Više od 1.000 švedskih muzičara pozvalo je Evropsku radiodifuznu uniju (EBU) da isključi Izrael iz takmičenja za pesmu Evrovizije zbog rata u Gazi, prenosi N1.
Evrovizija bi ove godine trebalo da se održi u Švedskoj. U otovorenom pismu umetnika iz zemlje domaćina, koje je u ponedeljak objavio švedski list „Aftonbladet“, navedeno je kako očekuju da će organizator biti dosledan u stavu prema zemljama koje „krše demokratske vrednosti i ljudska prava“.
Pozivajući se na činjenicu da je Rusiji zabranjeno takmičenje 2022. godine zbog rata s Ukrajinom, potpisnici pisma naglasili su da se isti princip mora primeniti i na Izrael.
„Ako se zemljama koje krše humanitarno pravo dozvoli da učestvuju u međunarodnim kulturnim događajima, to bi dovelo do banalizovanja međunarodnog prava i učinilo patnju žrtava nevidljivom“, piše u otvorenom pismu.
Raniji odgovor EBU
Ranije je na slične pozive Evropska radiodifuzna unija saopštila da se zalaže za to da ESC ostane nepolitička priredba, koja muzikom ujedinjuje publiku širom sveta.
„Radi se o takmičenju za radio-televizije, a ne za vlade.“
Isti organizatori su pre dve godine isključili ruske predstavnike sa ESC nakon što je otpočeta invazija na Ukrajinu. Ali, kako sada kažu, ta dva rata nisu za poređenje.
Pozivi da se Izrael isključi iz takmičenja
Ranije je i 1.400 finskih muzičara potpisalo peticiju koju su u Finskoj pokrenuli propalestinski aktivisti i umetnici, a u kojoj se traži da Izrael ne učestvuje na ESC.
Slična akcija bila je i na Islandu. U Norveškoj su se demonstranti iz Akcione grupe za Palestinu okupili pred sedištem javnog servisa, tražeći da se Norveška zvanično priključi pozivu na zabranu izraelskog nastupa.
U Irskoj je jedan poslanik Radničke partije javno pozvao da se bojkotuje nastup na ESC ako Izrael takođe nastupa. Kako je rekao, Irska je najuspešnija zemlja u istoriji Pesme Evrovizije i takav bi potez izazvao pažnju ostalih zemalja. Irski premijer Leo Varadkar odbacio je te zahteve.
Britanski kandidat za Eurosong Oli Aleksander potpisao je jednu peticiju u kojoj se događaji u Gazi označavaju kao „eskalacija izraelskog režima aparthejda“.
Na to je reagovala izraelska ambasada u Londonu. „Pre svega u ova vremena je veliki razlog za brigu odluka Bi-Bi-Sija da na ESC šalje učesnika koji podržava tako pristrasne stavove o Izraelu i koristi takav dehumanizujući jezik o Izraelcima.“
Izraelski ambasador u Švedskoj, gde se održava finalno takmičenje, takođe je reagovao: „Sedmog oktobra je Izrael brutalno napadnut od strane zle terorističke organizacije, koja otvoreno zove na uništenje Izraela. Tražiti bojkot Izraela znači podržavati dela Hamasa, davati nagradu terorizmu i to je nespojivo sa vrednostima (Evropske radiodifuzne unije) i takmičenja.“
Međunarodni sud pravde
Nedavno je i Međunarodni sud pravde naredio Izraelu da preduzme sve mere da spreči genocid u Pojasu Gaze.
Sud je doneo odluku da Izrael mora da osigura da njegove snage ne čine genocid i da preduzmu mere za poboljšanje humanitarne situacije. Izrael ima rok od mesec dana da prijavi sudu šta radi da bi sproveo naredbu.
U obrazloženju odluke Sud je saopštio da neće odbaciti slučaj protiv Izraela, te da imaju nadležnost da iznose hitne mere u slučaju sumnje na genocid.
Odluku je pročitala sutkinja Joan Donoghue. Osvrćući se na reakciju Izraela kao odgovor na napad Hamasa od 7. oktobra ona je ocenila da je vojna operacija Izraela uzrokovala civilne žrtve, veliku štetu Gazi i raseljavanje ogromne većine stanovništva.
Izrazila je duboku zabrinutost Suda zbog kontinuiranog gubitka života i ljudske patnje.