img
Loader
Beograd, 11°C
Vreme Logo
  • Prijavite se
  • Pretplata
0
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzleter
  • Podkast
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzletter
  • Podkast

Latest Edition

Dodaj u korpu

Rat Izraela i Hamasa

Pregovori o primirju u Pojasu Gaze: Kad nepodnošljivo postane norma

22. avgust 2024, 09:27 A.I.
Foto: AP Photo/Mahmoud Essa
Sporazum o prekidu vatre na pomolu
Copied

Svakim danom izraelskih vojnih dejstava u Pojasu Gaze raste pritisak na čitavom neuralgičnom Bliskom istoku. Administracija Džoa Bajdena grozničavo pokušava da posreduje prekid vatre. Izveštaji o palestinskim žrtvama negativno se odražavaju na predsedničku kampanju Kamale Haris. Ali, sukobljene strane su ukopane u svojim pregovaračkim rovovima

Kako je američki državni sekretar Entoni Blinken napustio region i krenuo za Vašington, tako je izraelska vojska nastavila sa žestokim akcijama u Pojasu Gaze. U poslednja 24 sata ubijeno je najmanje 50 Palestinaca, javlja Rojters. Blinken mesecima obilazi Bliski istok i pokušava da između svih suprotstavljenih strana pronađe rešenje makar za dugoročnije primirje, ako ne za održivi mir.

Emirates US Blinken
Entoni Blinken u mirovnoj misiji na Bliskom istoku / Foto: Evelyn Hockstein/Pool Photo via AP

Izraelska vojska saopštila je u sredu da su borbeni avioni pogodili tridesetak ciljeva širom Pojasa Gaze – tunele, lansirna mesta i osmatračnice; ubijene su desetine naoružanih boraca i zaplenjeno oružje, eksploziv, granate i automatske puške.

Kasnije tokom dana izraelske snage pogodile su školu i obližnju kuću u gradu Gazi, kada su ubijene najmanje četiri osobe, a 15 je ranjeno, među kojima i nekoliko dece, saopštila je civilna hitna pomoć u Pojasu Gaze.

Izraelci tvrde da su pogođeni militanti Hamasa koji su delovali u komandnom centru smeštenom unutar kompleksa koji je ranije služio kao škola. Izrael optužuje Hamas da nastavlja da kosristi civilne objekate i područja za vojna dejstva, što Hamas poriče.

Gaza nije mesto za decu

Pictures of the Month in Middle East Photo Gallery
Humanitarna katastrofa u Gazi / Foto: AP Photo/Fatima Shbair

Komentarišući napad na školu pod upravom Ujedinjenih nacija, šef agencije UN za palestinske izbeglice Filipe Lazarini napisao je na društvenoj mreži Iks (X) da „ima ubijene i povređene dece“ i da su „neka od njih izgorela do smrti“.

„Gaza više nije mesto za decu. Oni su prva žrtva ovog nemilosrdnog rata. Ne možemo dopustiti da nepodnošljivo postane norma. Dosta je. Trebalo je da prekid vatre počne već odavno“, napisao je Lazarini.

U gradu Bani Suhaila u blizini kan Junia na jugu Pojasa Gaze, u izraelskom vazdušnom napadu ubijeno je sedam Palestinaca u šatorskom kampu za raseljene, saopštila je palestinska medicinska služba.

Vojska je izdala nova naređenja za evakuaciju u prenaseljenom području Der Al-Balaha u centralnom delu Gaze gde su zbog borbi utočište potražile stotine hiljada raseljenih Palestinaca

Telefonski poziv Bajdena

Nije čudo da je Blinken naglo i u lošem raspoloženju odleteo iz Katara za Sjedinjene Države, piše Dojče vele (DW).

US Philippines Japan
Kamal Haris i Džo Bajden / Foto: AP Photo/Mark Schiefelbein

Ni uz napore Egipta i Katara, palestinski pokret Hamas, koji se na Zapadu tretira kao teroristička organizacija, nije prihvatio prelazni kompromis po kojem bi se prekinule vojne operacije i bili pušteni izraelski taoci. Pre puta, Blinken je po ko zna koji put ponovio: „Naša poruka je jednostavna i ona je jasna i hitna: u sledećim danima mora doći do sporazuma i učinićemo sve da to ostvarimo.“

Da bi pojačao pritisak koji Blinken vrši na koga god u bliskoistočnom regionu može, a pre svega na Izrael da konačno prestane sa vojnim akcijama u Gazi koje se negativno reflektuju na kampanju Demokratske partije pred predsedničke izbore u SAD 5. novembra, predsednik Džo Bajden je telefonom pozvao izraelskog premijera Benjamina Netanjahua.

Bajden je naglasio nužnost hitnog popstizanja sporazuma, saopštila je Bela kuća. Predsednik je govorio o „primirju i oslobađanju izraelskih talaca“, kao i o „diplomatskim naporima za deeskalaciju regionalne napetosti“.

Razgovoru je prisustvovala potpredsednica Kamala Haris koja je kandidatkinja demokrata za predsednicu SAD. Otvorena podrška Bajdenove administracije Izraelu, uprkos velikom broju palestinskih žrtvava (prema palestinskim izvorima od izbijanja sukoba 7. oktobra prošle godine ima ih preko 40.000) i jezivim slikama iz Pojasa Gaze koje već 10 meseci obilaze svet, umanjuje šanse Kamale Haris u predsedničkoj trci protiv Donalda Trampa. Ameriku je zahvatio talas protesta protiv Izraela zbog krvoprolića i humanitarne katastrofe u Gazi.

Gde škripi

Iako sadržaj poslednje verzije sporazuma o prekidu vatre nije objavljen, u načelu se radi o predlogu koji je još u maju predložio Bajden, piše DW.

U njemu su predviđene tri faze: najpre prekid vojnih akcija u trajanju od šest nedelja; potom određivanje uslova za trajni prekid neprijateljstva; obnova Pojasa Gaze. Naravno to podrazumeva i oslobađanje talaca.

Israel Palestinians Underneath UNRWA
Izraelski vojnici ispred Agenzije UN za palestinske izbeglice u Gazi / Foto: AP Photo/Ariel Schalit

Za Izrael je i obaveza uzdržavanja od upotrebe vojne sile tokom šest sedmica bila previše. Netanjahu stalno govori o „potpunoj pobedi“ i „uništenju Hamasa“, kao i o „razbijanju vojne i upravne sposobnosti Hamasa u Gazi“. Izraelskoj strani teško je da poveruje da taj pokret, pre ili kasnije, neće opet krenuti u terorističke akcije i biti pretnja Izraelu, piše DW.

Kako bi to sprečio, Izrael želi da zadrži nadzor ne samo na granici Pojasa Gaze i Egipta, u tzv. Filadelfijskom koridoru, nego i između severa i juga Pojasa Gaze, u tzv. Necarimskom koridoru. Time želi da se spreči šverc oružja i eksploziva, odnosno nesmetan prolazak boraca Hamasa po Pojasu Gaze.

S druge strane, predstavnici Hamasa tvrde da je izvorni sporazum predviđao „potpuno povlačenje“ izraelskih snaga, a ne samo iz gusto naseljenih područja koje je Izrael očigledno spreman da napusti.

Hamas čuva obraz

Hamas ne popušta u svojim zahtevima, uprkos ogromnom broju poginulih koji raste iz dana u dan, više od 90.000 ranjenih, masovnom razaranju stambenih objekata, uništavanju infrastrukture, krajnje oskudnom snabdevanje stanovništva, što gotovo uopšte nema medicinskog sistema i što se ruševine u Gazi protežu dokle god pogled seže.

Hamas izraelske taoce tretira kao jedinu garanciju za soptstveni opstanak. Ta organizacija iz sukoba želi da izađe sa oreolom pobednika i ne može sebi da dopusti da posle svega u očima Palestinaca „izgubi obraz“ prihvatanjem izraelskih kontrolnih stanica u Pojasu Gaze nakon uspostavljanja primirja.

Kad je reč o granici, ili bar prelazu Rafa prema Egiptu preko koga u Gazu ulazi humanitarna pomoć, tu bi i moglo da se pronađe nekakvo rešenje, piše DW.

Palestinska Autonomna Uprava, koja upravlja područjem Zapadne obale, ponudila se da nadzire taj granični prelaz, ali to su odbili i Izrael i Hamas. Evropska unija je 2005. tamo bila poslala svoju misiju nadzora granice, ali se 2007. povukla kada je Pojas Gaze preuzeo Hamas. Možda bi moglo da se razgovara o takvoj ili sličnoj misiji.

Pritisak na Netanjahua da prihvati kompromis

Iako je neizvesno koliko je od preostalih 109 izraelskih talaca uopšte još u životu, oslobađanje svakog pojedinca ima u Izraelu ogromnu političku težinu. Praktično se svakog dana širom Izraela održavaju protesti na kojima se od Netanjahua traži da učini sve da te taoce dovede kućama – i da podnese ostavku.

Za jevrejske vernike je takođe izuzetno važno da bar porodice dobiju tela kako bi se od njih oprostili na primeren način.

Pored toga, borbe u gusto naseljenim područjima su noćna mora za svaku vojsku, pa i za izraelsku koja takođe trpi gubitke.

Što duže traju ratna dejstva izraelske vojske u Pojasu gaze, povećava se opasnost od širenja sukoba čega su Izraelci itekako svesvi.

Israel Palestinians US
Pod pritiskom: Benjamjin Netanjahu / Foto: AP Photo/Jacquelyn Martin

Na severu Izraela, prema granici sa Libanom, okršaji sa dobro naoražanom šiitskom milicijom Hezbolah, koja je pod direktnim uticajem Teherana, su svakodnevni. Desetine hiljada Izraelaca je evakusiono iz tog područja.

Varnice ratnih dejstava u Pojasu Gaze, na izraelsko-libanskoj granici, sukoba na Zapadnoj obali, padaju neprestano na zapaljivo tlo bliskoistočnog regiona.

Premijera Benjamina Netanjahua na vlasti održava samo to što je Izrael u ratnom stanju. On politički bilo kakvo primirje teško da može da preživi, čak ni da Izrael pod njegovim rukovodstvom može da proglasi potpuno uništenje Hamasa i da se kući vrate svi preostali taoci.

Izvor: Dojče vele/Rojters/Spiegel

Tagovi:

Hamas Izrael Pojas Gaze Pregovori o prekidu vatre SAD
Copied

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Više iz rubrike Svet

Rusko-ukrajinski sukob

16.maj 2025. I.M.

Razmena 1.000 za 1.000 zarobljenika: Prvi konkretan ishod rusko-ukrajinskih pregovora u Istanbulu

Delegacije Rusije i Ukrajine sastale su se u Istanbulu prvi put licem u lice još od marta 2022. godine. Iako nije postignut dogovor o prekidu vatre, usaglašena je razmena 1.000 zatvorenika sa obe strane, potvrdili su zvaničnici. Ukrajina je zatražila razgovore lidera, a Rusija najavila spremnost da ih „razmotri“.

Rat u Ukrajini

16.maj 2025. B. B.

Predstavnici Ukrajine i Rusije konačno se sastali u Istanbulu

Iako se predsednici Rusije i Ukrajine, Vladimir Putin i Volodimir Zelenski, drže po strani, njihovi pregovarači su seli za isti sto da razgovaraju o primirju

16.maj 2025. Srećko Matić (DW)

Dr Konstanca Icel: Šokirana nasiljem u Srbiji, studenti preuzimaju odgovornost za budućnost

Direktorka Evropske kuće istorije dr Konstanca Icel kaže da je veoma impresionirana hrabrošću studenata iz Srbije

Rat u Ukrajini

15.maj 2025. B. B.

Erdogan i Zelenski razgovarali skoro tri sata, ali se ne zna o čemu

Sastanak je bio zatvoren na medije, a nakon sastanka niko se nije obratio javnosti

15.maj 2025. Metju Vard Agius (DW)

Ukrajinski mirovni proces: Hronika neuspešnih pregovora

Do direktnog susreta Putina i Zelenskog ovog četvrtka neće doći, ali bi nekakvih pregovora Kijeva i Moskve ipak trebalo da bude. Uoči susreta u Istanbulu, podsećamo na dosadašnje pokušaje da se dođe do mira u Ukrajini

Komentar

Pregled nedelje

Ne smemo gledati i ćutati

Republika Srbija je u opasnosti. Ako ostanemo nemi na montirani proces protiv političkih zatvorenika u Novom Sadu i kraljevački slučaj gde su žrtve proglašene za nasilnike, uskoro ćemo svi štrajkovati glađu i žeđu za mrvicu pravde

Filip Švarm

Komentar

Novosadski taoci režima: Ko ruši državu, a ko je brani

Režimska odmazda biće strašna ako otpor posustane. Sada hoće da utamniče ljude koji su čavrljali o rušenju vlasti jer su time tobože rušili državu. Ali, državu je oteo i srušio režim, odavno

Nemanja Rujević

Država i kultura

Skadar na Bojani: Da li će beogradska Filharmonija opet izvisiti za zgradu

Ministarstvo za javna ulaganja podnelo je zahtev za građevinsku dozvolu za gradnju nove zgrade Beogradske filharmonije. S obzirom da se zna da je projekat preskup i da za njega nema para, deluje da je i ovo samo nova šarena laža

Sonja Ćirić
Vidi sve
Vreme 1793
Poslednje izdanje

Vanredna sednica Visokog saveta tužilaštva

Tužioci bez zaštite od Vučićevih pritisaka Pretplati se
Lokalni izbori u Zaječaru i Kosjeriću

Studenti i ostali u kampanji

Građevinske tempirane bombe

Život pod nadstrešnicom

Istraživanje: Autizam u Srbiji

Novca ima za delfinarijum, ali ne i za lične pratioce

Prvi Amerikanac na tronu Svetog Petra

Svojim putem, uz Franjine putokaze

Vidi sve

Arhiva

Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.

Vidi sve
Vreme 1793 15.05 2025.
Vreme 1792 07.05 2025.
Vreme 1790-1791 23.04 2025.
Vreme 1789 16.04 2025.
Vreme 1788 10.04 2025.
Vreme 1787 03.04 2025.
Vreme 1786 26.03 2025.
Vreme 1785 20.03 2025.
Vreme 1784 12.03 2025.
Vreme 1783 05.03 2025.
Vreme 1782 26.02 2025.
Vreme 1781 19.02 2025.

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Vreme Logo
  • Redakcija
  • Pretplata
  • Marketing
  • Uslovi korišćenja
  • Njuzleter
  • Projekti
Pratite nas:

© 2025 Vreme, Beograd. Developed by Cubes

Mastercard Maestro Visa Dina American Express Intesa WSPAY Visa Secure Mastercard Secure