Među mafijašima i influenserima u Albaniji i na Kosovu zavladala je nova moda – nabavi lava, da budeš kul i opasan
Restoran Royal Blue – mesto za ljude dubljeg džepa na severnom albanskom primorju – prošlog novembra je na Instagramu objavio fotografiju sa mladunčetom lava u sali za ručavanje.
„Sada ima osam meseci, preveliki je“, rekao je reporterima ovog leta jedan od zaposlenih u restoranu. „Bio bi opasan za vas.“
Restoran se donedavno vodio na Gezima Čelju, bivšeg policajca koji je prošle godine uhapšen na Kosovu i izručen Albaniji zbog trgovine drogom na veliko.
U raciji je u njegovoj kući pronađeno oružje i oklopna vozila. Vlasništvo nad restoranom je na vreme prebacio na druge ljude koji nisu voljni da pričaju sa novinarima o lavu kojeg izgleda još poseduju.
Kako piše u opširnoj reportaži magazina New Lines, velike mačke su postale ultimativni simbol moći među kriminalcima i influenserima na Balkanu.
Zvanično, građani ne smeju da imaju lavove ili tigrove u Albaniji. TO bi trebalo da smeju samo zoološki vrtovi i parkovi.
Ali, to ništa ne mari, piše New Lines. Recimo Iljdi Patjoni, vlasnik jedne popularne teretane koji je poginuo u nesreći na motociklu ranije ove godine, svojevremeno je vozao lava na zadnjem sedištu svog sportskog automobila.
Albanski reper Nojzi se u snimcima na TikToku takođe predstavljao sa dva mladunčeta lava.
„To je za njih pitanje statusa. Imam lava, pa ja sam kao šeik od Dubaija“, rekao je novinarima Oli Pero, osnivač organizacije Pravda za životinje u Albaniji.
Lav je skup ljubimac. Iako se nabavlja prilično povoljno na crnom tržištu – od pet do deset hiljada dolara – mesečna ishrana lako staje preko dve hiljade dolara.
Pixels / PixabayLavovi na popustu
U Albaniji ilegalno stotinak lavova
„Hoće fensi auto, kuću, šest ili sedam ljubavnica… a sada su se dosetili lavova“, kaže o današnjim mafijašima Arijel Vasili, albanski veterinar specijalizovan za velike mačke.
Veruje da se u Albaniji ilegalno čuva stotinak lavova. I da svi potiču sa neke vrste „farme“ koja bi, kaže, mogla biti u Albaniji, Severnoj Makedoniji ili Srbiji.
To veruje jer svi lavovi koje je video pate od sličnog virusnog oboljenja koje je inače retko.
„Jedini način da tako obole jer ako se mnogo mačaka drži zajedno i ako kake na istom mestu“, rekao je on za New Lines. „Ta farma je očito odlično organizovala prodaju, ali je očajno organizovala uzgoj.“
Lav je nedavno primećen slobodan na ulicama Skadra, u četvrti koju kontroliše mafijaška familija Bajri.
Novinari su i sami pokušali da „kupe“ lava. U predgrađu Drača su otišli u jednu sumnjivu prodavnicu ljubimaca gde je vlasnik tvrdio da im kroz dve sedmice može isporučiti mladunče lava po ceni od oko 4.000 dolara.
Foto: Pexels / Gary WhyteStvar kriminalnog prestiža u Albaniji i na Kosovu
Prodaja lavova na Kosovu
Ali, onda se vlasnik dopisivao sa svojim sinom putem poruka i promenio ploču. „Ne prodajemo lavove ovde.“
Šopovi u Gnjilanu i Peći, na Kosovu, na društvenim mrežama su takođe nudili laviće na prodaju.
Ovaj u Peći je pristao da priča sa novinarima, tvrdeći kako nije znao da je prodaja lavova i tigrova ilegalna. Kaže, policija ga je posetila nakon što je dao oglas.
Pa ipak, ovaj čovek i dalje nudi egzotične životinje, pominje majmune i opasne zmije. „Mogu da ih nabavim iz Beograda kad god hoćeš“, tvrdi.
Kako je novinarima rekao Džemal Džeri iz organizacije Zaštita životne sredine u Albaniji, za policiju trgovina divljim vrstama nije prioritet. „Mnogo prljavog novca ovde teče i mnogo ljudi je umešano.“
O švercu govori i Sonja Madić, direktorka Palićkog zoo-vrta kod Subotice. U njen vrt je policija donela po jedno mladunče lava prošle i pretprošle godine. „Oba su bila pothranjena.“
Mala lavica je uginula – taj slučaj je cela Srbija pratila poput sapunice.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
U organizaciji nedeljnika „Vreme“ u četvrtak, 3. oktobra u 18 časova, u Požarevcu održaće se tribina pod nazivom „Pravda za politiku“, a neka od pitanja na tribini biće i: Ko je i kako narodu ogadio politiku, Zašto je politika postala ružna reč i druga. Tribinu možete pratiti i na Fejsbuk nalogu nedeljnika „Vreme“
Uoči dolaska prave jeseni i opasnosti od sezonskih bolesti, lekari ističu važnost vakcinacije, posebno za decu, starije osobe i one sa hroničnim oboljenjima
Od kako je postao resorni ministar Nikola Selaković je najavio izradu strateškog dokumenta posvećenog sistemskom trasiranju pravaca razvoja kulturne politike. Novi kabinet, novi pravci razvoja, prioriteti, projekti, novi umetnici
Ovog ponedeljka u Galeriji kulturnog centra Novi Sad biće otvorena izložba crteža Uroša Toškovića, posebnog slikara, a prema rečima umetničke kritike, jednog od najboljih svetskih crtača druge polovine dvadesetog veka. Ovog maja, u . Obema je povod monografija posvećena Urošu Toškoviću čiji je autor kolekcionar Bojan Krljić, koji je svoju pasiju posvetio ovom slikaru čovekove sudbine i majstoru magije crteža
„Otvaranje" nove glavne autobuske stanice u Beogradu bio je još jedan fijasko gradonačelnika Aleksandra Šapića, znak da ga je imenjak mu Vučić „pustio niz vodu" i da je u sukobu dvojice bivših funkcionera Demokratske stranke pobedu odneo Goran Vesić
Ministarka za brigu o porodici Milica Đurđević Stamenkovski u istoj je nedelji pozvala građanstvo da se razmnožava i poslala poruku da državu Srbiju nije briga za decu žena ubijenih u femicidima
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!