Sirija
Porodica Asad je u Moskvi
Kako prenosi Ria Novosti, svrgnuti sirijski predsednik Bašar al Asad je sa porodicom sleteo u Moskvu, gde su dobili azil
Svi su iznenađeni rezultatima: i HDZ i SDP, koji se još svađaju ko je od njih "relativni pobednik" ovih izbora, ali ponajviše koalicija nezavisnih lista Most bez koje je nemoguće sastaviti vladu. Pogađanje oko toga sa kime će i da li će Most u vladu i po kojoj ceni je u toku, a nije baš jasno ni za šta se ta šarolika grupacija zapravo zalaže i koliko su njeni lideri jedinstveni
Prošle nedjelje obavljeni su parlamentarni izbori u Hrvatskoj: rezultat je praktično izjednačio dvije najveće i glavne stranke, Socijaldemokratsku partiju i Hrvatsku demokratsku zajednicu, ali im je dodao šahovsku pat-poziciju, koaliciju nezavisnih lista Most s 19 mandata, bez koje niti jedan „tabor“, uvjetno lijevi i desni, ne mogu sastaviti vladu i buduću vlast.
Jedino je Boris Dežulović, hrvatski novinar i pisac, u Mostaru te izborne nedjelje vidio simboliku: ovi su izbori bili 8. novembra 2015. godine, 22 godine nakon što je u hrvatsko-hercegovačkim vojnim redovima donesena odluka da se 9. novembra 1993. godine sruši čuveni Mostarski most.
Nitko se te godišnjice osim njega nije sjetio, a trebali su tako posvađani međusobno i socijaldemokrati i hadezeovci da se prisjete, ako ni zbog čega drugoga – dok se slažu oko gradnje Pelješačkog mosta, koji bi trebao prekoračiti ono malo „meandrirajuće“ granice između dviju država – onda zbog toga što ih je sad u njihovim političkim ambicijama blokirala koalicija Most, raznorodna ekipa koja je – kao u Srbiji tzv. bijeli listići i apstinenti – prikupila glasove onih građana kojima je zlo i od SDP-a i od HDZ-a, pa su odlučili svoj glas dati nekom sasvim drugom; koliko i drugačijem, ostaje da se vidi.
ČINJENICE I PROGNOZE: Izborni rezultati kažu ovo: i HDZ i SDP dobili su po 56 mandata. Tome HDZ-u treba u startu pribrojati još tri mandata dijaspore (uglavnom iz Bosne i Hercegovine), ali SDP-u su se odmah pridružila tri mandata Istarskog demokratskog sabora (IDS), a mogu računati i na pripadnike manjina. Sasvim sigurno na srpske glasove, sa tri mandata, ali i još nekim brojem od ukupno njih osam „manjinaca“ u saboru.
Svejedno, nijedna od dvije najveće stranke nema šansi bez pomoći koalicije Most sastaviti većinu od 76 zastupnika (od ukupno 151). U trenutku kad nastaje ovaj tekst (utorak poslije podne) više je glasina nego provjerenih informacija. Svi su iznenađeni rezultatima – i HDZ i SDP, koji se još svađaju tko je „relativni pobjednik“ ovih izbora – ali ponajviše koalicija nezavisnih lista Most, čiji su (relativno malo poznati široj javnosti) predstavnici i javno priznali da ovakav rezultat nisu očekivali.
Sad traju pogađanja i trajat će idućih dana. Po političkim i inim analitičarima, nekoliko je opcija. Prva, da se Most prikloni jednoj od stranaka i njihovih koalicija i da uđu u izvršnu vlast zajedno s njima. Druga, da se ne priklone niti jednoj opciji, nego da podrže manjinsku vladu ili HDZ-ove „domoljubne koalicije“, ili SDP-ove koalicije po kojoj „Hrvatska raste“. Treća je opcija da, jednu ili drugu grupaciju, ucijene svojim programom i s jednom od njih uđu u vlast, ali da njihov bude premijer (ništa čudno: sjetimo se kako je Ivica Dačić postao premijer Srbije). Četvrta je da ne podrže nikoga, pa da se ide na nove parlamentarne izbore, a peta da SDP i HDZ naprave nekakvu – po uzoru na Njemačku i Austriju – „veliku koaliciju“, što je ujedno i najneizglednija opcija, jer bi u tom slučaju i jedna i druga stranka uzrokovale bijes svojih ionako svjetonazorski suprotstavljenih birača.
O tome tko god se iole interesirao, zna sve: SDP je u prošlom svom mandatu bio uglavnom stranka koja ništa radikalno nije mijenjala, a morala je, s obzirom na sve što ju je snašlo kad je vlast preuzela, sve ono što je devastirano tokom prethodne vlasti HDZ-a. Tek u posljednjoj godini mandata počeli su se baviti svojim poslom, zabilježili mršava poboljšanja u državnom budžetu, ali građani su dotle u velikom broju osiromašili i našli se pod udarom ovrha – srpski: izvršenja – i deložacija i još koječega. Slika Zagreba, na primjer, sve je poraznija, sve je više prizora u kojima građani kopaju po kontejnerima i skupljaju prazne flaše i konzerve ne bi li dobili pola kune po prikupljenom, a čak se i tu najavljuju restrikcije.
S druge strane, HDZ je obećavao silne promjene: te da će zemlju privredno oporaviti, te imaju nekakav silno obećavajući njemački ekonomski program, te će vratiti dostojanstvo „hrvatskom narodu“, pa se neće više moći bez krivične odgovornosti rušiti hrvatske svetinje, poput „istine“ o Domovinskom ratu, i još onoliko obećanja koja su obećavala pravu policijsku državu u kojoj u svoja četiri zida možeš što hoćeš lajati, ali u javnom prostoru ima da se držiš partijski ustanovljene istine.
LIČNA KARTA MOSTA: I tu se pojavio Most: prvi predvodnik je Božo Petrina, mladi tridesetšestogodišnji gradonačelnik Metkovića, psihijatar po struci, koji je od gubitaške općine uspio napraviti „normalno-ekonomičnu“ lokalnu samoupravu. Smanjio je besmislene troškove, u početku i plaće u općini, burazerske poslove i sve ostalo što je i naša svakodnevica, pa je situacija krenula nabolje. U ono malo njegovih istupa koliko ih je hrvatska javnost mogla vidjeti, odavao je čovjeka koji je pošten, koji hoće dati nešto za zajednicu rukovodeći se javnim, a ne svojim privatnim interesom, koji je konzervativan i koji se neće izjašnjavati o tradicionalnim traumama hrvatskog društva, tipa ustaše-partizani.
Drugi istaknuti član Mosta liječnik je Drago Prgomet, koji je bivši član HDZ-a kojega je napustio nakon sukoba s Tomislavom Karamarkom. Nakon izbora je javnost uzbudio izjavom da poštuje legitimitet i jedne i druge stranke, ali da o novom mandataru odlučuje Most, „a to neće biti ni Karamarko, niti Milanović“. Usput je bio jako iznenađen kad je u utorak čuo čaršijsku glasinu da je upravo on, Prgomet, budući mandatar nove vlade. I o njemu će se još čuti, ali je činjenica da je upravo to što se sukobio s Karamarkom i to što je napustio HDZ ono što intrigira i zainteresirane i javnost: može li se pomiriti sa Karamarkovim HDZ-om?
Najkoloritniji lik iz Mosta je Stipe Petrina, načelnik općine Primošten, koji je na svom terenu napravio vrlo slično onome što je napravio i Petrov: pokazao poštenje u vođenju općinskih poslova, smanjio korupciju i s time se približio građanima bez uobičajenog populizma. Ne samo to, on je bio istinski branitelj u ratu, nije se time okoristio – bar tako kažu upućeni – a danas kaže da će istog trenutka ako se koalicija Most odluči za HDZ, on koaliciju napustiti. Zalaže se za tzv. vladu nacionalnog jedinstva, u koju bi ušli predstavnici svih stranaka koje su prešle izborni prag, trgovanje sa dvije najveće stranke naziva izdajom nacionalnih interesa, a pred Mostom je – kaže – borba možda čak i važnija od one iz 1991, jer tad je bila borba za opstojnost države, a danas za ekonomsku opstojnost. Ako bude drugačije, ako Most pristane na koalicije, to će biti kraj Mosta – kao i ono „filmsko“ rušenje (Hajrudinovog) mosta na Neretvi, reče on.
U međuvremenu, vijesti stižu jedna za drugom i teško ih je provjeriti. Aktualni premijer Zoran Milanović, po nekim medijima, već je u izbornoj nedjelji napravio neke „mostove“ ka Mostu, a prvi ih je u postizbornoj noći pozvao na suradnju. Karamarko i njegovi su u utorak najavili početak pregovora, Most je to demantirao, ali se pojavila i vijest da se Karamarko toga dana vidio s nadležnima na Kaptolu koji je – tvrde neki – također politički faktor, pa se usput provlači i priča da je metkovićki Božo Petrov blizak crkvi, jer mu je netko od crkvenih ljudi rođačkog porijekla posudio novac za stan ili kuću, a da je i sam naginjao crkvenom pozivu, da je bio blizak franjevcima, pa da se tek potom predao medicini.
REFORME ILI POGODBE: Tek sada izlaze i neki njihovi, Mostovi, reformski zahtjevi ispod kojih – kako kažu – neće. Tu ima svega i svačega, opisanog na načelnoj razini, od ekologije do poljoprivrede i lokalne samouprave, pa tako i – sudeći po onome što je objavio portal index.hr u utorak po podne – Most, navodno, kaže: „O micanju uhljeba i racionalnijoj javnoj upravi posljednjih smo dana mogli dosta toga čuti. Za Most racionalna javna uprava podrazumijeva paket reformi u svim dijelovima organizacije države i lokalne samouprave, počevši do smanjenja broja saborskih zastupnika, izmjene izbornog zakonodavstva, smanjenja broja teritorijalnih jedinica, reforma lokalne samouprave ne samo u odnosu na broj lokalnih jedinica nego prvenstveno i na način njihove organizacije i međusobne operativne povezanosti u određenim poslovima i ulogama koje nadilaze posebno jedinice lokalne samouprave s manjim brojem stanovnika, prijelaz dijela dužnosnika u volonterske službe, smanjenje broja državnih agencija, optimizacija radnih procesa i uklanjanje administrativnih barijera i nepotrebnih „poslova“ itd…“
Dobru dijagnozu rezultata donio je riječki „Novi list“, iz pera Denisa Romca, koji piše: „Jedini istinski pobjednik ovih izbora zapravo je Most, politička grupacija koja do prije mjesec ili dva jedva da je postojala na nacionalnoj političkoj sceni, a danas je postala treća politička snaga u zemlji. Bez Mosta ni Karamarko ni Milanović ne mogu politički kapitalizirati osvojene mandate. I zato je ovo jedinstvena situacija za Hrvatsku. Tek nakon ovih izbora, naime, treća politička snaga ozbiljno je zaprijetila tradicionalnom duopolu HDZ-a i SDP-a, što se nikad nije dogodilo u dva i pol desetljeća višestranačja u Hrvatskoj. No, ni Most neće baš uživati u svojoj pobjedi. Pred Mostom je, zapravo, najveće iskušenje. Ta politička grupacija, koja i nije prava stranka – riječ je o politički labavom i ideološki fluidnom savezu lokalnih čelnika – na lokalnoj razini otkazala je poslušnost velikim strankama, ponajprije HDZ-u, pokušavajući dokazati da tzv. treći put u Hrvatskoj ipak nije iluzija.
Ključ njihova uspjeha krije se u njihovom obećanju da će dekonstruirati HDZ-ov i SDP-ov politički monopol i njihov klijentelističko-partitokratski sustav, koji opstaje bez obzira na to je li na vlasti lijevi ili desni blok. Budućnost Mosta, pak, ovisi isključivo o ovom protuslovlju: njegovi čelnici obećali su biračima da će odoljeti sirenskom zovu vlasti, dok formiranje buduće vlade nije moguće bez njihove potpore. Ustajala hrvatska politika ulazi u jedan veliki eksperiment, kojem je zasad nemoguće prognozirati ishod.“
Ishod je, međutim, već prognozirao srpski premijer Aleksandar Vučić svojom brzopletom čestitkom Tomislavu Karamarku, u trenutku kad još nije bilo jasno da su HDZ i SDP izjednačeni u broju dobijenih glasova. Ministarka vanjskih poslova Vesna Pusić komentirala je to, kako tumačimo, zovom jednih nacionalista da u susjedstvu pobijede isti takvi, a za srećan kraj to nema nikakvog upliva: ovi iz Mosta su ideološki raznoliki ili bar još neuhvatljivi, na „groblje velikih lidera“ – što kaže novinar Marinko Čulić – otišli su i Ivo Josipović i Jadranka Kosor, a sa sitnim snagama su opstali nekad veliki, poput ratnog zločinca Branimira Glavaša koji će, bez obzira na odluke Mosta, i dalje odlučivati u Hrvatskom saboru.
A to je činjenica koja – kad se pogleda preko hrvatskog plota na srpsku stranu – i dalje govori o odnosima među državama i narodima i koja je, makar i ovako periferna u konkretnom slučaju, nekakva konstanta.
Kako prenosi Ria Novosti, svrgnuti sirijski predsednik Bašar al Asad je sa porodicom sleteo u Moskvu, gde su dobili azil
Abu Mohamed al Džolani se prvi put javno pojavio nakon sloma Asadovog režima. "Sirijci će sada morati sami da se nose sa građanskim ratom", glasi izjava Moskve o događajima u Siriji. Pobunjenici potpuno ispraznili Asadovu palatu i odneli novac iz Narodne banke
Rusija je saopštila da je da je Bašar al Asad podneo ostavku i potom otišao iz zemlje. Time su okončane spekculacije o njegovoj navodnoj smrti
Dva sirijska izvora rekla su da je veoma velika verovatnoća da je Asad možda ubijen u padu aviona, objavila je agencija Rojters
Pobunjenike u Siriji predvodi Hajat Tahrir al-Šam (HTS), islamistička militantna grupa čiji su članovi uglavnom salafisti, pripadnici ultraradikalne sekte unutar sunitskog islama. Cilj HTS-a je uspostavljanje države u Siriji zasnovane na islamskom pravu
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve