Stotine stanova i kuća se u Obrenovcu i okolini svake godine nelegalno priključuju na sistem daljinskog grejanja. Sada se dronovi sa specijalnim termovizijskim kamerama, koji se inače koriste za otkrivanje kvarove, koriste za otkrivanje nelegalnih priključaka, piše Zoran Matković na portalu RTS-a.
Tako je ove godine do sada, od početka grejne sezone, zabeleženo da se nelegalno greje oko 1500 kvadratnih metara. Na godišnjem nivou ih je preko 4000, što znači da na svaka tri nova legalna priključka postoji pokušaj nelegalnog korišćenja grejanja.
Šta otkriva termovizijska kamera
Dispečer Srđan Čorlija objašnjava za RTS da dron može da detektuje temperaturu koju oslobađa neki objekat i samim tim da li je neko nelegalno priključen na daljinsko grejanje.
„Termovizijska kamera je efikasnija noću i ako su niže temperature jer je tada vizuelni spektar tih temperatura jasniji i možemo lakše detektovati nelegalni priključak na mrežu“, kaže Čorlija.
Preduzeće „Toplovod“ u Obrenovcu koristi dron sa takvim kamerama.
Kamera detektuje svako grejno telo
Slika koju napravi dron nepogrešivo pokazuje svaki radijator. Kada se uporedi sa podacima koji postoje o svakom korisniku, može se utvrditi koliko se prostora greje nelegalnim priključkom, piše RTS.
Iz kontrolnog centra se prati oko 400 podstanica i, ako se uoče odstupanja u potrošnji, to je signal da se neko nelegalno priključio na mrežu.
„Građani vrlo često samovoljno priključuju dodatni obejkat u dvorištu. Nakon izlaska na teren i utvrđivanja činjeničnog stanja, šaljemo obaveštenje vlasniku da ima rok od tri dana da dostavi svu neophodnu dokumentaciju. Nakon toga se po cenovniku radi obračun tog dodatno grejanog prostora i uvodi se u sistem ako postoje tehnički uslovi za to“, objašnjava Miroslav Negovanović iz JKP „Toplovod“ Obrenovac.
U slučaju da objekat nema dozvolu, on se isključuje sa mreže.