
Saobraćajna nesreća
Tri osobe poginule, od kojih jedno dete, u lančanom sudaru kod Donjeg Milanovca
Tri osobe su poginule, od kojih je jedno dete, a četiri su povređene u teškoj saobraćajnoj nesreći koja se dogodila rano jutros.
Beograd se ponovo našao na listi najzagađenijih glavnih gradova na svetu, budući da je koncentracija štetnih PM 2,5 čestica u vazduhu dostigla nivo koji je 17,3 puta viši od preporučene srednje godišnje vrednosti
Beograd je ponovo jedan od najzagađenijih glavnih gradova u svetu, budući da je, prema sajtu „Aj-Kju er“, koncentracija PM 2,5 čestica bila 17,3 puta veća od preporučene srednje godišnje vrednosti Svetske zdravstvene organizacije, prenosi RTS.
U Beogradu je u 12 sati koncentracija PM 2,5 čestica iznosila čak 86,4 mikrograma po metru kubnom, što prestonicu Srbije stavlja na 4. mesto najzagađenijih prestonica u svetu.
Vazduh u Beogradu zagađen je i prema podacima sajta Beoeko. Srednja vrednost PM 2,5 čestica sa svih mernih stanica u Beogradu iznosi 70,9. Najviša vrednost štetnih čestica zabeležena je na mernoj stanici Beograd Lazarevac – 119, dok u centru grada na stanici u Bulevaru despota Stefana dostižu 89,1 mikrogram po metru kubnom.
Preporuka je da se prozori zatvore, da se izbegavaju fizičke aktivnosti napolju, a ako se izlazi, da osetljive grupe nose masku.
Prema merenjima, vazduh je izuzetno lošeg kvaliteta i u Novom Sadu, Nišu i još nekoliko gradova u Srbiji.
Zahvaljujući svojim dimenzijama, čestice manje od 2,5 mikrometara su sposobne da prođu nos i grlo, te mogu da prodru duboko u pluća, pa i da uđu u krvotok.
Tri osobe su poginule, od kojih je jedno dete, a četiri su povređene u teškoj saobraćajnoj nesreći koja se dogodila rano jutros.
„Sindrom slomljenog srca“ (Broken-Heart-Syndrom, poznat i kao Takotsubo-sindrom), bolest je koja i dalje predstavlja zagonetku za lekare. A opasan je skoro kao srčani udar
Pre 80 godina, od marta do novembra, objavljena su tri romana Ive Andrića: Na Drini ćuprija, Travnička hronika i Gospođica. Uz pola veka od njegove smrti, ovo je drugi jubilej našeg jedinog nobelovca koji obeležavamo ove godine
Zgrada subotičkog Narodnog pozorišta posle nekoliko decenija je izgrađena, istina bez velike sale zbog koje je najviše i počela obnova
Sredinom osme decenije prošlog veka grupa studenata – petoro arheologa i jedan fizičar – krenula je prvi put na letovanje u Grčku, u antičku Teru koju je ove zime zadesila serija zemljotresa
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve