Iz kabineta izraelskog premijera Benjamina Netanjahua saopšteno je da će Izrael slušati Sjedinjene Američke Države, ali da će svoje akcije sprovoditi prema vlastitom nacionalnom interesu.
Ovo saopštenje Netanjahuovog kabineta je reakcija na članak objavljen u „Vašington postu”, u kojem se navodi da je Netanjahu potvrdio Bajdenovoj administraciji da će Izrael napasti iranske vojne, a ne nuklearne ili naftne ciljeve, prenosi Rojters_._
Saopštenje je objavljeno u trenutku kada se očekuje da Izrael uzvrati na iranski raketni napad izveden na Izrael 1. oktobra.
Taj napad usledio je nakon brzo eskalirajućeg sukoba između Izraela i libanske grupe Hezbolah koju podržava Iran.
Akcija odmazde biće prilagođena kako bi se izbegla percepcija „političke intervencije u vreme američkih predsedničkih izbora“, navodi američki dnevnik.
Ciljani napadi na plave šlemove
Kako je „Vreme” nedavno pisalo napadi na plave šlemove su bili ciljani zato što stoje na putu izraelskim vojnim planovima usmerenih protiv Hezbolaha. Prvo su izraelski tenkovi otvorili vatru na stražarski toranj glavnog štaba miorovnih snaga, u petak su povređena dva vojnika iz Šri Lanke, u nedelju su dva izraelska tenka probila kapiju baze UNIFIL-a na demarkacionoj liniji, ispucala dimne bombe i povredile 15 plavih šlemova. Puka je sreća da ni jedan mirovnjak u tim akcijama izraelske vojske nije poginuo.
Premijer Izraela Benjamin Netanjahu je bez ikakve zadrške pozvao generalnog sekretara UN-a Antonia Gutereša da hitno povuče mirovne trupe, jer da ih Hezbolah koristi kao živi štit. Dakle, jedna članica UN-a zahteva od predsedavajućeg svetske organizacije da promeni mandat mirovnih trupa jer joj više ne odgovara. Po principu: žao nam je što su mirovnjaci povređeni, ali mi se nećemo zaustaviti, a vi gledajte šta ćete.
Stiče se utisak da svi ovi aktuelni pojedinačni obračuni vode kao totalnom ratu jedne nuklearne sile sa regionalnim neprijateljima. Dok antisemitizam u svetu raste zbog velikog broja palestinskih civilnih žrtava i kritike politike Netanjahua u Evropskim državama postaju sve glasnije, SAD i Velika Britanija su i dalje spremni da Izraelu pruže potrebnu vojnu pomoć. Ujedinjene nacije i zapadne parlamentarne demokratije, čijem političkom prostoru Izrael pripada, prilično nemoćno posmatraju sve veće ratne tenzije na Bliskom istoku.