U Topolskoj ulici na Vračaru u Beogradu, u broju 17, planira se gradnja stambenog objekta na tri sprata. Pre gradnje, planirano je rušenje tri postojeća objekta. Inače, parcela u Topolskoj 17 nalazi se u okviru prostorne kulturno-istorijske celine „Krunski venac“, koja je proglašena kulturnim dobrom, piše Dunja Marić za Novu ekonomiju.
Kako se navodi u urbanističkom projektu, firma „Base properties“, kao investitor planira gradnju zgrade koja će se sastojati od podzemnog nivoa, prizemlja, tri sprata, kao i jednog povučenog sprata.
Zgrada će se sastojati od šest stanova i dodatnih 12 parking mestа u garaži.
Konkretno, prizemlje, sva tri sprata, kao i povučeni sprat biće namenjeni za stanovanje. Podzemni nivo biće namenjen parkiranju i tehničkim prostorijama, a biće mesta i za šest bicikala.
Površina zgrade biće 1.162 kvadrata.
Sama parcela na kojoj će biti izgrađen objekat površine je 415 kvadrata, a nalazi se u zoni transformacije porodičnog stanovanja u delimično formiranim gradskim blokovima u višeporodično stanovanje.
Inače, ova parcela okružena je drugim objektima – vilama po kojima je Vračar prepozantljiv, kao i jednim novim poslovnim objektom.
Pre gradnje – rušenje
Na parceli se trenutno nalazi stambeni objekat površine 88 kvadrata, kao i jedan pomoćni objekat od 20 kvadrata. Takođe, postoji i garaža površine 32 kvadrata.
Kako se navodi, postojeći objekat je u privatnom vlasništvu. U Katastru nepokretnosti kao imaoci prava na objektu upisani su „Base properties“, Marija Popović i Zoran Stojadinović.
Ovi objekti biće srušeni.
Parcela u okviru kulturne celine
Parcela na kojoj je planirana gradnja takođe se nalazi u okviru Prostorne kulturno-istorijske celine Krunski venac, koja je 2018. godine proglašena za kulturno dobro. Ipak, rušenje vila je počelo iste godine.
Ipak, kako se navodi u urbanističkom projektu, objekat koji se trenutno nalazi na parceli je objekat „bez vrednosti i moguće je uklanjanje istog i zamena novim objektom, tako da se uklopi u urbanističke i tipološke karakteristike celine“. Kako se navodi, na pomenutoj parceli ne postoje zaštićena prirodna dobra, flora, fauna, kao ni nepokretna kulturna dobra.
Takođe, u Urbanističkom planu navodi se da će se objekat „svojom materijalizacijom, posebno fasadom“, uklopiti u ambijent „mirne stambene zone na lokaciji“.
Izvor: Nova ekonomija