Redžep Tajip Erdogan i Vladimir Putin neistomišljenike i nezadovoljne njihovom vlašću vole da hapse ili se sa njima fizički obračunavaju. Aleksandar Vučić primenjuje napredniju metodu – on žrtve iscrpljuje ekonomski.
To radi sa profesionalnim medijima – brojnim takozvanim SLAPP tužbama, koje imaju za cilj da finansijski unište redakciju koja im se ne dopada, poput novinara iz Krika, odsecanjem sa tržišta reklama i isključivanjem iz državnih projekata podrške medijima.
Slično su postupali naprednjaci i sa firmama koje su im se našle na putu, pa su godinama, recimo, bacali klipove točkove poslovanja SBB-a, da bi ga na kraju – kupila firma koja pogoduje vlasti.
Taj metod su primenili i na nastavnike, kojima su zakinuli februarsku platu, pa su se mnogi od njih, pod prisilom pretnji, ali i ozbiljnim finansijskim nedaćama, vratili na posao.
Sada su meta – profesori na fakultetima.
Dva koloseka pritisaka: Pretnje i uskraćivanje prihoda
Vladimir Obradović, profesor na Fakultetu organizacionih nauka i kandidat opozicije za gradonačelnika Beograda na izborima 17. Decembra 2024, kaže za „Vreme“ da vlast koristi svaki raspoloživ metod koji da suzbije, prvenstveno, studentske proteste.
„Prvo su primenili govor mržnje, što je za posledicu imalo učestale fizičke napade na studente, a sada i na dekanku u Nišu“, govori Obradović o napadu nožem na dekanku Filozofskog fakulteta Nataliju Jovanović koja je za to optužila direktno Vučića koji nju je nazivao „kriminalkom iz Niša“ i delom „trojstva zla“.
Vlast taj napad relativizuje komentarima da je dekanka zadobila „kuhinjsku povredu“.
I rektor Beogradskog univerziteta Vladan Đokić je danima meta režimskih napada, a funkcioneri SNS-a poručuju da ga treba uhapsiti.
„Sada je na redu i oduzimanje plata profesorima i svim zaposlenima u visokoškolskim ustanovama, što je nezakonito“, dodaje Obradović.
I Udružena prosveta Srbije najoštrije je osudila „narativ koji dominira na televizijama sa nacionalnom frekvencijom“, a koji targetira i vređa dostojanstvo nastavnika.
Ističući da se celim svojim profesionalnim i individualnim bićem zalažu za pristojnost, obrazovanje i vaspitanje, članice Udružene prosvete Srbije naglasile su u saopštenju da su protiv postupaka koji dovode do agresije i eskalacije nasilja u društvu, poput slučajeva dekanke u Nišu.
Uprkos uvredama izrečenim na račun prosvetne zajednice, koje izlaze iz okvira civilizovanog ponašanja, dobrobit društva će ostati prioritet od koga prosvetni radnici neće odustati, poručila je Udružena prosveta Srbije.
Pljuštaće tužbe
Nastavnici u osnovnim i srednjim školama već su podneli kolektivnu tužbu protiv države koja im je uskratila ili smanjila platu, a podneta je i inicijativa Ustavnom sudu da se utvrdi da li je smanjenje zarada u prosveti u skladu sa Ustavom.
Za razliku od nastavnika, profesori bi morali pojedinačno da tuže fakultete za neisplaćene zarade, a Obradović kaže da to može da bude problem jer fakulteti nisu mahom ništa krivi što je njima oduzeta plata.
„Verujem da će se brzo ispostaviti da su ovi potezi države naustavni, ali za to vreme je na snazi neverovatan pritisak na celokupnu prosvetu“, kaže nekadašnji poslanik u Narodnoj skupštini.
Nastavnici su u velikom broju u međuvremenu podlegli pritiscima. Pitanje je koliko dugo univerzitetski profesori mogu da izdrže bez primanja. Sve po principu: Vučić naredi, a institucije nekome uskraćuju novac iz državnog budžeta, praktično ukidaju pravo na ekonomsku egzistenciju.
Metode kojima vlast SNS-a i SPS-a hoće da uguši pobunu u Srbiji – „višemesečni teror manjine nad većinom“, kako se to predstavlja – je najbolji dokaz koliko su opravdani protesti za pravnu državu.