img
Loader
Beograd, 23°C
Vreme Logo
  • Prijavite se
  • Pretplata
0
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzleter
  • Podkast
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzletter
  • Podkast

Latest Edition

Dodaj u korpu

Ekonomija

Misterija Falcona 6X : Da li je Vlada obnovila svoju avio-flotu?

24. април 2025, 12:31 M.S.
Falkon 6X Foto: Dassault Aviation
Falkon 6X
Copied

Spekulacije o kupovini novog aviona Falcon 6X zavrtele su se prvo na Iksu. Čiji je avion vredan oko 50 miliona evra koji je pre nedelju dana sleteo na beogradski aerodrom. Zašto se Vlada o tome ne izjašnjava

Pre nedelju dana je na aerodrom „Nikola Tesla” sleteo avion Falkon 6X. Taj avion je 13. po redu ikada proizveden i najverovatnije novi avion koji je kupila Avio-služba Vlade Srbije, piše portal Tango six.

O kupovini ovog aviona spekulisao je prvi lider Stranke slobode i pravde Dragan Đilas. On je na svom Iks nalogu napisao: „Izgleda da nam uz Rafale iz Francuske stiže i Falkon za potrebe državnih funkcionera – čitaj Vučića. Cena prava sitnica – pedeset i nešto miliona evra”.

Izgleda da nam uz Rafale iz Francuske stiže i Falkon za potrebe državnih funkcionera – čitaj Vučića. Cena prava sitnica – pedeset i nešto miliona evra.
Ukidaju se plate prosvetarima, nema se za lečenje dece, nema za bolnice, škole ali za kupovinu aviona za predsednika i… pic.twitter.com/vz5ur9XzOn

— Dragan Djilas (@DraganDjilas) March 23, 2025

Petar Vojinović glavni i odgovorni urednik portala Tango six za „Vreme“ kaže da ovaj tip poslovnog aviona prema javno dostupnim podacima košta oko 50 miliona evra.

Međutim: „Ti javno dostupni podaci predstavljaju komercijalne javne cene koje služe isključivo u komercijalno prodajne svrhe i ne može se podrazumevati uvek da su to precizne cene, posebno kada se ne zna koje su opcije opremljenosti uključene u kupovinu, a kpoje određuju konačnu cenu”.

Vojinović navodi da je drugi apsekt ove priče i Đilasova spekulacija da je avion kupljen u okviru ugovora za kupovinu višenamenskih borbenih aviona Rafal, što bez uvida u oba ugovora ne možemo nikako da znamo.

„Međutim, po standardima industrije, i vojne i civilne, bilo bi izuzetno neuobičajeno da se to i dogodilo, iako se radi o kompaniji koja ima i vojni i civilni program i koja proizvodi i Rafale i Falkone”, objašnjava sagovornik „Vremena“.

Zašto je potreban ovaj avion?

Avio-služba Vlade Srbije ne prevozi samo predsednika države, i premijera i predsednika Skupštine. „Oni imaju trenutno tri letelice u svom vlasništvu od kojih su dve operativne, a samo jedna upotrebljiva i to je Embraer Legacy 600 koji je bio poslednji kupljen”, kaže Vojinović.

Prema pisanju portala Tango six avion Embraer Legacy 600, kao polovni avion uveden je u flotu u septembru 2018. godine.

„Treća letelica koja je prizemljena je takođe Falkon, ali Falkon 50 koji je kupljen pre više od 40 godina”, ukazuje naš sagovornik.

Na pitanje postoji li potreba za nabavkom ovakvog aviona, Vojinović odgovara da trenutni Embraer Legacy 600 ima određeni dolet koji je dovolajn za pokrivanje evropskog kontinenta iz Beograda, dok je Falcon 6x sasvim druga priča.

„On omogućava dolet neprekidnog leta od Beograda do Tokija, Johanesburga, Njujorka. To je najupotrebljiviji apsekt ove kupovine”, objašnjava naš sagovornik.

Na pitanje da li se radi o luksuznom avionu Vojinović zaključuje da je: „Karakterizacija luksuzan subjektivna percepcija i činjenično ne odgovara analizi budući da je svaki poslovni avion ‘luksuzan’, odnosno da je svaki avion koji nije putnički ‘luksuzan’”.

Nema demantija sa vrha vlasti

Na objavu Dragana Đilasa, odgovrila je i predsednica Skupštine Ana Brnabić koja nije demantovala kupovinu aviona, ali se osvrnula na konstataciju da su kupljeni zajedno sa 12 Rafala.

„Zapanjujuće ograničen mašinski mozak tvrdi da smo kupili 12 Rafala za 2,7 mlrd evra da bismo ‘sakrili’ kupovinu jednog Falkona od 40 mil evra”, napisala je ona na društvenoj mreži Iks.

Srbija je prošle godine poptisala ugovor o kupovini 12 novih borbenih aviona od Francuske, vrednost te kupovine bila je 2,7 milijardi evra.

Zapanjujuće ograničen mašinski mozak tvrdi da smo kupili 12 Rafala za 2,7 mlrd evra da bismo „sakrili“ kupovinu jednog Falkona od 40 mil evra?!? Kakva budalaština! Nije ni čudo što je prvi novac stekao kad je počeo da se bavi politikom. Da je radio pošteno, ostao bi gladan. Ovo… https://t.co/tIy0lMrQcF

— Ana Brnabic (@anabrnabic) March 23, 2025

Podatak o kupovini Falkona još uvek nije objavljen. Na pitanje da li je pre kupovine Falkona morala da se raspiše javna nabavka Nemanja Nenadić iz Transparentnosti Srbija (TS) za „Danas” je objasnio da Avio-služba Vlade Srbije može da nabavlja nove avione, ali da je kao i svaki drugi naručilac u obavezi da takvu nabavku prvo planira, a zatim i da sprovede jedan od postupaka koji su predviđeni Zakonom o javnim nabavkama.

„Međutim, u njihovim planovima nabavki ni za 2024. ni za 2025. godinu se ne može pronaći ništa slično ovoj nabavci, što znači da ona nije planirana“, ukazao je on.

Nenadić je naveo da je prva dilema da li je uopšte Avio-služba, kao najlogičniji naručilac, sprovela ovu nabavku ili je to uradio neki drugi državni organ.

„Drugo, tu je pitanje za koje do sada ne postoji jasan odgovor – da li je primenjena bilo koja od procedura javnih nabavki ili su one po nekom osnovu isključene.“

Nenadić je rekao i da postoji mala mogućnost da je primenjen neki od postupaka javnih nabavki.

Tagovi:

Avioni Falkon 6X rafal Vlada Srbije
Copied

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Više iz rubrike Ekonomija
Svetski lideri na okupu: Samit UN u Sevilji

Samit UN o razvoju u Sevilji

03.јул 2025. Uroš Mitrović

Obnova poverenja ili još jedna propuštena prilika

Više od 70 svetskih lidera traži nove modele finansiranja globalnog razvoja kako bi odgovorili na izazove rastućeg duga, klimatskih promena i smanjenja razvojne pomoći

Građevinarstvo

02.јул 2025. M.T.

Nova ekonomija: Kompanija CRH preuzima poslovanje sa agregatima hrvatske Kufner grupe

CRH širi prisustvo na Zapadnom Balkanu preuzimanjem poslovanja sa agregatima Kufner grupe

Sankcije NIS-u

27.јун 2025. I.M.

RTS: SAD po četvrti put odložile sankcije NIS-u – novi rok 29. jul

Sjedinjene Američke Države odlučile su da i posle isteka prethodne licence, izdate 25. aprila, dozvole nastavak operativnog rada kompaniji NIS

Kancelarija

Ekonomija

26.јун 2025. M.S.

Nova ekonomija: Čiji radni dan najduže traje, a čiji najkraće?

Skoro tri miliona ljudi starijih od 15 godina bilo je zaposleno u Srbiji tokom prošle godine, a njih 215.000 radilo je više od 48 sati nedeljno, odnosno više od šest dana svake sedmice

Reagovanje

26.јун 2025. R. V.

Demanti Elektrodistribucije Srbije na pisanje „Vremena“

Centar za odnose sa javnošću Elektrodistrribucije Srbije demantuje pisanje „Vremena“ o očitavanju brojila. Demanti prenosimo u celosti i bez izmena

Komentar
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić obilazi novu deonicu auto-puta E-763

Komentar

Pakovraće – Požega: Vučić na putu iracionalnosti

I kako će vatrogasci, policajci i lekari da brinu o nebezbednim tunelima? Pa, tako što će da osmatraju brdo i budu spremni ako se brdo obruši na autobus, na primer

Ivan Milenković

Pregled nedelje

Vučićev testosteron, nepravda i beščašće

Da li biste seli sa Aleksandrom Vučićem za kafanski sto nakon što je pomilovao naprednjačke muškarčine koje su palicom junački polomile vilicu studentkinji? Osim gubitka elementarnih moralnih kočnica, šta još stoji iza ovog čina

Filip Švarm

Komentar

Tako rade kukavice: Premlaćivanje studenata sa najavom

Nad premlaćivanjem i hapšenjem studenata čovek može da se zgrozi, ali ne sme da se iznenadi – pa sve je to Aleksandar Vučić najavio. Ali, videće da je pendrek slaba zaštita od naroda

Nemanja Rujević
Vidi sve
Vreme 1800
Poslednje izdanje

Režimsko nasilje nad građanima

Narod na barikadama Pretplati se
Iz studentskog protesta u građansku neposlušnost

Teturanje Golijata iz Ćacilenda

Ova situacija

Anatomija jedne vlasti

Lokalni izbori

Huliganski desant na Kosjerić 

Novi Sad – centar otpora

Kad se Lala najedi

Vidi sve

Arhiva

Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.

Vidi sve
Vreme 1800 02.07 2025.
Vreme 1799 25.06 2025.
Vreme 1798 19.06 2025.
Vreme 1797 11.06 2025.
Vreme 1796 04.06 2025.
Vreme 1795 28.05 2025.
Vreme 1794 21.05 2025.
Vreme 1793 15.05 2025.
Vreme 1792 07.05 2025.
Vreme 1790-1791 23.04 2025.
Vreme 1789 16.04 2025.
Vreme 1788 10.04 2025.

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Vreme Logo
  • Redakcija
  • Pretplata
  • Marketing
  • Uslovi korišćenja
  • Njuzleter
  • Projekti
Pratite nas:

© 2025 Vreme, Beograd. Developed by Cubes

Mastercard Maestro Visa Dina American Express Intesa WSPAY Visa Secure Mastercard Secure