Izrael je zahvalan za isporuke municije iz Srbije i zato će toj zemlji isporučiti izraelsko oružje, objavljuje platforma defence-network.com, a prenosi Dojče vele.
U tekstu koji potpisuje dopisnik platforme iz Izraela Ari Egozi, navodi se da je Srbija uručila Izraelu listu odbrambenih sistema za koje je zainteresovana, a koje proizvode izraelski vojni pogoni. „Time bi se Izrael zahvalio za srpsku podršku u municiji. Isporuka artiljerijskih sistema PULS i bespilotne letelice Hermes 900 trebalo bi da uslede već sredinom 2025.“
Autor se pritom poziva na srpske medije kada navodi da je Srbija tokom rata koji je izbio posle 7. oktobra 2023. Izraelu prodavala različite tipove municije. „To se dogodilo jer su Sjedinjene Američke Države obustavile neke isporuke, kako bi izvršile pritisak na Jerusalim i prinudile Izrael da deluje u skladu s politikom tadašnjeg američkog predsednika Džoa Bajdena“.
Ugovor vredan 335 miliona dolara
Dalje se navodi: „Istovremeno sa slanjem teretnih aviona s municijom za Izrael, Srbija je izabrala izraelske odbrambene sisteme za svoje vojne potrebe. Isporuke oružja koje proizvodi vojna fabrika ’Elbit sistems’, kao što su artiljerijski sistemi PULS ili dronovi Hermes 900, Srbiji bi trebalo da počnu da stižu već sredinom godine. Novembra 2024. Srbija je potpisala s izraelskim proizvođačem oružja Elbitom ugovor vredan 335 miliona američkih dolara kojim se utanačuje kupovina artiljerijskih sistema i dronova.“
Precizira se takođe da se ugovorom predviđa isporuka raketnih bacača PULS (Precise and Universal Launching Systems, u Srbiji poznat i kao LINKS) i raketa, kao i dronova Hermes 900. „Ugovori će se ispuniti u periodu od tri godine i šest meseci.“
Kontrola područja i određivanje ciljeva
Navodi se da je višecevni bacač raketa PULS koji proizvodi Elbit „sveobuhvatno i povoljno rešenje za ispaljivanje nenavođenih raketa, kao i navođene municije i raketa sa različitim dometima. Raketni bacač može u potpunosti da se prilagodi postojećim vozilima, točkašima i guseničarima, čime se znatno smanjuju troškovi održavanja, popravke i obuke.“
Autor naglašava i to da je dron Hermes 900 Multi-Role MALE najveća bespilotna letelica koju proizvodi fabrika „Elbit sistems“, te da je razvijena za čitav niz misija, uključujući kontrolu područja (Area Dominance), stalnu obaveštajnu kontrolu (Persistent Intelligence, Surveillance) ili izviđanje i identifikovanje ciljeva (Target Acquisition and Reconnaissance) na kopnenim i morskim područjima.
Na kraju i podatak da je, nakon dobijanja dozvole za izvoz, taj izraelski proizvođač oružja prodao Hermes 900 u više od 20 zemalja.