Svetski lideri, šefovi industrije i predstavnici nevladinih organizacija okupili su se u Davosu na godišnjem Svetskom ekonomskom forumu, koji se ove godine organizuje pod sloganom „Obnova poverenja“.
Na skupu, koji je počeo 15. januara, učestvuje više od 100 predstavnika država, velikih međunarodnih organizacija, predstavnika civilnog društva, lidera, eksperata, predstavnika mladih i medija.
Ključne teme
Četiri ključne teme ovogodišnjeg sastanka su „Postizanje bezbednosti i saradnje u podeljenom svetu“, „Kreiranje rasta i poslova za novu eru“, „Veštačka inteligencija kao pokretačka sila ekonomije i društva“ i „Dugoročna strategija za klimu, prirodu i energetiku“.
Međutim, britanski list Gardijan piše da je zabrinutost da bi pojačane geopolitičke tenzije mogle da naškode ionako poljuljanoj globalnoj ekonomiji.
Tri goruće aktuelne teme, Ukrajina, Bliski istok i Tajvan, prete da zasene sastanak Svetskog ekonomskog foruma sa ciljem da se obnovi poverenje nakon niza neuspeha pretrpljenih u protekle četiri godine, uključujući rat, pandemiju korona virusa i globalnu krizu troškova života, piše Gardijan.
Na početku samita govore kineski premijer Li Ćang, predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen i predsednik Ukrajine Volodimir Zelenski.
Kosovo i Srbija
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić učestvuje na Forumu u okviru sesije „Diplomatski dijalog“ na temu Zapadnog Balkana.
Ambasador Nemačke na Kosovu Jorn Rode je nekoliko dana pre Davosa najavio da je jedna od tema Foruma „Postizanje bezbednosti i saradnje u podeljenom svetu“ posebno važna za Kosovo, dijalog sa Srbijom i ceo region Zapadnog Balkana.
„Drago mi je da će i kosovski premijer Aljbin Kurti i predsednik Srbije Aleksandar Vučić biti prisutni“, naveo je Rode na društvenoj mreži Iks.
Šta je Svetski ekonomski forum?
SEF se održava svake godine u alpskom skijalištu Davos, a okuplja lidere iz poslovnog, političkog i akademskoj sveta.
Prvi put je održan 1971. godine sa ciljem da se „poboljša stanje u svetu“.
Ko su gosti?
Na SEF u proseku dođe oko tri hiljade ljudi. Ukoliko su pozvani, boravak je besplatan, a kao članovi Foruma mogu da plate boravak i do 560.000 evra, piše BBC.
Gosti su svetski lideri, čelnici Ujedinjenih nacija i Evropske unije, kao i uticajni ljudi iz velikih svetskih kompanija, poput Majkrosofta, Koka Kole, Goldman Saksa.
Iako je SEF mesto gde mora da se bude, bivši britanski premijer Boris Džonson je, na primer, zabranio 2020. godine ministrima da se pojavljuju na ovom događaju.
Platforma za uticaj i dogovor
Mnogi koriste Forum za sastanke na kojima dogovaraju poslove i investicije, ali i da vodećim čelnim ljudima sveta ukažu na, za njih, najvažnije aktuelne probleme, poput aktivistkinje Grete Tunberg koja je 2023. godine govorila o klimatskim promenama ili holandskog istoričara Rutgera Bregmana koji je tokom jednog panela kritikovao delegate što ne plaćaju dovoljno porez.
Na Forumu su dogovoreni važni svetski događaji, poput otopljavanja odnosa Turske i Grčke 1988. godine, koje su u to vreme bile na ivici rata, podseća BBC.
Takođe, 2000. godine Globalna Alijansa za vakcine i imunizaciju (GAVI) iskoristila je forum za pokretanje programa vakcinacije miliona dece.
Samit traje do 19. januara.