Nesreća u Novom Sdu
Vučić: Od sutra kreće akcija protiv svih narko-dilera u Novom Sadu
Predsednik Vučić je došao večeras u Novi Sad povodom nereda koji su izbili tokom protesta, a u kojima je tražena i ostavka premijera Miloša Vučevića
Pod sumnjom da je švercovao kokain i da je vođa balkanskog narko kartela, u Brazilu je uhapšen Aleksandar Nešić, sin osuđivanog narko dilera, „srpskog kralja kokaina” Gorana Nešića Cige
Osumjičen da je jedan od najvećih evropskih trgovaca drogom, u međunarodnoj policijskoj akciji u Brazilu je uhapšen Aleksandar Nešić, sin osuđivanog narko dilera Gorana Nešića Cige, javljaju brazilski mediji.
Alksandar Nešić je označen kao vođa balkanskog narko kartela. Policija ga je zbog sumnje da je rukovodio švercom 7,5 tona kokaina iz Južne Amerike u Evropu i Srbiju uhapsila u četvrtak, rano ujutru, u njegovoj kući u Guaruji na obali Sao Paula gde je, prema podacima iz istrage, pregovarao o izvozu kokaina preko luke Santos.
Prema pisanju brazilskih medija, srpski državljanin i diler droge Aleksandar zauzeo je mesto svog oca Gorana Nešića koji je zbog šverca kokaina u Brazilu uhapšen 2011. godine.
Ko je Goran Nešić
Beograđanin Goran Nešić (47) poznat je kao „srpski kralj kokaina“. Bio jedan od najmoćnijih mafijaša Južne Amerike. U Brazilu je držao dva fudbalska kluba, od kojih je jedan bio prvoligaš. U kriminalnoj hijerarhiji bio je iznad Darka Šarića i Dejana Stojanovića Keke, vođe Kekinog klana. „Kokainski don“ uhapšen je 2011. godine u akciji brazilske policije.
Kada je uhapšen brazilski mediji su pisali da je on bio jedan od najmoćnijih mafijaša u Latinskoj Americi. U tadašnjoj akciji „Niva“ privedena je 31 osoba, pronađeno 620 kilograma kokaina i 846.000 evra.
Nešić stariji je, tako se pisalo, u poslove sa drogom uveo Dejana Stojanovića Keku i Darka Šarića. Pisalo se i da je utočište u narko poslovima u Južnoj Americi pružio gotovo svim kriminalcima koji su uspeli da pobegnu iz Srbije.
Goran Nešić je početkom 2018. godine izručen iz Brazila i upućen u Zabelu na izdržavanje osmogodišnje zatvorske kazne zbog šverca 24,5 kilograma heroina, zbog čega je, dok je bio u bekstvu od 2001. godine, bio osuđen u Srbiji. Od pre nekoliko godina nalazi se na slobodi i živi u Beogradu.
Put droge
Osim Aleksandra Nešića, ove nedelje uhapšeno je još petnaest članova narko grupe u kojoj ima i bivših vojnika koji su učestvovali u ratu u Bosni 1990-ih. Deo njih povezan je sa ozloglašenom brazilskom kriminalnom organizacijom „Primeiro Comando da Capital“ (PCC).
Prema policijskim izveštajim, banda PCC šalje kokain u Evropu, koji primaju grupe povezane sa italijanskom mafijom u regionu Kalabrije Ndrangeta, koja je odgovorna za logistiku da droga stigne u zemlje istočne Evrope. Tek onda se deli Srbima.
Istraga je počela, pre godinu i po kada je na brazilskom ribarskom brodu na obali Afrike zaplenjeno 5,5 tona kokaina. Usledila je još jedna zaplena 2 tone droge takođe na jednom ribolovnom mestu u međunarodnim vodama. U ta dva navrata uhapšeno je ukupno 12 osumnjičenih – 10 državljana Brazila i 2 državljana Crne Gore.
Kokain koji su slali Srbi uzimali su ribari angažovani u Guaruji, te narko tovar čamcima prevozili otvorenim morem. Prema podacima brazilske policije, Aleksandar Nešić je bio taj koji je pregovarao sa bandom PCC i koordinirao logistiku, te je on bio i glavna meta ove međunarodne akcije.
Međunarodna policijska akcija
Uprkos tome što ga smatraju jednim od najvećih pregovarača o drogama na svetu, Nešić mlađi do sada je u Brazilu osuđivan samo zbog pijanstva, saobraćajnih nezgoda i nepoštovanja autoriteta.
Istraga je sprovedena u okviru Europolove Operativne radne grupe „Balkanski kartel“. Kako navode u Europolu ciljana kriminalna grupa, poznata po svojoj razrađenoj mreži koja se proteže na obe strane Atlantika, bila je umešana u široku trgovinu kokainom iz Južne Amerike na raznim evropskim destinacijma.
U akciji su pored Europola i brazilske policije učestvovali i Uprava kriminalističke policije MUP-a Srbije i američka DEA.
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
Predsednik Vučić je došao večeras u Novi Sad povodom nereda koji su izbili tokom protesta, a u kojima je tražena i ostavka premijera Miloša Vučevića
U Novom Sadu održan je najveći protest ikada zbog tragedije u kojoj je nastradalo 14 osoba, a teško su povređene još tri. Organizatori traže da svi koji su direktno i indirektno krivi za padanje betonske nadstrešnice podnesu ostavke ali i da krivično odgovaraju. Prema preliminarnoj proceni organizacije „Arhiva javnih skupova" u Novom Sadu je na ulice izašlo oko 20.000 građana
Upućen apel Sekretarijatu za saobraćaj Beograda da odmah objavi studiju koja dokazuje bezbednost saobraćaja na Starom savskom mostu, nakon što su gradske vlasti saopštile da most nije siguran za građanski i javni prevoz.
Nakon ministra građevinarstva Gorana Vesića u utorak 5. novembra je stigla i ostavka Gorana Zdravkovića - Načelnika uprave za Graðevinu grada Niša, zbog izgradnje nelegalnog objekta od 75.000 kvadrata
Republika Srpska planira da ponovo koristi himnu „Bože pravde" i grb Nemanjića, koje je ranije Ustavni sud BiH proglasio neustavnim
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve