Nešto više od mesec dana ostalo je školarcima da se odmore do početka nove školske godine. Neki su možda već nabavili knjige, neki čekaju na spiskove, a neki možda čekaju na predsednika Aleksandra Vučića da ispuni svoje obećanje.
U moru obećanja, koja se brzo i lako zaborave, jedno je početkom februara glasilo da će u saradnji sa sindikatima započeti sveobuhvatnu reformu obrazovanja u okviru koje je trebalo da da sve od sebe da već od septembra učenici dobiju besplatne udžbenike na teritoriji cele Srbije.
Ova priča naslanjala se zapravo na ideju Miloša Vučevića, koji je 27. januara kao odlazeći premijer najavio da će od narednog dana pregovarati sa ministrom finansija Sinišom Malim o mogućnosti da udžbenici za učenike u Srbiji i gradski prevoz svuda budu besplatni.
Da li je sve bilo samo deo kampanje?
Vučevićeva ideja o besplatnim udžbenicima u celoj Srbiji dodatno je podstaknuta u opštini Brus, koju je predsednik Vučić posetio 1. februara.
„Ja za razliku od drugih političara nikada nisam bio oduševljen pričom o besplatnim udžbenicima, jer morate da uzmete od nekog drugog da bi vama država dala išta besplatno. Slažem se da je nefer da udžbenici budu besplatni samo u Beogradu. Tu se postavlja pitanje kako iz tog začaranog kruga uopšte da izađemo. Ne mogu da obećam da li će to da bude za tri ili četiri meseca, ali ću dati sve od sebe da već od septembra imamo besplatne udžbenike u Srbiji“, rekao je tada Vučić.
I njemu je tada smetalo nejednako ulaganje u različite delove naše zemlje, između ostalog i u oblasti obrazovanja.
„Takvi su političari danas, ‘samo glasaj za mene i rešićemo’, ‘samo ovog da smenim’, a pojma nemaju ni o čemu. Neću beogradizaciju Srbije, želim da svako ima jednaka prava, jer tolika razlika u ulaganju između Beograda, Novog Sada, pa i Niša u odnosu na sva druga mesta znači da se ljudi teže odlučuju za ostanak u svojim mestima“, naveo je on.
Zašto su udžbenici skupi?
Besplatne udžbenike, odnosno novac za njihovu kupovinu, u posledjih nekoliko godina dobijaju roditelji učenika u Beogradu, glavnom gradu Srbije. Besplatne udžbenike ranije su dobijali i učenici u Surdulici, a pojedine lokalne samouprave daju ih učenicima prvog razreda osnovne škole.
Ekonomista Nikola Altimarkov je još u januaru, nakon izjave Miloša Vučevića od koje je sve poteklo, za „Vreme“ rekao da, da bi ovakva inicijativa mogla da bude sprovedena, najpre treba sagledati koren problema – zašto su u Srbiji udžbenici skupi.
„Mi u poslednjih četvrt veka imamo potpuno neracionalan sistem izdavanja udžbenika”, rekao je on.
Ukoliko bi bio uveden ekonomski optimizovan sistem izdavanja udžbenika, njihova cena bila bi nekoliko puta niža.
„Kada spustite cenu udžbenika, onda možete da pričate o besplatnim udžbenicima. O tome bi trebalo pričati na republičkom nivou, a ne na nivou lokalne samouprave”, zaključio je tada Altiparmakov.
Novo obećanje – nacionalni udžbenici
Dok se na besplatne udžbenike gotovo zaboravilo, na sednici 17. jula Vlada Srbije je usvojila Predlog zakona o izmenama i dopunama Zakona o udžbenicima, a u njemu – nacionalne udžbenike.
To su udžbenici za srpski jezik, srpski jezik i književnost, svet oko nas, prirodu i društvo, istoriju, geografiju, muzičku kulturu i likovnu kulturu, kao i udžbenici od posebnog značaja za nacionalne manjine.
Ove predmete će svi osnovci Srbije učiti iz istog udžbenika. Nacionalne udžbenike će izdavati državni izdavač Zavod za udžbenike, a oni će sukcesivno bili uvođeni počev tek od školske 2026/2027. godine.
Nacionalni identitet na uštrb kvaliteta
Ova izmena je usmerena na „očuvanje nacionalnog identiteta, razvoj osećaja pripadnosti, poštovanje maternjeg jezika i negovanje tradicije, uz istovremeno podsticanje interkulturalnosti i očuvanje kulturne baštine“, saopšteno je po usvajanju odluke.
Udruženje izdavača udžbenika, u ime 13 članova, smatra „da je trenutna zakonodavna inicijativa doneta sa ciljem da se nasilno obustavi rad obrazovnih izdavača, i to kroz mehanizme koji ne podstiču kvalitet, konkurenciju i razvoj, a u korist potrošača i građana Republike Srbije, i naše dece, već pokušavaju da stvore zatvoren, monopolistički sistem koji otvara prostor za zapošljavanje pojedinaca koji, do sada, nisu uspeli da svojim radom i znanjem nađu svoje mesto u obrazovno-izdavačkom sistemu Srbije”.
Smatraju da će uvođenje jedinstvenih nacionalnih udžbenika dovesti do smanjenja kvaliteta nastave, a da nastavnici neće imati mogućnost da biraju materijale koji najbolje odgovaraju njihovom odeljenju, već će biti svedeni na mehaničke prenosioce centralizovanog sadržaja.
Izvor: Nova.rs