
Ekonomija
Globalna anketa: Kako vam je na poslu?
Američka agencija Galup u novom istraživanju navodi da je zadovoljstvo životom i angažovanost na poslu opala širom sveta. Na kom mestu se nalazi Srbija?
Niz fabrika koje napuštaju Srbiju se nastavlja. Ovog puta je na redu fabrika kablova „Drekslmajer“ koja u Zrenjaninu upošljava gotovo 2.000 radnika
Nakon 17 godina poslovanja u Srbiji, nemačka kompanija „Drekslmajer Grup“ (Draexlmaier Group), globalni proizvođač kablovskih setova za automobilsku industriju, ugasiće svoj proizvodni pogon u Zrenjaninu.
Fabrika će biti zatvorena 2026. godine, a pogon će nastaviti da radi do kraja ove godine kada će gotovo 2.000 radnika ostati bez posla, kažu za portal Danas u Industrijskom sindikatu Srbije.
Kao razlog za zatvaranje pogona navodi se sve dublja kriza u nemačkoj auto-industriji koja traje već izvesno vreme.
Kako navodi predsednik „Industrijskog sindikata DAD DM“ Dragan Matić, izvesno je da će „Drekslmajer“ gasiti svoje pogone širom sveta.
„Ono što su nam predstavnici poslodavaca izneli jeste da je auto-industrija za koju oni rade, odnosno da su završne kompanije u industriji, najavile da će određeni proizvodi za koje oni rade setove kablova da se gase“, kaže Matić.
Matić navodi da su se zaposleni nadali da će doći do smanjenja radne snage, a ne do gašenja čitavog pogona.
„Sindikati će već za mesec dana krenuti u razgovore sa poslodavcem na koji će se način gašenje sprovoditi, kao i koji će se uslovi dati zaposlenima. Predstavnici poslodavca su već najavili fer i korektne uslove što podrazumeva ne samo poštovanje zakonskih minimuma već su u planu izdašnije nadoknade. U međuvremenu će kolege iz fabrike zajedno sa rukovodstvom kontaktirati Nacionalnu službu za zapošljavanje u Zrenjaninu kako bi se pripremili za situaciju da će značajan broj ljudi završiti na birou“, ističe Matić.
Prema njegovim rečima, ovo je dosta teška i stresna situacija za zaposlene, naročito za značajan broj bračnih parova koji radi u „Drekslmajeru“.
O „Drekslmajeru“
Nemačka kompanija „Drekslmajer” od 2007. godine posluje u Zrenjaninu. Do 2018. godine izgrađene su četiri proizvodne hale koje se nalaze u industrijskoj zoni Bagljaš.
Ova nemačka kompanija je dobijala i subvencije između 2007. i 2012. godine i od Pokrajine i od Republike. U jednom periodu je od države dobila paket finansijske podrške u iznosu od oko četiri miliona evra za zapošljavanje 800 radnika, odnosno pet hiljada evra po jednom novom radnom mestu.
U periodu pre pandemije, prema podacima Agencije za privredne registre (APR) u 2018. godini
prosečan broj zaposlenih je bio 6.251, što je činilo 17,8% od ukupnog broja radnika u Zrenjaninu. Nakon toga, prosečan broj zaposlenih je i više nego prepolovljen, da bi danas dostigao broj od oko dve hiljade radnika.
Niz zatvorenih fabrika
„Drekslmajer“ je samo jedna u nizu fabrika koje su u proteklim nedeljama navele da se suočavaju sa problemima u poslovanju. Najpogođeniji je jug Srbije, gde će svoj pogon zatvoriti fabrika „Beneton“, o čemu je ranije pisalo „Vreme“.
Osim „Benetona“, u teškoj situaciji su i fabrike „Džonson elektrik“, „Aptiv“ i „Jura“, u kojima se nude sporazumni raskidi ugovora.
Izvori: Danas/Vreme
Američka agencija Galup u novom istraživanju navodi da je zadovoljstvo životom i angažovanost na poslu opala širom sveta. Na kom mestu se nalazi Srbija?
Cene sirove kafe su se u svetu udvostručile za svega nekoliko meseci pošto je proizvodnja smanjena zbog nepovoljnih vremenskih prilika, a dodatno povećanje moglo bi da bude podstaknuto najavljenim uvođenjem američkih carina na uvoz robe iz svih zemalja
U Bangkoku je policija uhapsila kineskog državljanina, nakon što se u tom gradu srušila višespratnica. Ispostavilo se je da je prikrivao strano vlasništvo u kompaniji koja je gradila zgradu. Ta firma spada u neprozirnu strukturu kineskih kompanija koje grade i prugu Beograd-Budimpešta
Nakon novog zahteva Srbije, američki OFAC produžio je važenje licence za NIS do 27. juna. Predsednik Aleksandar Vučić zahvalio je američkim partnerima, uz poruku da će borba za dugoročno rešenje biti nastavljena
NIS je zatražio novu specijalnu licencu od američkog OFAC-a kako bi izbegao potpunu blokadu poslovanja. Ministarstvo energetike poručuje da bi primena sankcija bila udar na ceo region, a rešenje ovog pitanja očekuje se i kroz direktne razgovore na najvišem nivou – u Moskvi i Vašingtonu.
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve