Novogodišnja akcija
Popust na pretplatu za digitalna i štampana izdanja „Vremena”
Od četvrtka, 19. decembra do 15. januara ostvarite 20 posto popusta na sve pretplate za digitalna i štampana izdanja „Vremena”. A „Vreme“ ima samo svoje čitaoce
Sa svim svojim manjkavostima i nesavršenostima, ovaj Mundobasket nam daje povoda da održimo košarkašku euforiju zaključno sa 10. septembrom, kada će se odigrati finale. Leto i reprezentativna košarka oduvek su bili dobra kombinacija, te nam ne ostaje ništa drugo osim da budemo uz naše košarkaše do samog kraja i uživamo u košarci koja se igra na jugoistoku Azije
Mundobasket 2023. godine održava se u Filipinima, Japanu i Indoneziji i to je jedinstvenost u organizacionom segmentu ovog takmičenja, jer su domaćinstvo dobile tri države. Razlog za ovakvu odluku FIBA-e moguće je pronaći u nameri da se košarka dodatno popularizuje u ovom delu sveta, ali i u činjenici da je pasioniranim ljubiteljima košarke ove lokacije izuzetno egzotične i privlačne. Još jedna karakteristika ovog Mundobasketa jeste povećanje broja ekipa, a shodno tome i veći broj utakmica u kojima se nadmeću izraziti favoriti na jednoj i autsajderi na drugoj strani. Međutim, ovakva disproporcija u kvalitetu ekipa nestaje od druge faze prvenstva, odnosno formiranja novih grupa koje će odrediti dalji tok takmičenja. Pored renomiranih reprezentacija kao što su SAD, Litvanija, Španija, Srbija i ostale, na ovom prvenstvu je i mnogo drugih država u kojima se igra kvalitetna košarka, što bi moglo biti izuzetno značajno za razvoj ove igre na globalnom planu.
BEZ NAJVEĆIH ZVEZDA
Kao i mnoga prethodna Svetska prvenstva u košarci, i ovo se odlikuje odsustvom najvećih zvezda. Već je postalo simptomatično da američki sastav dolazi bez najboljih igrača na svetska prvenstva, počevši od 1998. godine, pa tako i ove godine na spisku nema pojedinaca koji predstavljaju sam krem NBA lige. Ni ovog puta nije narušeno hijerarhijsko pravilo koje govori da je za Amerikance Svetsko prvenstvo ipak drugorazredno takmičenje u odnosu na Olimpijske igre, na kojima se bez izuzetka pojavljuju u najjačem sastavu i superiorno dolaze do zlatnih medalja. Uprkos tome, Sjedinjene Američke Države su verovatno, pored Kanade, i dalje prvi favorit za osvajanje titule jer se trenutno u rosteru nalaze izuzetno mladi i talentovani igrači, koji su željni dokazivanja i nadmetanja na svim nivoima.
Ono što postaje problematično za evropske reprezentacije je činjenica da su i mnoge evropske ekipe ostale uskraćene za svoje najbolje igrače, te se može govoriti o tome da se trend otkazivanja reprezentativnog poziva sa američkog preselio i na evropsko tlo. Tako na ovom turniru nećemo gledati Nikolu Jokića, Janisa Adetokumpa, Kristapsa Porzingisa, Vlatka Čančara i druge nosioce igre svojih reprezentacija sa Starog kontinenta. Mnogi su bili transparentni u obrazloženju razloga iz kojih neće nastupati na prvenstvu, dok su neki otkazi ostali pod velom tajne i nerazjašnjeni do kraja, te su neretko u takvim situacijama igrači bili podložni kritikama i osudama javnosti. Kao glavni razlozi izostanaka ističu se umor, povrede, prevencija potencijalnih povreda tokom turnira i opšta nespremnost, a neki od faktora su i udaljenost mesta odigravanja, promena više država tokom prvenstva i atmosferske prilike.
Zvuči kao ustaljena fraza, ali je zapravo velika istina – na Filipinima se košarka ne voli, na Filipinima se košarka živi. Ovaj sport je istorijski deo filipinskog folklora i tradicije, i zato ima mnogo poetike u tome što je upravo ova zemlja ugostila najbolje svetske timove.
Na Filipinima je košarka prioritet u odnosu na sve druge sportove. Improvizovani košarkaški tereni, koševi na banderama i basket nasred ulice su svakodnevnica Manile, Kezon Sitija i drugih gradova ove države. Gotovo je nemoguće proći kroz neku ulicu u Manili, a ne zapaziti makar jedan košarkaški objekat. Osvrnuvši se na istoriju, dolazimo do podatka da su Filipini gotovo pedeset godina bili američka kolonija, pa je američki uticaj na razvoj kulta košarke u ovom delu sveta nesumnjivo bio ogroman.
Veliki momenat ovog Mundobasketa je povratak u otadžbinu istaknutog NBA trenera Erika Spolstre koji se u Manili našao i u društvu svog klupskog izabranika, Nikole Jovića. Utakmica između Filipina i Dominikanske Republike bila je zapaljivo privlačna jer je “Filipini arena” za ovaj događaj primila gotovo četrdeset hiljada ljudi, a veći dokaz o obožavanju košarke u ovoj ostrvskoj zemlji nije potreban.
Afričke selekcije ni ovog puta nisu realna pretnja za protivnike, ali svojim prisustvom daju šmek svakom internacionalnom takmičenju. Iako nema najvišeg kvaliteta kod afričkih igrača, neretko su sposobni da čitavu halu dignu na noge uz par atraktivnih poteza. Najkonkurentnije deluje Angola, a interesantno je da se na Mundobasketu nisu našle selekcije Tunisa i Nigerije. Svetsko prvenstvo se za ove reprezentacije definitivno ne završava ispadanjem iz grupa, jer postoji i sekundarna ambicija u vidu plasmana na Olimpijske igre u Parizu sledeće godine.
Reprezentacija Srbije za sada deluje jako sigurno jer je na samom startu prvenstva ubedljivo savladala Kinu, a zatim i Portoriko. Uvek je zadovoljstvo pobeđivati protivnike velikom razlikom, ali u ovakvoj konstelaciji snaga retko ko je mogao očekivati drugačiji ishod. Činjenica je da Srbija u grupi B neće naići na protivnika koji može pružiti adekvatan otpor. Koliko god je dobro na startu turnira imati “lake” protivnike i glatko proći kroz prvu fazu takmičenja, to može biti i mač sa dve oštrice. Od reprezentacije Kine se očekivao veći otpor, a sa selektorske pozicije ih je predvodio Aleksandar Saša Đorđević, bivši selektor srpske reprezentacije i čovek čije je ime upisano zlatnim slovima u istoriju srpske košarke. Po mnogima najbolji selektor reprezentacije Srbije od kada nastupa pod tim imenom proslavio je 56. rođendan nastupajući upravo protiv reprezentacije Srbije.
Portoriko je na momente pokazivao kvalitet, pre svega u trećoj četvrtini utakmice gde su oslonjeni na najjači segment svoje igre, šut za tri poena, upisali trideset jedan koš. Ispostavilo se da je to nedovoljno za potpuni preokret, jer je Srbija obezbedila veliku rezultatsku zalihu još u prvom poluvremenu.
Najveća bojazan postojala je od eventualnih povreda na utakmicama koje su rezultatski jako brzo rešavane. Takav peh nije zaobišao Filipa Petruševa u prvoj i Aleksu Avramovića u drugoj utakmici prvenstva. Filip Petrušev nije ulazio u igru protiv Portorika. U pitanju su veoma slične povrede čija priroda nije ozbiljna, i očekivanja su da oba reprezentativca budu spremna za drugu fazu takmičenja i formiranje novih grupa.
Od četvrtka, 19. decembra do 15. januara ostvarite 20 posto popusta na sve pretplate za digitalna i štampana izdanja „Vremena”. A „Vreme“ ima samo svoje čitaoce
Bilo je mnogo pokušaja da se utvrdi poreklo porodične slave, ali oni su češće otvarali nova pitanja i dileme no što su davali odgovore. Zna se samo da je proslavljanje sveca zaštitnika porodice veoma stara obredno-religijska i društveno ekonomska praksa, kojoj se počeci gube u dalekoj prošlosti
A ipak je sve vreme srećna, snažna, to jednostavno izbija sa ovih fotografija, i ta sreća i snaga čuvaju je u kapsuli jednog vremena koje se dugo opiralo slomu – Margita Magi Stefanović
Ove godine se navršilo 120 godina od osnivanja Materinskog udruženja, a 2026. biće isto toliko od osnivanja Doma za nahočad ovog društva. Tim povodom objavljena je monografija dr Jasmine Milanović, naučne savetnice Instituta za savremenu istoriju. Udruženje je bilo jedno od najprogresivnijih ženskih društava u Kraljevini Srbiji i ostavilo je dubok trag
Nedavno smo opet čuli priče o dosadnim stenicama u srpskim zatvorima. Zašto je toliko teško iskoreniti ove bube i šta ako vam se zapate u stanu
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve