macut obreo u veličanju Pokreta nesvrstanih, sprovođenju spoljne politike koja je bila jedan od trejdmarkova Titove komunističke Jugoslavije

Protesti u Novom Sadu

18.јул 2025. Andrej Ivanji

Od kuće do kuće: Na red za “linčovanje” došli Gojković i Madić

Novosađani nastavljaju sa protestima pred kućama naprednjačkih funkcionera. Da li je u pitanju “linč”, “čist nacizam” ili nešto treće

Komentar

Pregled nedelje

Orden Voje Šešelja sa bejzbol palicom

Kao što je Šešelj početkom devedesetih potezao pištolj na tadašnje studente, tako Vučić na njihove pobunjene kćerke i sinove danas poteže svoje batinaše.  Ista je to politika, samo prilagođena vremenu 

Filip Švarm  

Komentar

Gazi i lomi proklete „blokadere“, kaže predsednik

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić abolira siledžije i ludake koji prebijaju i gaze studente, dok iste te studente hapsi. Narodu u pobuni više ni goli život nije zagarantovan – ali ceh će na kraju platiti ovaj režim

Nemanja Rujević

Komentar

Užički ustanak: Da li će protest na Đetinji izazvati poplavu?

Protesti u Srbiji  ne nameću više pitanja „da li“ i „ako”, oni su postali sistemski događaji. Trpeljivost u društvu preokrenula se u nezajažljivu potrebu za normalnošću, za pravnom državom

Andrej Ivanji
Vidi sve
Vreme 1802
Poslednje izdanje

Ekskluzivno: Istraživanje Slobodana G. Markovića i Miloša Bešića o stavovima beogradskih studenata u plenumu

Šta sve nismo znali o njima Pretplati se
Nemačka

Predratna zemlja

Požari u Srbiji

Ko da reaguje

Mediji

Kako se svetlo gasi bez alarma

Srbija i Evropska unija

Interesi, realpolitika i cinizam

Vidi sve

Arhiva

Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.

Vidi sve
Vreme 1802 16.07 2025.
Vreme 1801 09.07 2025.
Vreme 1800 02.07 2025.
Vreme 1799 25.06 2025.
Vreme 1798 19.06 2025.
Vreme 1797 11.06 2025.
Vreme 1796 04.06 2025.
Vreme 1795 28.05 2025.
Vreme 1794 21.05 2025.
Vreme 1793 15.05 2025.
Vreme 1792 07.05 2025.
Vreme 1790-1791 23.04 2025.

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Vreme Logo
  • Redakcija
  • Pretplata
  • Marketing
  • Uslovi korišćenja
  • Njuzleter
  • Projekti
Pratite nas:

© 2025 Vreme, Beograd. Developed by Cubes

Mastercard Maestro Visa Dina American Express Intesa WSPAY Visa Secure Mastercard Secure