img
Loader
Beograd, 15°C
Vreme Logo
  • Prijavite se
  • Pretplata
0
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzleter
  • Podkast
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzletter
  • Podkast

Latest Edition

Dodaj u korpu

Slovenija

Brci cara Jozefa

20. септембар 2002, 14:22 Svetlana Vasović-Mekina
Copied

Potpisivanje posebnog obrasca kojim se daje podrška određenom kandidatu počelo je 2. septembra, čime je i zvanično krenula kampanja za izbor predsednika republike, članove opštinskih veća i gradonačelnike

ČEKAJUĆI SMENU: Milan Kučan

Izbori su zakazani za 10. novembar, a drugi krug je predviđen za 1. decembar. Iako je sve do nedavno izgledalo da Sloveniju očekuje veoma vruća i (verbalno) ratoborna jesen bar za sada, stvari ne iskaču iz učmalosti. Za neočekivanu nirvanu u predizbornoj kampanji najviše je zaslužan France Arhar, nekadašnji guverner Narodne banke Slovenije, kandidat koji je za samo nekoliko dana od favorita postao autsajder, iako je dugo važio za igrača koji je najopasniji protivkandidat u kadru iz tzv. stare nomenklature. Arhar je posrnuo na samom pragu izborne histerije i gotovo izvesno ispao iz političke kombinatorike za fotelju predsednika republike.

Zanimljivo je da je bivši guverner slovenačke centralne banke sve do jula u anketama javnog mnjenja važio za jednog (od dva) najozbiljnija kandidata za upražnjeno Kučanovo mesto. Drugi je aktuelni predsednik vlade Janez Drnovšek. Prema nekim anketama agencija koje su merile puls birača, iskazalo se da Arharova popularnost čak nadmašuje popularnost Janeza Drnovšeka. To i nije bilo naročito teško – Drnovšek je morao da se suoči s porastom nezadovoljstva zbog raznih mera svog kabineta, dok je Arhar skupljao poene populističkim potezima. Činilo se da Arhar maršira ka izvesnoj pobedi, sve dok u javnost nije „isplivao“ iznos njegove plate…

BEZ KONKURENCIJE: Janez Drnovšek

KAO „PORUČENO„: Džabe je sad Arharu što je javno potpisao inicijativu za referendum protiv privatizacije slovenačkih banaka, što se potucao po selima i slikao s petlovima u naručju, što je bio čest gost na kanabetu slovenačkog nadbiskupa Franca Rodea… Uspon je tekao glatko sve dok Arharovi politički protivnici s levog krila političkog spektra nisu pokazali da su još uvek majstori svog zanata. Tako su usred leta procureli podaci o Arharovoj plati. On se u predizborno vreme zadesio na funkciji predsednika zdravstvenog osiguravajućeg zavoda „Vzajemna“ (u prevodu – uzajamno), s ličnim primanjima od 3,1 miliona tolara bruto (oko 7.500 eura mesečno, neto).

Da nevolja bude veća, podaci su servirani u trenutku kada je javnost već bila naelektrisana zbog poskupljenja usluga tog osiguravajućeg društva, čime su povećani i doprinosi za dodatno zdravstveno osiguranje, u koje je „doborovoljno“ uključeno oko 90 odsto građana. (Veći deo stanovništva je prisiljen da godišnje uplaćuje u proseku oko 200 eura za odraslog člana domaćinstva, sve kako bi osigurao pristojan, a uistinu onaj nivo zdravstvene zaštite kakav nam je poznat iz najboljih dana prethodne države. Briga o dodatnoj zdravstvenoj zaštiti poverena je posebnim osiguravajućim društvima, čiji je menadžment sebi velikodušno odredio „menadžerske“ plate u uslovima stabilnih prihoda i bez neizvesnosti koje tište direktore u privredi, odnosno privatnom sektoru. Jasno je da potencijalni glasači, koji su sve češće prisiljeni da kupuju lekove s „negativnih lista“, nisu bili posebno srećni kad su saznali za kakvu „nadnicu“ radi novi „menadžment“, s Arharom na čelu.)

Sudbinu Arharove kandidature zapečatio je podatak da je sporne odluke „Vzajemne“, koja je povrh svega javna a ne privatna ustanova, donela privremena skupština kojoj je odavno istekao mandat. Nije ni trenuo, a Arhara je sopstveni populizam stigao kao bumerang – skandal ga je bukvalno „izbrisao“ s liste ozbiljnih protivkandidata Janeza Drnovšeka. Još početkom jula za Arhara bi glasalo bar 24 odsto birača, dok je u avgustu taj broj pao na manje od četvrtine prethodnih glasova – samo sedam odsto, s tendencijom daljeg pada; u ovom trenutku za Arhara ne bi glasalo više od 6,7 odsto birača. Ukratko, na listi „političkog barometra“ France Arhar pao je s drugog na šesnaesto mesto, s prosečnom ocenom 2,64 (na skali od 1 do 5), dok Janez Drnovšek i dalje uživa u 28,1 odsto potencijalnih glasova i ocenu 3,57 – što znači da je na drugom mestu najpopularnijih domaćih političara. Prvi je još uvek sadašnji predsednik države Milan Kučan, koji prema ocenama političkog barometra za svoj posao zaslužuje ocenu 4 – „vrlo dobro“.

ADAMS FAMILY: Predsednički kandidati su, pored pomenutih Drnovšeka i Arhara, nekadašnji državni tužilac Barbara Brezigar, Tomaž Rozman (povratnik s američkih Havaja), privatni preduzetnik Štefan Hudobivnik iz Nakla, Marko Kožar (nekadašnji auto-trkač), desničar Zmago Jelinčič, predstavnik reformisanih komunista Lev Kreft i perjanica stranke penzionera Anton Bebler, nekadašnji teoretičar marksističke opštenarodne odbrane, a danas, kao predsednik Atlantskog saveta, jedan od najvatrenijih propagatora uključenja Slovenije u NATO. Tačnije, Bebler je u trku „upao“ zahvaljujući lošem zdravstvenom stanju prethodnika, tj. prvobitnog favorita stranke penzionera. A koliko je u ovako važnom nadmetanju važno ne samo zdravlje nego i imidž, svedoče intimni detalji – Barbara Brezigar je, na primer, poslušala savetnike da look a la Adams Family možda „pali“ kod okrivljenih (tj. na funkciji tužioca), ali da za novu ulogu mora da sredi zube i promeni frizuru; nije zaostajao ni Lev Kreft, koga je jedno temeljito brijanje podmladilo za 15 godina…

I dok mediji beleže mlaka prepucavanja pojedinih kandidata, u javnosti se vodi polemika koliko je izbor predsednika uopšte važan za razvoj i stabilnost neke države. Nije malo onih koji smatraju da se podiže previše nervoze i prašine oko izbora za predsednika Slovenije, kad se zna da je ta rola sužena na protokolarne obaveze, zbog čega je i cena tog radnog mesta daleko precenjena. Tu je nešto jeretičkih ideja izrekao i France Bučar, prvi predsednik parlamenta u nezavisnoj državi, danas penzioner, čovek koji je po mišljenju pravnika Matevža Krivica možda najpogodnija ličnost za novog predsednika države. Sam Bučar smatra da je funkcija predsednika države simbolična i stoga bi bilo najbolje kada bi ga birao parlament. Jeste da neposredni izbori daju veću težinu ovoj funkciji, ali to je zapravo iluzija za plebs. „To je kao kad bi nam bio potreban monarh“, tvrdi Bučar. „Naši ljudi su psihološki naviknuti na nekakvog monarha; u prošlosti je zapravo uvek bio neko iznad njih. Na kraju krajeva i Tito je funkcionisao kao monarh. Praktično, predsednik ne može da učini ništa. Ako i pokuša nešto da uradi, na primer, pozivajući se na svoj autoritet, onda je već na putu da krši Ustav. Ili, rečeno malo blaže – ustav ne predviđa da predsednik preduzme bilo kakve korake,“ zaključuje France Bučar u „Mladini“

Bučar nije usamljen – i drugi komentatori se slažu da je predsednička funkcija povezana s tradicijom koja „počinje još s očinskim, patrijarhalnim likom cara Franca Jozefa, koji je slovenačkom seljačkom narodu decenijama pružao osećanje zaštite i bezbednosti“. „Neobično je da su Slovenci između dva svetska rata prihvatali u goste i kralja Aleksandra, iako on nije blagonaklono gledao na autonomističke porive naroda“. Kralja Aleksandra i potonjeg Tita tokom osamdesetih nasledio je Janez Stanovnik, bar po brcima sličan Francu Jozefu, koji je u predplebiscitnoj Sloveniji brzo stekao nadimak „oca naroda“; njegovu auru potom preuzima Milan Kučan, koji je zamrzavanjem članstva u Partiji uspešno gradio lik koji je „iznad dnevne politike“.

NERENTABILNA INVESTICIJA: Ukratko, ako je matrica biračima lik Franca Jozefa, onda ih ovoga puta čeka izuzetno težak zadatak. Ma koliko se trudili, Brezigarova i Kreft imaju malo sličnosti sa austrougarskim carom, a Janez Drnovšek čak i da pusti brke ne bi postigao željeni efekat… Ipak je fakat da je predsednik države čak i na unutrašnjem planu važniji od noge stola za kojim sedi, a stvari u međunarodnim okvirima komplikuje činjenica da se službena Ljubljana nalazi pred dva ključna koraka – očekuje punopravno članstvo u Evropskoj uniji i mora da reši dilemu oko ulaska u NATO. I sve to u vreme sve veće zaduženosti države i sporih reformi usred kojih stalno iznova mora da se bavi krizom odnosa s Hrvatskom zbog granice na moru. Zato trezveniji analitičari upućuju na zaključak da su predsednički izbori lakmus koji će jasnije odrediti politički kurs zemlje.

Što se tiče ulaska u EU, tu malo šta zavisi od Slovenije same. Istraživači raspoloženja javnosti potvrđuju da velika većina Slovenaca podržava ulazak u EU, a Slovenija je uspela da u velikoj meri uskladi unutrašnje zakone s evropskim propisima. Iz tog ugla izbor jednog od kandidata za „protokolarnu“ funkciju predsednika i nije tako važan, samo ako se drži zacrtanog kursa; ono što jeste važno, jesu presudna politička pitanja oko kojih će se tokom kampanje određivati politika i sudbina države. Izgleda kao da je svima jasno da su predsednički izbori samo „cirkus bez pravog programa, ali s veoma skupim ulaznicama za gledaoce“, pošto će poreske platiše koštati oko dve milijarde tolara ili oko 10.000.000 eura. Direktor jedne od agencija koja je uključena u izradu pojedinih političkih kampanja izjavio je da je slovenačka utakmica za predsednika 2002. godine „nerentabilna, kako za predsedničke kandidate tako i za one koji ih finansijski podržavaju“. Dalje, taj direktor tvrdi kako prve predsedničke kampanje u samostalnoj državi jesu bile „rentabilne“, jer se tada „ulagalo u džokere“ kako bi oni, kad pobede, postali „deo uticajne javnosti“. I još – danas je „bolje uložiti novac u dobrog lobistu nego u onog koji pobedi na predsedničkim izborima“! Nauk, koji sigurno ne važi samo za Sloveniju.

Copied

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Više iz rubrike Svet

Donald Tramp

08.јул 2025. B. B.

Netanjahu nominovao Trampa za Nobelovu nagradu za mir

Predlog za nagradu za mir dolazi nakon što je izraelski lider godinama vršio pritisak na Donalda Trampa i njegove prethodnike da preduzmu vojnu akciju protiv iranskog nuklearnog programa

Grčka

08.јул 2025. Novak Marković

Obustava rada zbog velikih vrućina

Ministarstvo rada Grčke naredilo je obavezni prekid rada zbog vrućina do 10. jula, u periodu kada će tempertura ići preko 40 stepeni Celzijusa. Kakva je situacija u Srbiji

Koncert Marka Perkovića Tompsona na zagrebačkom Hipodromu

Hrvatska

07.јул 2025. Srećko Matić (DW)

Broj ljudi na Tompsonovom koncertu kao broj ustaških žrtava

Broj ljudi na koncertu Marka Perkovića Tompsona sličan je broju žrtava ustaškog režima koji Tompson rehabilituje, piše Frankfurter algemajne cajtung

Granični prelaz

Uvođenje graničnih prelaza u EU

07.јул 2025. Katrin Šmid / DW

Beše nekad Šengen: Granične kontrole u 13 od 29 zemalja

Članice Evropske unije uvode kontrole na granicama. Šengenski sporazum to dopušta, ali oročeno. Pa ipak, Brisel ne preduzima ništa ni kad se svi rokovi probiju

Širenje moći

06.јул 2025. Klaudija Mende / DW

Džamije i geopolitika: Kako Erdogan gradi uticaj Turske na Balkanu

Izgradnjom monumentalnih džamija širom Balkana i šire, Turska ne širi samo veru, već i svoj politički uticaj. Pod rukovodstvom Redžepa Tajipa Erdogana, verski objekti postali su deo šire geopolitičke strategije – u kojoj su minareti visoki 50 metara i političke poruke još više

Komentar

Komentar

„Antisrbin“ i „blokader“: Pumpaj Nole!

Gestom pumpanja na Vimbldonu Novak Đoković je na sebe navukao kletve i uvrede režima Aleksandra Vučića. Stavljen je u isti koš sa „blokaderima-teroristima“ i „antisrbima“

Andrej Ivanji
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić obilazi novu deonicu auto-puta E-763

Komentar

Pakovraće – Požega: Vučić na putu iracionalnosti

I kako će vatrogasci, policajci i lekari da brinu o nebezbednim tunelima? Pa, tako što će da osmatraju brdo i budu spremni ako se brdo obruši na autobus, na primer

Ivan Milenković

Pregled nedelje

Vučićev testosteron, nepravda i beščašće

Da li biste seli sa Aleksandrom Vučićem za kafanski sto nakon što je pomilovao naprednjačke muškarčine koje su palicom junački polomile vilicu studentkinji? Osim gubitka elementarnih moralnih kočnica, šta još stoji iza ovog čina

Filip Švarm
Vidi sve
Vreme 1800
Poslednje izdanje

Režimsko nasilje nad građanima

Narod na barikadama Pretplati se
Iz studentskog protesta u građansku neposlušnost

Teturanje Golijata iz Ćacilenda

Ova situacija

Anatomija jedne vlasti

Lokalni izbori

Huliganski desant na Kosjerić 

Novi Sad – centar otpora

Kad se Lala najedi

Vidi sve

Arhiva

Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.

Vidi sve
Vreme 1800 02.07 2025.
Vreme 1799 25.06 2025.
Vreme 1798 19.06 2025.
Vreme 1797 11.06 2025.
Vreme 1796 04.06 2025.
Vreme 1795 28.05 2025.
Vreme 1794 21.05 2025.
Vreme 1793 15.05 2025.
Vreme 1792 07.05 2025.
Vreme 1790-1791 23.04 2025.
Vreme 1789 16.04 2025.
Vreme 1788 10.04 2025.

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Vreme Logo
  • Redakcija
  • Pretplata
  • Marketing
  • Uslovi korišćenja
  • Njuzleter
  • Projekti
Pratite nas:

© 2025 Vreme, Beograd. Developed by Cubes

Mastercard Maestro Visa Dina American Express Intesa WSPAY Visa Secure Mastercard Secure