Na beogradskom aerodromu „Nikola Tesla“ pre nekoliko dana ponovo je došlo do prekida u radu softvera za pristup sistemu koji koriste avio-kompanije za čekiranje putnika na letu, što je bio treći put u kratkom roku da se ovaj problem javlja.
To je dovelo do značajnog usporavanja funkcionisanja aerodroma i kao posledicu imalo kašnjenje brojnih letova. Uprava Beogradskog aerodroma je poručila da se radi o globalnom kvaru na softveru.
Oni su pojasnili da je poremećaj reda letenja prouzrokovan kvarom softvera američke kompanije-provajdera „Collins Aerospace“, koji je van kontrole beogradskog aerodroma. Dodali su i da je taj kvar uticao na rad još dvadesetak aerodroma širom sveta.
Problem ne bi smeo da se ponavlja
Međutim, Danas piše da je teško reći o kakvim se konkretnim IT problemima radi.
Stručnjak za civilnu avijaciju Alen Šćuric rekao je za ovaj portal da iako aerodrom tvrdi da to nije samo njihov problem, nego da ga istovremeno imaju i drugi aerodromi, misli da nije tako.
„Jer da jeste, bilo bi saopštenja o problemima na drugim aerodromima, a nema ih“, naglašava Šćuric i naglašava da ovaj problem nije uobičajen.
„Desi se povremeno, ali ne često, da padaju sistemi na aerodromima. Nedavno smo imali i planetarni pad sistema kada su otkazane hiljade letova. No, tada se stvar otkloni brzo i ne ponavlja se“.
U Beogradu, kaže, nije problem što se to jednom desilo, nego što se ponavlja.
„Dakle očito IT stručnjaci ne mogu otkloniti problem. Tako nešto se u svetu ne dešava“, tvrdi on.
Jedan od najlošije ocenjenih aerodrom
Sve ovo ne ide u prilog aerodromu koji je po istraživanju portala „AirHelp“ već veoma loše rangiran od strane putnika.
Prema tom istraživanju, aerodrom „Nikola Tesla“ se nalazi među najlošijim i najnepopularnijim aerodromima u svetu, zauzeo je 236. mesto od 239 ocenjenih aerodroma.
Ocenjen je sa prosekom od 6,53 kada su uzeti u obzir dobijeni podaci o kašnjenju, opremljenost aerodroma i mišljenje samih putnika.
Vansi da se uzobilji i da uvede ćirilicu
Ministar građevinarstva, prometa i infrastrukture Srbije Goran Vesić je rekao da se „Vansi mora uozbiljiti i odmah rešiti ovaj problem“ i da su više puta tražili objašnjenje za softverske probleme.
„Tražili smo više puta objašnjenje od ‘Vansija’, pa i nakon poslednjeg iskakanja sistema. Nedopustivo je da se to dešava, oni imaju obavezu da poseduju ‘bekap’ sistem, koji mora da radi kada glavni sistem zakaže“, ukazao je Vesić.
Prošlogodišnja letnja sezona propraćena je brojnim otkazanim letovima, kašnjenjima, velikim brojem izgubljenog prtljaga, dugačkim redovima ispred šaltera i veoma nezadovoljnim putnicima. To sve nije ostavilo dobar utisak, a činilo se da se pred ovu sezonu država postarala da do sličnih problema ne dođe.
Šćuric je i za regionalni avio-portal „Zamaaero” napisao da je Vesić takođe nadobudno krenuo u rešavanje problema divljih taksista, ali je nakon početnog entuzijazma sve palo u vodu i vratilo se na staro.
Vesić je zato postavio pitanje zašto natpisi na aerodromu nisu na ćirilici, već su svi natpisi isključivo na latinici. Ovo pitanje je na otvaranju Aerodroma Niš postavio i predsednik Vučić.
Izvor: Danas