Požari u Los Anđelesu
Kako je izgoreo Holivud
Još nije kraj požarima u najbogatijem delu Los Anđelesa, ali se uveliko razmenjuju političke optužbe. Kako je moguće da je vatra došla čak i do oaze bogatih
Vođa Anglikanske zajednice podneo je ostavku nakon što je istraga pokazala da je učestvovao u zataškivanju slučaja Džona Smita, koji je pet decenija zlostavljao mladiće u hrišćanskim kampovima
Nadbiskup Kenterberija Džastin Velbi, poglavar Engleske crkve i duhovni vođa anglikanske zajednice, podneo je ostavku danas nakon što je istraga pokazala da nije obavestio policiju o fizičkom i seksualnom zlostavljanju od strane volontera u hrišćanskim letnjim kampovima, kada je saznao za to, piše AP.
Pritisak na Velbija se stalno povećavao, jer je objavljivanje nalaza istrage izazvalo nezadovoljstvo zbog nedostatka odgovornosti crkve.
Helen-En Hartli, biskupica Njukasla, rekla je u pondeljak da je Velbijeva pozicija neodrživa nakon što su neki članovi crkvene skupštine pokrenuli peticiju pozivajući ga da podnese ostavku „jer je izgubio poverenje sveštenstva“.
„Verujem da je moje povlačenje u najboljem interesu Engleske crkve, koju jako volim i kojoj sam imao čast da služim“, naveo je Velbi u saopštenju.
Nezavisna istraga je pokazala da Velbi (68) nije obavestio policiju da su volonteri fizički i seksualno zlostavljali dečake u hrišćanskim letnjim kampovima, piše Glas Amerike (VOA).
Neki članovi Sinoda su peticijom pozvali Velbija da se povuče jer je „izgubio poverenje svog sveštenstva“. Peticija je prikupila više od 1.800 potpisa.
Pozivi na Velbijevu ostavku su se pojačali od četvrtka, kada je Crkva objavila rezultat istrage ponašanja Džona Smita (1941-2018) koji je pet decenija seksualno, psihički i fizički zlostavljao oko 30 dečaka i mladića u Velikoj Britaniji i 85 u Africi.
Pritisak na Velbija sve veći
Izveštaj je zaključio da Velbi nije prijavio Smita vlastima u avgustu 2013. godine, kada je obavešten o zlostavljanju, ubrzo pošto je postao nadbiskup Kenterberija.
Velbi je ove nedelje preuzeo odgovornost za to što nije obezbedio da se ozbiljnije shvate tvrdnje o zlostavljanju, ali je rekao da neće podneti ostavku.
Peticija ima više od 1.800 potpisa na Change.org do ponedeljka kasno ujutru po londonskom vremenu. Povećavajući pritisak, među potpisinicima je visoko sveštenstvo.
Helen En Hartli, biskup Njukasla, rekla je za BBC da je Velbijeva pozicija neodrživa.
Otac Robert Tompson, jedan od članova sveštenstva koji je pokrenuo peticiju da se Justin Velbi povuče, rekao je za Sky news da da je bio u kontaktu sa žrtvama seksualnog zlostavljanja, od kojih mnogi još uvek osećaju da se „nije mnogo promenilo“ u načinu na koji ih crkva tretira.
Četiri decenije zataškivanja
Njegova kancelarija izdala je saopštenje u kojem je ponovila koliko je Velbi užasnut razmerama strahovitog zlostavljanja koje je počinio Džon Smajt.
„Kao što je naveo, nije bio svestan niti je sumnjao na optužbe pre nego što mu je rečeno 2013. godine, te stoga, nakon što je razmislio, ne namerava da podnese ostavku“, navodi se u saopštenju.
Crkveni zvaničnici su prvi put saznali za zlostavljanje 1982. godine, kada su dobili rezultate interne istrage o Smajtu. Oni koji su dobili izveštaj učestvovali u aktivnom zataškavanju, kako bi sprečili da njegovi nalazi izađu na videlo, utvrdio je najnoviji izveštaj.
Između 1984. i 2001. Smajt se preselio u Zimbabve, a zatim u Južnu Afriku. Nastavio je da zlostavlja dečake i mladiće u Zimbabveu i postoje dokazi da se zlostavljanje nastavilo u Južnoj Africi sve dok nije umro u avgustu 2018. Smajtovo zlostavljanje nije objavljeno u javnosti sve do istrage britanske televizije Channel 4 2017, nakon čega je policija Hempšira započela istragu.
Policija je planirala da ispita Smajta dok je umirao i spremala se da ga izruči. Najnoviji izveštaj je otkrio da, da je Smit prijavljen policiji 2013. godine, to je moglo pomoći da se otkrije istina, spreče dalje zloupotrebe i dovede do moguće presude.
„Izgubljene su tri i po godine kada je Džon Smajt mogao da bude izveden pred lice pravde, a svako zlostavljanje koje je počinio u Južnoj Africi da bude otkriveno i zaustavljeno“, navodi se u izveštaju.
Izvor: Glas Amerike
Još nije kraj požarima u najbogatijem delu Los Anđelesa, ali se uveliko razmenjuju političke optužbe. Kako je moguće da je vatra došla čak i do oaze bogatih
Tek što je uvedeno, dvojnom državljanstvu već preti giljotina posle izbora. To bi bio težak udarac za stotine hiljada ljudi iz Srbije i komšiluka koji već dugo žive u Nemačkoj
Šerif okruga Los Anđelesa, Robert G. Luna, rekao je da je njegova kancelarija primila „desetine i desetine" prijava o nestalim osobama, preneo je CNN
Američki i ruski zvaničnici potvrdili su početak priprema za sastanak predsednika Vladimira Putina i novoizabranog američkog predsednika Donalda Trampa
Prema upravo objavljenim izlaznim anketama Zoran Milanović je osvojio 77,86 posto podrške, a njegov protivkandidat Dragan Primorac 22,14 odsto. Milanović je rekao da će ovi izbori biti referendum protiv Plenkovića
Ličnosti godine: Pobunjeni studenti, kolektivni intervju
Sada je red i na vas Pretplati seArhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve