
Protesti
Jutarnji, pa podnevni doček za Dejana Vuka Stankovića
Dva protesta očekuju novog ministra prosvete u utorak, 22. aprila. Ujutru protestuju profesori i nastavnici, a u podne sindikalci
U Srbiji definitivno ima peščanih mušica koje mogu da prenesu bolest lajšmaniju i virus koji izaziva meningitis. Tek treba da se vidi koliko je stvar ozbiljna
Peščane mušice, koje su bile karakteristične za tropska područja, počele su da se pojavljuju i u Srbiji. Ovi insekti mogu da prenesu lajšmaniju i virus koji izaziva meningitis.
Zovu se „peščane“, ali nemaju veze sa peskom osim boje koja podseća na pesak.
Njima se kompletira „trijumvirat“ insekata koji prenose bolesti – komarci, krpelji i peščane mušice. Sada su sve tri vrste prisutne u Srbiji.
No, peščanih mušica nema mnogo, kaže viša naučna saradnica Instituta za medicinska istraživanja u Beogradu Suzana Blesić.
Ona kaže da je potrebno razviti matematički model kako bi se pratio razvoj populacije.
„Čak i ovako bez modela, sudeći samo po hvatanju u klopke, može se videti da raste broj peščanih mušica i da se pojavljuju na mestima gde nisu postojale do sada“, upozorava Blesić.
Dodaje da i naučnici iz Nemačke, Austrije i Slovenije hvataju u svojim klopkama peščane mušice koje do sada nisu postojale na tim prostorima i najavljuje da će istraživanje o tome ove godine početi i u Srbiji.
Mušice je teže uočiti od komaraca.
„Nevidljive su zato što veoma slabo lete i ne čuju se kao komarci, pa ne čujete onaj zvuk zujanja i ne znate ni kada vas ubodu“, kaže Blesić, a prenosi FoNet.
Predočila je da peščane mušice prenose dve grupe bolesti: ukoliko prenesu parazit, onda životinju ili čoveka mogu zaraziti lajšmanijozom ili lajšmanijom, a ako prenesu flebo virus, onda se može oboleti od meningitisa.
Vreme se menja
Kako je precizirala, razne vrste tropskih insekata, poput tigrastih komaraca i krpelja, dolaze u područja koja nisu mediteranska, jer se u tim područjima promenila klima, pa im pogoduju uslovi za život i razmnožavanje.
I mušicama pogoduje viša temperatura.
Blesić se pozvala na tehnički izveštaj o stanju lajšmanije od 2005. do 2020. godine i napomenula da je u šest regiona našeg područja došlo do pojave zaraznih bolesti koje prenose ovi insekti.
Početkom veka su u nekoliko godina u Srbiji registrovana 22 slučaja lajšmanije.
Kako dodaje Blesić, važno je ne negirati prisustvo bolesti i peščanih mušica već ih izučavati.
Lajšmanija se javlja u više mogućih oblika i izaziva čireve na koži, u ustima ili nosu, a može doći i do temperature, smanjenja broja krvnih zrnaca i uvećanja slezine i jetre.
Dva protesta očekuju novog ministra prosvete u utorak, 22. aprila. Ujutru protestuju profesori i nastavnici, a u podne sindikalci
Zahtevaju se ostavke svih urednika i novinara koji su „dozvolili su da se u Dnevniku 2 i ostalim informativnim emisijama iznesu neistine i uvrede na račun studenata i drugih građana“
Studenti u blokadi i građani koji ih podržavaju nastavili su da blokiraju zgrade Radio-televizije Srbije (RTS) u Takovskoj ulici i na Košutnjaku u Beogradu
„Iza očigledne pravničke zbrke da povodom istog događaja potpuno odvojeno postupaju dva tužilaštva, krije se mnogo veći problem“, ocenjuje javni tužilac Goran Ilić
Građani Kosjerića ugroženi spalionicom otpada za koju nije urađena procena uticaja na životnu sredinu, tvrdi Demokratska stranka
Vučić i Šešelj: Gde ja stadoh, ti produži
Povratak radikalskog nasilja Pretplati seArhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve