img
Loader
Beograd, 16°C
Vreme Logo
  • Prijavite se
  • Pretplata
0
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzleter
  • Podkast
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzletter
  • Podkast

Latest Edition

Dodaj u korpu

Crna Gora

Burna politička godina u Crnoj Gori: Mala bara puna krokodila

30. decembar 2024, 16:21 Aleksandra Mudreša (DW)
Foto: Tanjugvideo
Predsednik Crne Gore Jakov Milatović sa Antoniom Kostom i Ursulom fon der Lajen
Copied

U godini na izmaku pala je prognoza kada bi Crna Gora mogla u EU. Objavljeni su rezultati popisa koji prate stare identitetske bitke. U minijaturnoj zemlji sa bezbroj stranaka desile su se raskidi i pomirenja

Usvajanjem takozvanih IBAR zakona sredinom i zatvaranjem tri poglavlja krajem godine, građani Crne Gore dobili su novu nadu da bi već od 2028. mogli biti stanovnici Evropske unije.

Primenom programa Evropa sad 2 zaposlenima i penzionerima su uvećana primanja, ali je ostala dilema da li su fiskalno održivi reforma penzionog sistema i odnosno smanjenje poreza i doprinosa.

Nakon trinaest godina državni Zavod za statistiku (Monstat) objavio je nove rezultate popisa stanovništva, piše DW.

Na izmaku ove, u političkom smislu turbulentne godine nekadašnji drugari, predsednici Vlade i države, Milojko Spajić i Jakov Milatović, zakopali su ratne sekire zajedničkim formiranjem vlasti u Podgorici.

Milatović se vraća starom jatu?

Premijer Milojko Spajić i šef države Jakov Milatović formalno su se razišli u februaru kada je Milatović napustio Pokret Evropa sad (PES), u čijem je osnivanju pored Spajića učestvovao.

Istovremeno je došlo do rascepa u podgoričkom odboru PES-a pa je deo odbornika takođe napustio lokalni parlament i formirao Pokret za Podgoricu, blizak Milatoviću.

Nedugo nakon toga baš ovi odbornici izazvali su krizu podgoričke vlasti, što je dovelo do održavanja vanrednih lokalnih izbora.

Iako su tvrdili da neće formirati većinu sa onima zbog kojih su napustili bivšu vlast na čelu sa gradonačelnicom Oliverom Injac, a koju su nazivali nesposobnom, Milatovićev Pokret za Podgoricu podržao je upravo PES, Demokrate i bivše partije Demokratskog fronta čime se vratio među svoje.

Milatovićev Pokret koji je na izborima nastupio sa Građanskim pokretom URA ovim je potezom napustio partnere sa kojima je izašao pred građane na septembarskim izborima, ali i pokazao da nije iskreno razgovarao sa predstavnicima opozicije koju čine DPS, Evropski savez i Stranka evropskog progresa.

Formiranju vlasti prethodio je četvorosatni razgovor Milatovića i Spajića, u zgradi Predsjedništva u Podgorici, daleko od očiju javnosti. Detalji do danas nisu poznati.

Do ovog susreta, nezvanično, došlo je uz posredovanje stranih zvaničnika koji su se zalagali za „pomirenje“ dvojice lidera zarad evropske budućnosti Crne Gore.

Još 27 poglavlja

Na junskoj Međuvladinoj konferenciji u Briselu Crna Gora je zvanično dobila IBAR (Izveštaj o ispunjenosti privremenih merila u pregovorima s Evropskom unijom) a premijer Spajić zahvalio je EU na poverenju i dodao da je ovo trenutak koji je Crna Gora čekala dve decenije.

„Povratili smo poverenje koje smo izgubili u prethodnom periodu. Ovo je praznik i za Evropu i Evropljane, jer smatram da je ovo proširenje neophodno“, kazao je on i čestitao građanima Crne Gore, evropskim partnerima i zemljama u regionu koje su pomogle, posebno Hrvatskoj i Sloveniji.

Samo nekoliko dana kasnije, na inicijativu parlamentarne većine, prvenstveno prosrpskog bivšeg Demokratskog fronta (DF), crnogorski parlament usvojio je Rezoluciju o genocidu u sistemu logora Jasenovac, Dahau i Mauthauzen, uprkos najavama da bi ovo moglo narušiti odnose sa susednom Hrvatskom.

„Republika Hrvatska smatra neprihvatljivim, neprimerenim i nepotrebnim donošenje rezolucije čija namera nije izgradnja kulture sećanja i pomirenja, već instrumentalizacija sećanja na žrtve Jasenovca radi kratkoročnih političkih ciljeva inicijatora ove rezolucije“, saopšteno je tada iz Vlade Hrvatske.

Upravo zbog narušenih odnosa Zagreb je blokirao zatvaranje poglavlja 31 u pregovorima sa EU (spoljna, bezbednosna i odbrambena politika) pa je krajem decembra, umesto četiri, Crna Gora zatvorila tri pregovaračka poglavlja.

Vlade pre 2020. su za osam godina otvorile 33 poglavlja i privremeno zatvorile tri, dok je nova vlast poslije četiri i po godine zastoja precrtala takođe tri.

Crnu Goru tek čeka izazov budući da čelnici države zatvaranje svih poglavlja (još 27) najavljuju do kraja 2026. godine.

Veće plate su rizik po javne finansije?

Zaposleni u Crnoj Gori u novembru su primili uvećane zarade obračunate po programu Evropa sad 2.

Minimalna zarada za one sa srednjom školom je 600 evra, za one sa visokom školom 800 evra, a ostalima su plate uvećane po osnovu smanjenja doprinosa za penzijsko i invalidsko osiguranje na teret zaposlenog, u proseku pet odsto.

„Evropa sad 2 je tek početak i zamajac našoj ekonomiji i standardu građana, i ovde se ne zaustavljamo“, rekao je premijer Miloko Spajić i najavio povećanje prosečne penzije na 600 evra već od januara.

Ovo odstupa od predizbornih obećanja i postizbornog kalkulatora jer nije došlo do povećanja od 25 odsto svim zaposlenima koji primaju platu preko 565 evra.

Evropska komisija u poslednjim prognozama za 2025. navodi da će povećanje prihoda uslovljeno povećanjem minimalne zarade i smanjenjem doprinosa za penzije podržati rast BDP-a u 2025. godini, ali će takođe doprineti povećanju inflacije.

Dobri fiskalni rezultati iz 2024. godine bili su podržani snažnim rastom prihoda, ali nove mere, koje slabe budžetske prihode i povećavaju rashode, dovešće do značajnog povećanja budžetskog deficita, smatra Evropska komisija.

Nastavljaju se identitetski sukobi

Prema rezultatima popisa koji je crnogorska Uprava za statistiku sprovela u decembru prošle godine, u Crnoj Gori najviše je Crnogoraca – 41,12 odsto (256.436 građana), Srba je 32,93 odsto (205.370), a Bošnjaka 9,45 odsto (58.956).

Najviše građana govori srpskim jezikom – 43,18 odsto (269.307), pa crnogorskim – 34,52 odsto (215.299).

Ovo je prvi popis stanovništva nakon smene trodecenijske vlasti Demokratske partije socijalista Mila Đukanovića, i prvi otkad su u vlast ušle i prosrpske partije bivšeg Demokratskog fronta.

Na rezultate popisa čekalo se deset meseci, ali se oni o jeziku, veri i naciji nisu drastično promenili u odnosu na popis iz 2011. godine.

Ipak, između dva prebrojavanja, Crnogoraca je manje za 22.429, a Srba više za 27.260. Srpskim jezikom govori 0,3 odsto više građana nego pre 12 godina, a u istom periodu za dva i po procenta se smanjio broj građana kojima je crnogorski jezik maternji.

Kraj godine Crna Gora dočekala je bez budžeta za narednu jer opozicija blokira održavanje sednica Skupštine zato sto je vlast penzionisala jednu sutkinju Ustavnog suda mimo dosadašnjih pravila. Opozicija je to nazvala ustavnim pučem i najavila i vaninstitucionalnu borbu.

Uz zahteve bivšeg DF-a za donošenje zakona o dvojnom državljanstvu, kojim bi crnogorski pasoš mogao dobiti i značajan broj građana Srbije, te zahtev da se srpski proglasi drugim službenim jezikom, ni naredna politička godina u Crnoj Gori neće biti dosadna.

Tagovi:

Crna Gora EU Evropska unija Jakov Milatović Milojko Spajić
Copied

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Više iz rubrike Svet
Donald Tramp

Evropska unija

24.maj 2025. B. B.

Spremni smo da se branimo: EU odgovara na Trampovu najavu povećanja carina

Evropski komesar za trgovinu Maroš izjavio je da je trgovina između EU i SAD „bez premca“ i da mora da se zasniva „na međusobnom poštovanju, a ne na pretnjama“

Uhapšeni venecuelanski opozicioni političar Juan Pablo Guanipa

Svet

24.maj 2025. M.S.

Hapšenje opozicionara u Venecueli, navodno i Srbi učestvovali u „zaveri“

Istaknuti venecuelanski opozicioni političar Juan Pablo Guanipa uhapšen je u petak pod optužbom da je planirao sabotažu predstojećih parlamentarnih i regionalnih izbora koje je opozicija obećala da će bojkotovati. Među uhapšenima navodno i Srbi

Čistka na Harvardu

23.maj 2025. I.M. / T.S.

Tramp protiv Harvarda: Sud privremeno zaustavio proterivanje stranih studenata

Iako je Donald Tramp pokušao da ukine Univerzitetu Harvard pravo da upisuje strane studente, sud je tu odluku privremeno zabranio. Iz Bele kuće poručuju da bi „Harvard trebalo da troši vreme i resurse na stvaranje bezbednosnog okruženja na kampusu, umesto što podnosi neozbiljne tužbe“

SAD

23.maj 2025. B. B.

Politika ultimatuma: Donald Tramp sada preti EU carinama od 50 odsto

„Naši razgovori sa njima ne vode nikuda!  Zbog toga, preporučujem direktnu tarifu od 50 odsto za Evropsku uniju, počevši od 1. juna 2025“, napisao je predsednik SAD Donald Tramp na društvenoj mreži Truth Social

Protest protiv deportacija u nemačkom gradu Bonu

Imigranti u Nemačkoj

23.maj 2025. Ivan Đerković (DW)

Masovne deportacije iz Nemačke: Srbi u prvih pet po broju proteranih

Srbi su među pet najčešće deportovanih naroda iz Nemačke, a broj proteranih bi mogao dodatno da poraste. Nova Vlada najavljuje još oštrije mere

Komentar

Pregled nedelje

Vučić pod kapuljačom

Kao paradržavni organ specijalne namene koji metalnim štanglama zavodi „red i mir“, Vučić upravo legalizuje kapuljaše. U pitanju je – otprilike – nešto nalik na Musolinijeve „borbene saveze“ iz 1919-1922.

Filip Švarm

Komentar

Otadžbinu brani „istraživački tim Informera“

Sreća da Srbija ima „istraživački tim Informera“! Dragan J. Vučićević je u poslednji čas otkrio pakleni plan „zločinaca“ i „blokadera“ i tako opet spasao državu. To što laže manje je bitno

Nemanja Rujević

Komentar

Pravosudna bilmezijada: Pustite odmah Mariju Vasić

Držati profesorku sociologije Mariju Vasić u zatvoru pod optužbom za terorizam je anticvilizajski zločin. Ili groteska, kako god hoćete. Zašto se protiv toga ne pobune sudije, tužioci, policajci, bezbednjaci

Andrej Ivanji
Vidi sve
Vreme 1794
Poslednje izdanje

Režimski napad na visoko obrazovanje

Kako se sprema Šešeljev zakon 2.0 Pretplati se
Intervju: Vladimir Horovic, advokat

Srbija ne sme da postane Pinočeov Čile

Nenad Gladić – Lepi Brka, Kosjerić

Izbori kao moba

Transplantacija organa

Šta Srbiji nedostaje za efikasan sistem

Intervju: Vladan Joler, umetnik i profesor

Odmotavanje planetarnog sistema komunikacije

Vidi sve

Arhiva

Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.

Vidi sve
Vreme 1794 21.05 2025.
Vreme 1793 15.05 2025.
Vreme 1792 07.05 2025.
Vreme 1790-1791 23.04 2025.
Vreme 1789 16.04 2025.
Vreme 1788 10.04 2025.
Vreme 1787 03.04 2025.
Vreme 1786 26.03 2025.
Vreme 1785 20.03 2025.
Vreme 1784 12.03 2025.
Vreme 1783 05.03 2025.
Vreme 1782 26.02 2025.

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Vreme Logo
  • Redakcija
  • Pretplata
  • Marketing
  • Uslovi korišćenja
  • Njuzleter
  • Projekti
Pratite nas:

© 2025 Vreme, Beograd. Developed by Cubes

Mastercard Maestro Visa Dina American Express Intesa WSPAY Visa Secure Mastercard Secure