img
Loader
Beograd, 15°C
Vreme Logo
  • Prijavite se
  • Pretplata
0
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzleter
  • Podkast
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzletter
  • Podkast

Latest Edition

Dodaj u korpu

Društvo

Akušersko nasilje gorući problem Srbije

23. јануар 2024, 15:27 Žarka Radoja
Foto: TikTok printscreen/instrumentarkajellenanf
Copied

„Žene su postale svesne koja prava imaju i kako bi trebalo da izgleda odnos pacijentkinja-lekar, kaže za „Vreme” pravnica Jelena Stanković, jedna od autorki izveštaja o akušerskom nasilju

Žene su osnažene da ne trpe nasilje, da se polako oslobađaju straha i počinju o tome da govore, kaže za „Vreme“ pravnica Jelena Stanković, jedna od autorki izveštaja o akušerskom nasilju iz 2022. godine.

Zaključak izveštaja „Tretman žena u ginekološko-akušerskim ustanovama” je, između ostalog, da je akušersko nasilje postalo ozbiljan sistemski i gorući problem države Srbije.

U Srbiji se poslednjih dana sve češće čuju svedočenja žena koje su bile žrtve nasilja tokom porođaja, nakon što je jedna porodilja na društvenoj mreži Fejsbuk objavila da je ginekolog akušer u bolnici u Sremskoj Mitrovici odgovoran za smrt njene bebe.

Ona je u objavi na društvenoj mreži Fejsbuk navela, između ostalog, i da joj je lekar tokom porođaja naneo fizičke povrede, da joj je pretio i vređao je „na nacionalnoj osnovi“.

Ginekolog je uhapšen zbog postojanja osnova sumnje da je izvršio krivično delo „teško dela protiv zdravlja ljudi“ i određen mu je pritvor.

Nakon istupa te pacijentkinje, i druge žene su izašle sa svojim svedočanstvima o nasilju tokom porođaja i nakon njega.

„Žene su postale svesne koja prava imaju i kako bi trebalo da izgleda odnos pacijentkinja-lekar“, pojašnjava Stanković.

Šesnaest načina povređivanja

Prema podacima iz izveštaja, pacijentkinje su doživele 16 različitih oblika akušerskog nasilja u ginekološko-akušerskim klinikama prilikom različitih medicinskih tretmana, od čega je verbalno nasilje bilo najzastupljeniji vid nasilja.

„Pored toga, veliki procenat žena je imao indukovani porođaj bez svoje volje, primenjivan je Kristelerov zahvat nad njima prilikom porođaja takođe bez njihove saglasnosti, što je za posledicu imalo veliki broj fizičkih povreda porodilja (Kristelerov zahvat – pritisak na stomak žene koja je u naponu kako bi se beba pogurala da se spusti u porođajni kanal), nije im bilo dozvoljeno da konzumiraju vodu, a neretko je prerastalo i u fizičko nasilje“, kaže sagovornica „Vremena“.

Odgovorni za nasilje, prema njenim rečima, najčešće su bili lekari, iako kaže da je akušersko nasilje do te mere normalizovano, da je prisutno i u komunikaciji sa drugim medicinskim osobljem.

„Verbalno nasilje je postalo svakodnevna pojava sa kojom se pacijentkinje suočavaju već pri ulasku u ginekološko-akušerske klinike. Pod verbalnim i psihičkim nasiljem ne mislim samo na komunikaciju povišenim tonom, već i učestalo vređanje pacijentkinja na osnovu njihovog fizičkog izgleda, zatim osuđivanje da neće biti dobre mame jer ’ne sarađuju’ tokom porođaja i drugi načini svaljivanja krivice na žene ukoliko se nešto loše dogodi“, kaže Stanković.

Nakon što je priča porodilje iz Sremske Mitrovice dospela u javnost i nakon što su i druge žene počele javno da govore o svemu što su preživele u ginekološko-akušerskim odelenjima širom Srbije, u nekoliko gradova su održani protesti, na kojima se tražila odgovornost nadležnih.

Od Ministarstva zdravlja je zatraženo da definiše protokol za porođaj koji će informisati žene o mogućim intervencijama i njihovim pravima, kao i kome da se obrate u slučaju kršenja.

Problemi u postupcima

Akušersko nasilje ne postoji kao termin u zakonima Srbije, pojašnjava Stanković i dodaje da iz prakse zna da postoje presude, uglavnom na uslovne kazne zatvora od nekoliko meseci do godinu dana.

„Problem u vezi sa tim postupcima je što pacijentkinje-svedoci često odustaju od svedočenja jer se plaše za posledicu, a teško je i pronaći lekara sudskog veštaka sa spiska stalnih sudskih veštaka koji bi hteo objektivno da izradi nalaz i mišljenje koji bi se koristio u sudskom postupku, jer se radi o kolegama i jedni drugima čuvaju leđa“, rekla je Stanković.

Među nekoliko predloga kako umanjiti mogunost bilo kog vida nasilja tokom porođaja, bila je i inicijativa pokreta Kreni-promeni, da se očevima dozvoli prisustvo na porođaju u Sremskoj Mitrovici. Njihov predlog je usvojen i u opštoj bolnici u Sremskoj Mitrovici će biti dozvoljena besplatna pratnja porodiljama na porođaju.

Međutim, kako kaže naša sagovornica, iako to jeste dobra vest, ona ne bi trebalo da bude povezana sa poslednjim događajima, jer se nasilje ne dešava samo u porođajnim salama.

„Smatram da bi prisustvo pratnje na porođaju trebalo da bude pravo i mogućnost pacijentkinje, a ne obaveza kako nasilja ne bi bilo više. Rešenje za nasilje ne treba da se prebacuje na porodilje i njihovu porodicu, već sistem treba da obezbedi rešenje“, zaključuje pravnica Jelena Stanković.

Tagovi:

Akušersko nasilje Porodilje Srbija
Copied

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Više iz rubrike Društvo
Ultrazvuk štitaste žlezde

Zdravlje

29.мај 2025. Katarina Stevanović

Šta morate da znate o štitastoj žlezdi: Kako na vreme otkriti bolest i kako se leči?

Od nesanice i anksioznosti do raka – poremećaji rada štitaste žlezde pogađaju milione ljudi, a simptomi se lako mogu pomešati s posledicama svakodnevnog stresa. Autorka ovog teksta zna to iz ličnog iskustva, a uz pomoć stručnjaka donosi sve što treba da znate o jednoj od najrasprostranjenijih endokrinih bolesti današnjice

Naslovna strana Vremena

Novi broj „Vremena”

28.мај 2025. I. M.

Adam Mihnjik za „Vreme”: Studentski bunt je kulturna budućnost Srbije

U intervjuu iz Varšave, Adam Mihnjik, jedan od najvažnijih evropskih intelektualaca govori o otporu, komunizmu, novinarstvu, zatvoru i zašto veruje da Srbija ima šansu za bolji put

Pobunjeni prosvetni radnici: Meta odmazde režima

Novi otkazi u prosveti

28.мај 2025. T. S.

Obračun sa neposlušnima: Tri nastavnice iz Srbobrana dobile otkaz zbog obustave nastave

Tri nastavnice iz Gimnazije „Svetozar Miletić“ u Srbobranu dobile su otkaz jer su u znak podrške studentskim protestima obustavile nastavu. One su poslednje žrtve neobuzdanog režima koji se mesecima obračunava sa pobunjenim prosvetnim radnicima

NAT se bavi akreditaciom studentskih programa

Pritisak na univerzitet

28.мај 2025. Katarina Stevanović

NAT pod lupom: Zašto se osipaju tela koja brinu o kvalitetu obrazovanja?

Pod pritiskom vlasti, univerziteti u Srbiji prelaze na onlajn nastavu, blokade traju, a Nacionalno telo za akreditaciju ostaje bez članova. To je ono telo koje je fakultetima u blokadi pretilo oduzimanjem akreditacije. Da li se ostavke zaista podnose iz „ličnih razloga“

Anti-SLAPP konferencija

Mediji

27.мај 2025. M.S.

Anti-SLAPP konferencija: Srbija među pet država sa najviše SLAPP tužbi

Tužbe koje imaju za cilj da ućutkaju kritiku, zakopaju istinu i kazne one koji imaju hrabrosti da govore jesu SLAPP tužbe, a Srbija je među pet država Evrope koje su najviše pogođene ovim tužbama

Komentar

Komentar

Razaranje Univerziteta: Nasilje, moć i noša

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić pokušava da uništi srpske Univerzitete kako bi opstao na vlasti. Ne shvata pritom da bez Univerziteta gubi društvo iz kojeg, kao i svaki parazit, isisava životodavne sokove. On ubija ono što ga drži u životu

Ivan Milenković

Pregled nedelje

Vučić pod kapuljačom

Kao paradržavni organ specijalne namene koji metalnim štanglama zavodi „red i mir“, Vučić upravo legalizuje kapuljaše. U pitanju je – otprilike – nešto nalik na Musolinijeve „borbene saveze“ iz 1919-1922.

Filip Švarm

Komentar

Otadžbinu brani „istraživački tim Informera“

Sreća da Srbija ima „istraživački tim Informera“! Dragan J. Vučićević je u poslednji čas otkrio pakleni plan „zločinaca“ i „blokadera“ i tako opet spasao državu. To što laže manje je bitno

Nemanja Rujević
Vidi sve
Vreme 1795
Poslednje izdanje

Intervju: Adam Mihnjik, glavni i odgovorni urednik dnevnog lista “Gazeta viborča”, pisac

Studenti su dobra budućnost Srbije Pretplati se
Smene na čelu novosadske policije

Od ranije poznati načelnici

Sve greške predsednika Srbije

Aleksandar Vučić, vođa opozicije

Slučaj Novaka Đokovića

Uvek svoj, a na pravoj strani

Intervju: Mario Knezović, frontmen grupe “Zoster”

Sve može biti muzika

Vidi sve

Arhiva

Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.

Vidi sve
Vreme 1795 28.05 2025.
Vreme 1794 21.05 2025.
Vreme 1793 15.05 2025.
Vreme 1792 07.05 2025.
Vreme 1790-1791 23.04 2025.
Vreme 1789 16.04 2025.
Vreme 1788 10.04 2025.
Vreme 1787 03.04 2025.
Vreme 1786 26.03 2025.
Vreme 1785 20.03 2025.
Vreme 1784 12.03 2025.
Vreme 1783 05.03 2025.

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Vreme Logo
  • Redakcija
  • Pretplata
  • Marketing
  • Uslovi korišćenja
  • Njuzleter
  • Projekti
Pratite nas:

© 2025 Vreme, Beograd. Developed by Cubes

Mastercard Maestro Visa Dina American Express Intesa WSPAY Visa Secure Mastercard Secure