
Plate
Nova ekonomija: Prosečna plata od 1400 evra koju obećava Vučić nije realna
Da bi prosečna plata porasla na 1400 evra do kraja 2027. godine ukupno povećanje bi moralo da iznosi oko 59 odsto
Cena struje za privredu dosad je, u prethodnih godinu dana, iznosila 94 evra po megavat-satu
Privrednici u Srbiji suočavaju se sa novim poskupljenjem struje. Elektroprivreda Srbije (EPS) dostavila je preduzećima nove ponude za snabdevanje električnom energijom, koje predviđaju rast cena od osam do 12 odsto, piše Dunja Marić za Novu ekonomiju.
Cena struje za privredu dosad je, u prethodnih godinu dana, iznosila 94 evra po megavat-satu. Međutim, EPS je privrednicima počeo da šalje ponude za zaključenje novih ugovora – sa višim cenama.
Dve ponude
Kako za Novu ekonomiju kaže Zoran Drakulić, vlasnik kompanije “Point Group”, EPS je poslao dve ponude. Prva ponuda je da struja do kraja godine košta 106,14 evra po megavat-satu. Druga ponuda je da se sklopi ugovor koji će trajati duže, do kraja 2026, a da cena struje bude 101,9 evra po megavat-satu.
Dakle, privrednici koji prihvate ugovor koji će važiti do kraja naredne godine, struju će plaćati za oko osam odsto više nego dosad. Oni koji odaberu kraći ugovor, plaćaće struju 12 odsto više.
Za Drakulića, ova ponuda je neprihvatljiva.
„Nove cene su dosta visoke, a mi proizvođači peleta imamo veliki problem jer su u regionu – Crnoj Gori, Republici Srpskoj, Bosni, pa i Hrvatskoj, odakle se uvozi pelet, cene struje za privredu daleko niže. Mi ovo jednostavno ne možemo da prihvatimo, makar morali da zatvorimo fabriku“, kaže Drakulić.
„I nafta nam je skupa, jednostavno imamo skupu državu. Ali ne možemo ovo da prihvatimo, pa po cenu zatvaranja„, zaključuje Drakulić.
Nova, skuplja ponuda od EPS-a stigla je i Metalcu, kaže za Novu ekonomiju Dragoljub Vukadinović, predsednik Metalac grupe. Međutim, on ističe da ova kompanija i dalje nije potpisala ovaj ugovor sa novim cenama.
S druge strane, Zoran Matijević kaže da Industriji mesa Matijević nije stigla nova ponuda EPS-a, s obzirom na to da ova kompanija ima ugovor koji važi do kraja ove godine.
Cena struje prethodno snižena
Od 1. maja prošle godine, cena struje za privredu je snižena za oko 20 odsto.
Prethodno su, u 2023, privrednici plaćali 119,67 evra po megavat-času.
Zbog čega cena struje za privrednike sada ponovo raste, pokušali smo da saznamo od EPS-a. Do objavljivanja ovog teksta, međutim, nismo dobili odgovore na pitanja koja smo im uputili.
Promenjena metodologija za obračun cene
U 2024. godini došlo je do još jedne promene za privrednike. Naime, EPS je u septembru prošle godine usvojio nove metodologije formiranja cena električne energije za kupce na komercijalnom snabdevanju, odnosno za privredu. Kako je saopšteno iz EPS-a, cilj novih metodologija jeste da se sa kompanijama formira adekvatna cena struje koja bi zadovoljila njihove potrebe, a da ne ugrozi njihove finansije.
Kako su stručnjaci u oblasti energetike tada objasnili, metodologija funkcioniše tako što se snabdevač, u ovom slučaju EPS, trudi da grupiše kupce na osnovu određenih parametara, a to je najčešće količina struje koju troše na mesečnom ili godišnjem nivou. U obzir se uzima i da li više struje troši noću ili danju. Ovakvi podaci koriste se kako bi se odredili cenovni rasponi za različite grupe kupaca.
Primera radi, u grupi kupaca koji troše manje električne energije, struja je obično skuplja. Suprotno tome, za velike kupce, odnosno one koji troše veliku količinu struje, snabdevač može da obezbedi određene popuste.
Izvor: Nova ekonomija
Da bi prosečna plata porasla na 1400 evra do kraja 2027. godine ukupno povećanje bi moralo da iznosi oko 59 odsto
Cene autobuskih karata za međugradski prevoz kod pojedinih prevoznika vinule su se u nebesa. Da li postoji bolje, brže i jeftinije rešenje
Dok milioni Amerikanaca pokušavaju da pokriju osnovne životne troškove, deset najbogatijih pojedinaca u zemlji svakog dana zarađivalo je po milijardu dolara
Kako je cena auto-puta od Beograda do Novog Sada preko Zrenjanina sa 530 miliona evra 2019. porasla na 1,596 milijardi 2024. godine i koliko se Srbija zbog toga dodatno zadužila
U Srbiji se godišnje baci vune za devet miliona džempera. Zašto?
Režimski napad na visoko obrazovanje
Kako se sprema Šešeljev zakon 2.0 Pretplati seArhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve