img
Loader
Beograd, 24°C
Vreme Logo
  • Prijavite se
  • Pretplata
0
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzleter
  • Podkast
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzletter
  • Podkast

Latest Edition

Dodaj u korpu

SAD

Bela kuća bez jasnog odgovora na kritiku Srbije „Vašington posta“

05. јануар 2024, 10:05 Glas Amerike
Foto: Pixabay
Copied

"Naš pristup je konzistentan", izjavio je portparol Saveta za nacionalnu bezbednost Džon Kirbi povodom komentara uglednog lista da je Bajdenova politika u Srbiji doživela neuspeh. Uticajni zapadni mediji vrše sve češće pritisak na vlade svojih zemalja da promene politiku prema Aleksandru Vučiću

Bela kuća nije želela da se izjasni o stavu uredništva „Vašington posta“ da politika administracije američkog predsednika Džoa Bajdena prema Srbiji „sve više liči na neuspeh“.

„Naš pristup širom Evrope, a svakako u vezi sa regionom Balkana, je konzistentan“, rekao je neodređeno portparol Saveta za nacionalnu bezbednost Džon Kirbi kada ga je Glas Amerike pozvao da prokomentariše tekst uglednog američkog lista.

U redakcijskom komentaru „Vašington posta“ navodi se da je „politika gospodina Bajdena bila da prigrli autoritarnog predsednika Srbije Aleksandra Vučića u pokušaju da zemlju odvoji od Rusije“

„Ta politika sve više liči na neuspeh”, zaključuje se u tekstu.

Srpski autokrata

Tekst „Vašington posta“ samo je jedan u nizu veoma kritičkih članaka koji su se nakon izbora u Srbiji pojavili u ugldenim zapadnim medijima. Predsednik Srbije Aleksandru Vučiću se neretko opisuje kao „autokrata“ koji gazi demokratske institucije i nije spreman da otrgne Srbiju iz zagrljaja Vladimira Putina.

„Autokratski nacionalista čiji su politički instinkti iskovani u Miloševićevo doba, gospodin Aleksandar Vučić, takođe koristi svoju moć i uticaj da podstakne razdor na zapadnom Balkanu, gde Beograd podržava secesionističke kampanje etničkih Srba“, pisao je nedavno britanski „Gardijan“.

Nabrajajući sve primedbe i prigovore domaćih i evropskih misija koje su posmatrale izborni proces 17. decembra, „Gardijan“ je konstatovao da se „kršenje demokratskih normi i vladavine prava u Srbiji postepeno ubrzavalo otkako je SNS preuzeo vlast pre više od jedne decenije“, te da je na delu „školski primer zauzimanja države“ pod komandom Aleksandra Vučića.

Ugledni nemački nedeljnik „Cajt“ naveo je da predsednik Srbije Aleksandar Vučić dobija samo tihe kritike iz Brisela, jer Zapad u njemu i dalje vidi čoveka koji će da utre put srpskom priznanju Kosova, i konstatovao da takva politika očigledno ne daje rezultate.

A „Vašington post“ podseća da se u poslednje dve nedelje u Beogradu održavaju protesti zbog onoga što su i nezavisni posmatrači nazvali “brojnim izbornim neregularnostima”, kao i da je policija 24. decembra nasilno rasterala masu koja je pokušavala da upadne u Skupštinu Beograda.

Režim krivi Zapad

„Scene sukoba policije sa demonstrantima postale su uobičajene u Srbiji. Ali ovog puta su gospodin Vučić i premijerka Ana Brnabić tvrdili da su protesti pokušaj rušenja vlade – i implicitno za to okrivili Zapad”, kaže se u tekstu.

Navodi se i da je Vučić na “mračan način nagovestio da su strane sile, ako ne nužno saučesnice, svakako odbacile njegova privatna upozorenja o nemirima i slavile destabilizaciju Srbije”.

“Izjave gospođe Brnabić nekoliko dana pre obračuna pomažu da se razjasni šta je gospodin Vučić insinuirao. Ona je zahvalila ruskim bezbednosnim službama što su pružile obaveštajne podatke koji pokazuju da se opozicija sprema da organizuje proteste tipa Majdan u Beogradu kako bi preuzela vlast revolucionarnim metodama“.

Dan posle Vučićevog govora, ambasador Rusije u Srbiji je na ruskoj državnoj televiziji rekao da mu je predsednik Srbije poverio da postoje „nesporne informacije“ da je Zapad podstakao proteste.

Dodaje se i da Vučić, “podstičući ogorčenje prema navodno nepoverljivom Zapadu i svrstavajući se uz Moskvu, dobija poene nacionalističke većine dok svoje demokratske protivnike predstavlja kao marionete stranih interesa”.

Kad je Vučić iskren?

Ipak, u privatnim razgovorima, kako navodi list, Vučić je u više navrata uveravao zapadne sagovornike da se maksimalno bori da Srbiju “uvede u Evropsku uniju gde joj je i mesto i da im je on jedini pouzdan partner”.

“Bajdenova administracija je svoju pomirljivu politiku zasnovala na testiranju privatnih uveravanja gospodina Vučića. Iako je nekoliko opasnih kriza u protekloj godini na susednom Kosovu imalo otiske srpskih prstiju, SAD su izbegavale da pripisuju previše krivice bilo kojoj strani i radije pozivale na smirenje”.

Vučić je, međutim, u više navrata odbio da se pridruži sankcijama Zapada Rusiji, iako je umirio Zapad dozvoljavajući da srpsko oružje dospe u Ukrajinu preko posrednih kupaca.

“Povremeno je Srbiju još više približio Rusiji. Posebno u svetlu najnovijih dešavanja, 2021. srpski ministar unutrašnjih poslova otputovao je u Moskvu kako bi predao snimke prisluškivanih razgovora ruskih opozicionara koji su imali sastanke u Beogradu – i potpisao sporazum sa Rusijom o zajedničkoj borbi protiv ‘obojenih revolucija’“.

A 2022. godine, kada je rat u Ukrajini bio u punom jeku, Srbija je potpisala sporazum sa Rusijom o koordinaciji spoljne politike, navodi se u tekstu.

Što se tiče najnovijih protesta opozicije u Beogradu, „Vašington post“ ocenjuje da je “Bajdenova administracija dala sve od sebe da bude diplomatska, jedva pominjući navode o izbornim manipulacijama”.

“Iza zatvorenih vrata, gospodin Vučić verovatno uverava zapadne lidere da je i dalje na njihovoj strani — da je sve ovo samo za pokazivanje“, zaključuje „Post“. „Ali s obzirom na to koliko je malo donela pomirljiva politika, Bajdenova administracija bi morala da se zapita da li je vreme da pokuša nešto novo”.

Tagovi:

Bela kuća SAD Srbija Vašington post
Copied

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Više iz rubrike Vesti

Krivična prijava

11.јул 2025. B. B.

Kako je kafanska fotografija izazvala lavinu napada na tužioca za organizovani kriminal Mladena Nenadića

Anonimni građanin podneo je krivičnu prijavu protiv javnog tužioca za organizovani kriminal Mladena Nenadića zbog zajedničke fotografije sa „potencijalno osumnjičenima za pad nadstrešnice“

Protesti i blokade

11.јул 2025. K. S.

BLOG Večeras nova blokada Autokomande, najavljeni skupovi i u drugim mestima

Protiče druga nedelja građanske neposlušnosti u Srbiji. Sva današnja dešavanja pratite u našem blogu uživo

Napad na prostorije NPS

11.јул 2025. M. L. J.

Hoće li sad Vučić lično hapsiti u Požarevcu?

Kako se pretnje Aleksandra Vučića prelivaju i na stanje na terenu, pogotovo u manjim mestima u Srbiji

Sudske takse

Napadi na novinare

11.јул 2025. K. S.

ANEM: 20 godina od kako ga je napao policajac, novinar i dalje plaća sudske takse

Asocijacija nezavisnih elektronskih medija pozvala je Komoru javnih izvršitelja da obavi nadzor rada javnog izvršitelja nadležnog u predmetu novinara Vladimira Mitrića, koji 15 godina ne može da naplati obaveze od bivšeg policajca koji ga je napao, za šta postoje četiri pravosnažne presude

Protest u Užicu

Protesti u Srbiji

11.јул 2025. K. S.

Užički ultimatum: Ako ne puste političke zatvorenike, u nedelju svi u Užice

Devetorici Užičana privedenih tokom protesta određen je pritvor do trideset dana. Njihovi sugrađani zahtevaju da ih puste iz zatvora. Ukoliko do toga ne dođe, za nedelju najavljuju do sada neviđeni skup

Komentar

Pregled nedelje

Pohvala neutralnosti

Ako smo neutralni dok studente zatvaraju, devojke i momke mlate na pravdi boga, zatiru demokratiju, neistomišljenike dehumanizuju, nastavljaju korupciju koja ubija i još mnogo toga poganog rade – onda ništa  

Filip Švarm

Komentar

Požari i poplave u rajhu korupcije

Srbija nije spremna za požare, oluje i poplave, ali je predsednik Aleksandar Vučić spreman da od svega napravi propagandu

Nemanja Rujević

Komentar

Policijska tortura: Zašto se tužilaštvo i MUP prave ludi?

Policajac i policajka su snimljeni dok su u pokušaju iznude studentkinju čupali za kosu. To je klasičan primer mučenja i torture, grubo kršenje zakona za koje bi morali da snose posledice

Davor Lukač
Vidi sve
Vreme 1801
Poslednje izdanje

MUP i građani

Sve što treba da znate o policiji na protestima Pretplati se
Opozicija na ulicama

Jedinstvo, ali parcijalno

Thompson u Zagrebu

Najmasovniji profašistički skup posle Drugog svetskog rata

Kultura sećanja: Studenti i policija

Represivni san svake diktature

Intervju: Dušan Strajnić Dukat, grupa “Oxajo”

Najbolje je kada me pesma prevaziđe

Vidi sve

Arhiva

Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.

Vidi sve
Vreme 1801 09.07 2025.
Vreme 1800 02.07 2025.
Vreme 1799 25.06 2025.
Vreme 1798 19.06 2025.
Vreme 1797 11.06 2025.
Vreme 1796 04.06 2025.
Vreme 1795 28.05 2025.
Vreme 1794 21.05 2025.
Vreme 1793 15.05 2025.
Vreme 1792 07.05 2025.
Vreme 1790-1791 23.04 2025.
Vreme 1789 16.04 2025.

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Vreme Logo
  • Redakcija
  • Pretplata
  • Marketing
  • Uslovi korišćenja
  • Njuzleter
  • Projekti
Pratite nas:

© 2025 Vreme, Beograd. Developed by Cubes

Mastercard Maestro Visa Dina American Express Intesa WSPAY Visa Secure Mastercard Secure