Dok se u Srbiji smenjuju pfrotesti protiv projekta “Jadar”, pomoćnik državnog sekretara SAD za energetiku Džefri Pajat je na društvenoj mreži Iks napisao da bi iskopavanje litijuma u Srbiji osnažilo ekonomiju zemlje i učinilo je liderom u evropskom sektoru obnovljivih izvora energije
Pomoćnik državnog sekretara Sjedinjenih Američkih Država (SAD) za energetiku Džefri Pajat izjavio je da litijumski projekat „Jadar“ predstavlja priliku da Srbija doprinese svojoj zelenoj tranziciji, ali i u inostranstvu, piše Radio Slobodna Evropa (RSE).
„To bi povećalo ekonomiju Srbije i učinilo je liderom u evropskom sektoru obnovljivih izvora energije“, napisao je Pajat na društvenoj mreži Iks.
Međunarodna kompanija Rio Tinto planira otvaranje rudnika litijuma u dolini reke Jadar na zapadu zemlje.
Pomoćnik državnog sekretara SAD smatra da se iskopavanje litijuma može obavljati na način koji ispunjava najviše ekološke standarde koji će zaštititi prirodne resurse Srbije.
Zbog bojazni dela građana da bi projekat „Jadar“ mogao imati negativne posledice po životnu sredinu širom Srbije nedeljama se održavaju protesti protiv iskopavanja litijuma i otvaranja rudnika.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić je 11. avgusta, dan nakon demonstracija u Beogradu kojim su prisustvovale hiljade građana, optužio zapad i zemlje regiona za podršku protestima.
Dve godine nakon „stavljene tačke” na projekat
Serija protesta protiv iskopavanja litijuma počela je nakon odluka vlasti kojima se projekat kompanije Rio Tinto, vredan 2,4 milijarde dolara, „vraća u život“ – dve godine nakon što ga je Vlada, pritiskom ekoloških protesta, stopirala 2022. godine.
Srbija je 19. juna sa Evropskom unijom potpisala Memorandum koji predviđa ceo proizvodni lanac – od kopanja litijuma u Rio Tintovom rudniku u Jadru, do proizvodnje baterija za električna vozila.
Prema poslednjim najavama vlasti, predvođenih Srpskom naprednom strankom, Rio Tintov rudnik litijuma bi mogao da počne sa radom 2028. ako kompanija ispuni ekološke propise i dobije neophodne dozvole.
Rio Tinto je ranije u odgovoru za RSE naveo da su „domaći i međunarodni stručnjaci potvrdili da se projekat ‘Jadar’ može realizovati bezbedno i u skladu sa najvišim standardima zaštite životne sredine“.
Međutim, deo stručnjaka iz zemlje i inostranstva ukazuje da u procesu eksploatacije litijuma neizbežno dolazi do ekoloških posledica, pre svega do zagađenja rečnog sliva i zemljišta.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
Predlog za nagradu za mir dolazi nakon što je izraelski lider godinama vršio pritisak na Donalda Trampa i njegove prethodnike da preduzmu vojnu akciju protiv iranskog nuklearnog programa
Ministarstvo rada Grčke naredilo je obavezni prekid rada zbog vrućina do 10. jula, u periodu kada će tempertura ići preko 40 stepeni Celzijusa. Kakva je situacija u Srbiji
Članice Evropske unije uvode kontrole na granicama. Šengenski sporazum to dopušta, ali oročeno. Pa ipak, Brisel ne preduzima ništa ni kad se svi rokovi probiju
Izgradnjom monumentalnih džamija širom Balkana i šire, Turska ne širi samo veru, već i svoj politički uticaj. Pod rukovodstvom Redžepa Tajipa Erdogana, verski objekti postali su deo šire geopolitičke strategije – u kojoj su minareti visoki 50 metara i političke poruke još više
Gestom pumpanja na Vimbldonu Novak Đoković je na sebe navukao kletve i uvrede režima Aleksandra Vučića. Stavljen je u isti koš sa „blokaderima-teroristima“ i „antisrbima“
I kako će vatrogasci, policajci i lekari da brinu o nebezbednim tunelima? Pa, tako što će da osmatraju brdo i budu spremni ako se brdo obruši na autobus, na primer
Da li biste seli sa Aleksandrom Vučićem za kafanski sto nakon što je pomilovao naprednjačke muškarčine koje su palicom junački polomile vilicu studentkinji? Osim gubitka elementarnih moralnih kočnica, šta još stoji iza ovog čina
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!