img
Loader
Beograd, 23°C
Vreme Logo
  • Prijavite se
  • Pretplata
0
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzleter
  • Podkast
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzletter
  • Podkast

Latest Edition

Dodaj u korpu

Vožnja na struju u Srbiji: Više punjača, manje subvencija, iste dileme

16. март 2024, 15:10 Mila Stojanović
Foto: Pixabay/distelAPPArath
Srbija i dalje kuburi sa infrastrukturom
Copied

Država je ove godine bez objašnjenja smanjila sumu za subvencionisanje kupovine električnih vozila. Doduše, i privatnici bacaju oko na izgradnju energetske infrastrukture iako u zemlji jedva da ima električnih automobila. A i ovi koji su tu toče „prljavu“ struju iz termoelektrana

Mladen Alvirović, poznati automobilski novinar, dve godine već vozi na struju bez ikakvih problema.

Kaže, Srbija je daleko od idealne infrastrukture za električne automobile, ali ih je sasvim moguće voziti – pogotovo ako kod kuće imate garažu sa punjačem.

„Mesta kao što su benzinske stanice postaju energetske stanice, gde se ne toči samo benzin već i gde se puni struja. Takođe mnoge lokacije poput hotela ili restorana ili tržnih centara postaju mesta gde pronalazite izvor energije. Izbor gde korisnici pune svoje automobile postaje drugačiji i više to nije samo benzinska pumpa“, kaže Alvirović za „Vreme“.

O tome bi Norvežani mogli naširoko da pričaju. U februaru je preko 90 odsto novoregistrovanih automobila tamo bilo električno. „Norveška prednjači i predstavlja vrh u Evropi, dok je u nekim zemljama kao što je Srbija korišćenje električnih vozila tek na začetku“, dodaje  Alvirović.

Kako je nedavno pokazalo veliko istraživanje „Vremena“, Srbija ima jedan od najstarijih voznih parkova u Evropi prosečne starosti od 17 godina. I jedina je zemlja u regionu u koju se mogu uvoziti automobili sa zastarelim standardom Euro 3.

Još uvek malo električnih automobila

Podaci srpskog Ministarstva unutrašnjih poslova, dostavljeni Blumberg Adriji, pokazuju da su u Srbiji registrovana svega 1.722 električna vozila i 14.723 hibridnih vozila – onih koja koriste i struju i benzin.

Trenutno je na auto-putevima postavljeno osam punjača za električne automobile. Ukupan broj punjača nije poznat, prema istraživanju Nacionalne alijanse za lokalni ekonomski razvoj (NALED) taj broj se kreće između 50 i 150.

Foto: Sava Radovanović/Tanjug
Srbija ima jedan od najstarijih voznih parkova Evrope

Ugovor između Puteva Srbije i kompanija Itech Corp i Elcom Bgd predviđa gradnju šesnaest „zelenih stanica“ uz autoput, koje će biti opremljene sa 5 do 20 električnih punjača.

No, istovremeno je Ministarstvo zaštite životne sredine smanjilo obim subvencija za kupovinu električnih vozila. Zašto? Na upit „Vremena“ u Ministarstvu nismo dobili nikakav odgovor.

Kako bilo, budžet za ovu godinu za subvencije iznosi 170 miliona dinara. Kako je saopštilo Ministarstvo zaštite životne sredine, fizička i pravna lica mogu da očekuju podršku od 250 do 5.000 evra ako nabavljaju električno vozilo.

Budžet za prošlu godinu za subvencije  koje su obuhvatale električna i hibridna vozila iznosio je 294 miliona dinara. Prema podacima Ministarstva, 2020. godine tako je podržana kupovina 112 vozila, 2021. 504, a 2022. rekordnih 715 vozila.

U Ministarstvu nismo dobili odgovor koliko je vozila tako kupljeno prošle godine.

Najveći problem struja?

Izazov će, kako kaže Alvirović, predstavljati snabdevanje energijom onih koji putuju, jer infrastruktura izvan naseljenih mesta nije dovoljna za snabdevanje ni manjih fabrika, a kamoli električnih vozila.

Alvirović ukazuje da nije samo na državi da radi na prilagođavanju infrastrukture:

„Mnoge privatne firme, trenutno tri velike, investiraju u svoje mreže punjača. One se staraju da ih postave na mesta gde ima dovoljno struje, gde je infrastruktura dobra i da tu infrastrukturu poboljšavaju. Njihova investicija prati tržište, što je samo tržište veće i gladnije struje, to će biti više onih koji žele da ga zadovolje i zarade na tome“, ističe Alvirović.

foto: tanjug
Termoelektrana Nikola Tesla

Više automobila na električni pogon značilo bi i nadu u manje zagađenje vazduha. EU je u tome već daleko odmakla, predvidevši da od 2035. godine sva nova vozila moraju biti električna.

U Srbiji je opasno disati

„Svetska zdravstvena organizacija ukazala je na broj od deset do petnaest hiljada preminulih svake godine u Srbiji, samo od bolesti koje su povezane sa zagađenjem vazduha“, podseća za „Vreme“ docent na Fakultetu političkih nauka Marko Vujić.

„Srbiju možemo posmatrati kao pacijenta čije je zdravlje ugroženo. Životna sredina je zdravlje“, dodaje on.

Kako kaže Vujić, vlasti u Srbiji ulažu u puteve, stanovanje, stadione, zadovoljavajući tako želje prosečnog birača. O životnoj sredini se malo misli, uprkos tome što su gradovi poput Beograda, Valjeva ili Niša često u vrhu svetske liste zagađenih gradova.

Vujić se odavno zalaže da se u Srbiji zabrani uvoženje starih polovnih automobila. Ali, kaže, lek nije ni da vozimo na struju ako se još ponešto ne promeni:

„U državi u kojoj se električna energija dobija putem termoelektrana i niskokaloričnog lignita, upitno je koliko bi korišćenje električnih vozila uticalo na smanjenje zagađenja jer se ona napajaju dodatnom strujom koju prave te iste termoelektrane“, zaključuje Vujić.

Tagovi:

električni automobili Energetika Vazduh
Copied

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Više iz rubrike Ekonomija

Jovanjica

12.јул 2025. B. B.

Nova ekonomija: Podaci NBS govore da „Jovanjica“ više nije u blokadi

Kako se vidi na sajtu NBS, blokada je okončana 10. jula

Javni beležnici

12.јул 2025. Novak Marković

Poskupele usluge notara, neke više nego duplo

Vlada Srbije usvojila je novu javnobeležničku tarifu na kojoj je sada vrednost boda porasla sa 150 na 180 dinara, što je porast od 20 posto. Pored toga pojedine naknade sada su duplo skuplje nego što su bile

Transparentnost Srbija

11.јул 2025. B. B.

„Ugovor o izgradnji stanice Prokop još štetniji nego što se mislilo“

Planirana nabavka radova radi ojačanja peronskih greda na Prokopu pokazuje da će država snositi dodatne troškove kako bi železnička stanica bila bezbedna za korišćenje

Dugovanja države

11.јул 2025. M.L.J.

Nova ekonomija: NBS se zadužila za tri milijarde evra sa veoma nepovoljnom kamatom

Narodna banka Srbije se 9. jula na 27. aukciji hartija od vrednosti prodajom blagajničkih zapisa zadužila za 360 milijardi dinara (3,07 milijardi evra) na repo tržištu

Donald Tramp obavestio lidere 14 zemalja o novim carinama

Američke carine

08.јул 2025. K. S.

Tramp: Carine Srbiji od 35 odsto od 1. avgusta – koje su posledice za našu privredu

Posle najave o uvođenju i odlaganja, stigao je novi datum od kada će Amerika uvesti sankcije na robu iz uvoza. Prema novoj najavi američkog predsednika Donalda Trampa, carine stupaju na snagu 1. avgusta, i za Srbiju su smanjene za dva odsto u odnosu na prethodnu najavu

Komentar

Pregled nedelje

Pohvala neutralnosti

Ako smo neutralni dok studente zatvaraju, devojke i momke mlate na pravdi boga, zatiru demokratiju, neistomišljenike dehumanizuju, nastavljaju korupciju koja ubija i još mnogo toga poganog rade – onda ništa  

Filip Švarm

Komentar

Požari i poplave u rajhu korupcije

Srbija nije spremna za požare, oluje i poplave, ali je predsednik Aleksandar Vučić spreman da od svega napravi propagandu

Nemanja Rujević

Komentar

Policijska tortura: Zašto se tužilaštvo i MUP prave ludi?

Policajac i policajka su snimljeni dok su u pokušaju iznude studentkinju čupali za kosu. To je klasičan primer mučenja i torture, grubo kršenje zakona za koje bi morali da snose posledice

Davor Lukač
Vidi sve
Vreme 1801
Poslednje izdanje

MUP i građani

Sve što treba da znate o policiji na protestima Pretplati se
Opozicija na ulicama

Jedinstvo, ali parcijalno

Thompson u Zagrebu

Najmasovniji profašistički skup posle Drugog svetskog rata

Kultura sećanja: Studenti i policija

Represivni san svake diktature

Intervju: Dušan Strajnić Dukat, grupa “Oxajo”

Najbolje je kada me pesma prevaziđe

Vidi sve

Arhiva

Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.

Vidi sve
Vreme 1801 09.07 2025.
Vreme 1800 02.07 2025.
Vreme 1799 25.06 2025.
Vreme 1798 19.06 2025.
Vreme 1797 11.06 2025.
Vreme 1796 04.06 2025.
Vreme 1795 28.05 2025.
Vreme 1794 21.05 2025.
Vreme 1793 15.05 2025.
Vreme 1792 07.05 2025.
Vreme 1790-1791 23.04 2025.
Vreme 1789 16.04 2025.

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Vreme Logo
  • Redakcija
  • Pretplata
  • Marketing
  • Uslovi korišćenja
  • Njuzleter
  • Projekti
Pratite nas:

© 2025 Vreme, Beograd. Developed by Cubes

Mastercard Maestro Visa Dina American Express Intesa WSPAY Visa Secure Mastercard Secure