Riši Sunak podnosi ostavku na mesto lidera konzervativaca, nakon ubedljivog poraza stranke od laburista na opštim izborima održanim juče. Odlazeći premijer rekao je da će ostati na mestu lidera stranke dok se ne nađe zamena.
Prvi put od 2010. godine laburisti će se naći na vlasti. Do smene je došlo nakon što je Laburistička partija Kira Starmera odnela ubedljivu izbornu pobedu nad Konzervativcima i Rišijem Sunakom.
„Uspeli smo! Za to ste se borili, glasali ste za to, a sada je to stiglo. Promena počinje sada. Promenjena je radnička partija, spremna da služi našoj zemlji, spremna da vrati Britaniju u službu radnih ljudi”, rekao je Kir Starmer nakon što je proglašena ubedljiva pobeda laburista.
Kir Starmer (61) je socijalni liberal i lider Laburističke partije Ujedinjenog Kraljevstva, koja je ubedljivo pobedila na parlamentarnim izborima u četvrtak. On je član parlamenta od 2015. godine.
Starmer je izabran za lidera stranke 2020. pošto su laburisti pod vođstvom Džeremija Korbina pretrpeli najveći poraz na parlamentarnim izborima u poslednjih 85 godina.
Tokom prethodnih 20 godina, Laburistička partija nalazila se mnogo više u opoziciji nego na vlasti. Poslednji lider laburista na funkciji premijera bio je Toni Bler.
Ključna Starmerova obećanja tokom predizborne kampanje bila su vraćanje nadležnosti vladi, nacionalizovanje železnice i komunalnih preduzeća, kao i povećanje minimalne zarade. Starmer je govorio i o promenama u obrazovnom sistemu, od kojih su ključne oporezivanje školarine u privatnim školama i besplatan doručak u državnim školskim ustanovama.
Od advokata do viteza
Dve decenije je radio je kao advokat za ljudska prava, a bio je i savetnik policije u Severnoj Irskoj nakon Mirovnog sporazuma na Veliki petak, potpisanog 1998. Ali onda je promenio stranu i postao tužilac. Pet godina je bio direktor javnog tužilaštva za Englesku i Vels.
Godine 2014. Starmer je dobio titulu viteza za svoj rad u krivičnom pravosuđu, postavši Ser Kir. Mnogi su ovaj čin doživljavali apsurdnim, zbog toga što je ranije Starmer pozivao na ukidanje monarhije u Velikoj Britaniji.
Ulazak u parlament i reforme u partiji
Godinu dana kasnije, Starmer je osvojio mandat u britanskom parlamentu, predstavljajući izbornu jedinicu Holborn i Sent Pankras u severnom Londonu.
Pet godina kasnije došao je na čelo Laburističke partije. Korbina, koji je bio jedan od njegovih mentora, je zbog toga što su ga optuživali za antisemitizam suspendovao iz stranke. Korbin je ostao u parlamentu kao nezavisni poslanik.
Džeremi Korbin je podelio laburiste na levičare i umerenu struju. Starmer je, s druge strane, izjavio da želi da ujedini stranku, ali da takođe želi da sačuva Korbinov „radikalizam“. Upozoravao je da „preveliko preusmeravanje ka centru“ nije dobro, prenosi BBC
Kada su klimatski aktivisti vikali na Starmera tokom jednog njegovg govora ovog proleća, on je dao neobičan komentar koji je otkrio kako on zamišlja budućnost Laburističke partije.
„Odustali smo od toga da budemo stranka protesta kao pre pet godina“ rekao je okupljenim ljudima. „Želimo da budemo partija moći”.
Advokat Hrvatske u sporu protiv Srbije
Dok je još uvek radio kao advokat, Starmer je bio povezan i sa Hrvatskom.
Lider britanske opozicije svojevremeno je bio i „hrvatski advokat“, odnosno član hrvatskog pravnog tima u postupku po tužbi protiv Srbije zbog genocida.
U ime Hrvatske je tokom 2014. godine pred Međunarodnim sudom pravde u Hagu obrazlagao šta se dogodilo u Vukovaru, a šta tokom akcije Oluja.
Mr Dosadnjaković
Mnogi britanski mediji u svojim naslovima Starmera su opisivali kao dosadnog i kao “političara bez harizme”.
Šef Laburističke stranke nije baš dinamičan, nikoga on neće oboriti s nogu. I samo ponekad doživi malu verbalnu „eksploziju“. Oni koji priželjkuju politički teatar, neka odu u Klakton, rekao je ranije Starmer. Jer on želi da postane premijer, „a ne direktor cirkusa“. U Klaktonu je, naime, kitnjasti Najdžel Faraž nastupio kao kandidat desno-populističke stranke Reform UK – i osvojio 13 mesta, piše DW.
Građani žele novo rukovodstvo. Neki listovi su čak postavili tezu da je Starmer kao nekakav „Mister Dosadnjaković“ (Mr. Boring), odnosno kao „antipopulista“, upravo ono što je zemlji u ovom trenutku potrebno.
Privatan život
Starmer je odrastao u bogatom predgrađu Londona, gde je pohađao državnu školu. Ime je dobio po Kiru Hardiju, škotskom rudaru koji je bio prvi lider Laburističke stranke, piše BBC.
Njegov otac je bio alatničar , a majka medicinska sestra u Nacionalnoj zdravstvenoj službi. Patila je od hroničnog oboljenja, poznatog kao Stilova bolest. Njene zdravstvene tegobe nešto su čega se Starmer često priseća u svojim govorima.
Dok je radio kao advokat upoznao je suprugu Viktoriju koja radi za britansku Nacionalnu zdravstvenu službu i sa kojom se oženio 2007. godine. Iamju dvoje dece.