
Rat Izraela i Irana
Šta je Gvozdena kupola, izraelski štit protiv iranskih raketa
Iako važi za jednu od najnaprednijih PVO na svetu, izraelska Gvozdena kupola nije svemoćna. Koliko ona zaista može da izdrži? I šta se dešava kada je preopterete
Premijer Izraela Benjamin Netanjahu najavio je "snažnu operaciju" u gradu Rafa nakon što palestinskim civilima bude omogućeno da odu iz tog grada na krajnjem jugu Pojasa Gaze
Na Telegramu se 14. Februara oglasio premijer Izraela Benjamin Netanjahu i najavio „snažnu operaciju“ u gradu Rafa nakon što civilno stanovništvo napusti borbene zone.
Dok se strahuje od najavljene izraelske operacije u gradu Rafa, u Kairu su 14. februara nastavljeni razgovori o primirju Izraela i Hamasa, grupe koju SAD i Evropska unija (EU) smatraju terorističkom, piše Radio Slobodna Evropa.
Prema podacima UN, oko 1,4 miliona ljudi, od kojih je većina raseljena zbog rata, sklonilo se u Rafu i pretvorilo taj grad u gigantski logor. Rafa je jedini urbani centar u Pojasu Gaze na koji izraelska vojska još nije pokrenula kopnenu ofanzivu.
U operaciji izvedenoj u noći između nedelje i ponedeljka izraelska vojska je oslobodila dva taoca, koja su palestinski ekstremisti držali u Rafi. Na palestinskoj strani u toj operaciji je poginulo oko 100 ljudi.
„Ove nedelje smo oslobodili dva naša taoca u pažljivoj vojnoj operaciji. Do sada smo oslobodili 112 naših talaca, kombinujući snažan vojni pritisak i čvrste pregovore“, naveo je Netanjahu u video poruci.
Dodao je da su „snažan vojni pritisak i vrlo čvrsti pregovori – ključ za oslobađanje preostalih talaca“.
„U tom smislu, ja insistiram da Hamas odustane od iluzornih zahteva. Kada odustane od tih zahteva, bićemo u stanju da napredujemo (u pregovorima)“, naveo je Netanjahu.
Izraelski lider nije rekao koji su zahtevi Hamasa. Sudeći prema izvorima u toj palestinskoj islamističkoj organizaciji, ona poziva na potpuni prekid vatre, a Izrael na pauzu u borbi, praćenu oslobađanjem zatočenih talaca kojih je u Gazi još oko 130.
Palestinski predsednik Mahmud Abas, vođa umerenog Fataha, apelovao je na rivalski Hamas da brzo zaključi dogovor o primirju, kako bi izbegao napad na Rafu i smrt hiljada ljudi.
Iako važi za jednu od najnaprednijih PVO na svetu, izraelska Gvozdena kupola nije svemoćna. Koliko ona zaista može da izdrži? I šta se dešava kada je preopterete
Iran i Izrael nastavljaju da razmenjuju udarce. I jedni i drugi tvrde da odgovaraju na agresiju. Dok padaju bombe, izraleski premijer Benjamin Netanjahu ubeđen je da sudbina jevrejske države zavisi od njega, a Iran ne planira da se povuče
Situacija je alarmantna, ocenio je Tramp napad Izraela na Iran u razgovoru sa Putinom. U noćašnjem bombardovanju poginulo troje ljudi
Za subotu su najavljene demonstracije širom zemlje protiv politike deportacija Donalda Trampa. Tu je i grupa „No Kings“ koja poručuje da u SAD ne žele „ni prestole, ni krune, ni kraljeve“.
Najnoviji žestoki vazdušni udari Izraela na Iran zapravo su nastavak vojnog pohoda koji je jevrejska država započela posle napada Hamasa 7. oktobra 2023. Od tada kao da je rešenost da se obračunaju jednom za svagda sa svim svojim neprijateljima u regionu utkana u kolektivnu svest Izraelaca. Bez obzira na cenu i posledice
Izbori u Kosjeriću i Zaječaru
Kako je naprednjački brod počeo da tone Pretplati seArhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve