„Tema energetske bezbednosti dugo je predstavljala tabu u Srbiji, nije se preispitivao ruski energetski monopol i nisu se aktivno tražila druga partnerstva“, izjavio je direktor Centra za stratešku analizu (CZSA) Darko Obradović.
On je na konferenciji „Energetska bezbednost – izazovi i perspektive“ u organizaciji CZSA naveo da je ta organizacija identifikovala 12 ključnih preporuka i zaključaka kojima se
pružaju odgovori za rešavanje problema energetske stabilnosti.
„Najznačajnije preporuke tiču se potrebe za eliminisanjem ruskog vlasništva u NIS-u, podizanju indeksa energetskebezbednosti, jačanju energetskih partnerstava i privlačenja novih investicija, kao i uvažavanje zelene tranzicije koja nudi nove izvore rasta za Srbiju“, naveo je Obradović.
On je istakao da Naftna industrija Srbije čini sedam odsto srpskog BDP-a i da je iz tih razloga važno rešiti problem ruskog vlasništva na osnovu komercijalnih interesa Srbije.
„Na geopolitičke rizike Srbija ne može da utiče ali može da donosi odluke kako bi iste umanjila kroz izbor pouzdanih partnera“, zaključio je Obradović
Džavni sekretar u Ministarstvu energetike Stefan Srbljanović istakao je da je Srbija mnogo uložila u energetski sektor i da predstoji usklađivanje sa usvojenim strategijama.
Naveo je strateške projekte gasovoda sa Mađarskom kao i hidrocentrale Bistrica i Đerdap 3.
„Što se tiče gasovoda Srbija ima potpisane memorandume sa Rumunijom i Severnom Makedonijom čime se stvaraju preduslovi za formiranje transbalkanskog koridora, pred nama su godine ulaganja u energetski sektor, kako bi se pripremili za budućnost delovaćemo strateški“, istakao je Srbljanović.
Profesor Ilija Životć sa Fakulteta za inžinjerski menadžemnt istkao je da nema nacionalne bezbednosti bez energetske bezbednosti.
On je apelovao na usklađivanje strateških dokumenata i naveo da veruje da će okosnica buduće strategije nacionalne bezbednosti biti energetska bezbednost.
„Nije važan broj tenkova i raketa ukoliko nemate energenata“, jasan je Životić.