Na trećoj sednici Skupštine grada Sremska Mitrovica usvojena je odluka o ostvarivanju statusa roditelj-negovatelj na teritoriji grada, čime je Sremska Mitrovica postala prva lokalna samouprava u Srbiji koja je donela ovu meru.
Odluka je usvojena na inicijativu gradonačelnika Aremske Mitrovice Branislava Nedimovića, prenosi Sremska TV.
Cilj Odluke je unapređenje kvaliteta u oblasti socijalne zaštite i to kroz pružanje pomoći porodicama čija deca su u kategoriji lica sa posebnim potrebama.
Usvajanjem odluke roditelj-negovatelj omogućiće se tim roditeljima da imaju platu, na nivou minimalne zarade u Srbiji, i mogućnost da ostvare i pravo na penziju.
Reč je o roditeljima dece koja zbog svog zdravstvenog stanja nisu u mogućnosti da pohađaju predškolsku ustanovu, školu ili dnevni boravak i nisu na smeštaju u ustanovi socijalne zaštite, pa u potpunosti zavise od stalne nege i nadzora druge osobe, najčešće roditelja.
Ko ima pravo na status roditelja – negovatelja
Nova odluka odnosiće se na jednog roditelja deteta sa posebnim potrebama i ovo pravo mogu da ostvare pod uslovom da su i roditelj i dete državljani Srbije i da imaju prijavljeno prebivalište na teritoriji Sremske Mitrovice.
Zahtev za ostvarivanje statusa roditelj-negovatelj potrebno je podneti nadležnoj gradskoj upravi, koja će na osnovu dostavljene dokumentacije o nezaposlenosti roditelja i zdravstvenom stanju deteta razmotriti da li postoje uslovi za priznavanje ovog prava.
Pored sredstava za naknadu brige o detetu u visini minimalne cene rada utvrđene u Srbiji, roditelji koji ostvare status roditelja-negovatelja, dobiće i pravo na penziono osiguranje.
Zakon „Roditelj-negovatelj” netaknut od 2013.
Roditelji dece sa smetnjama u razvoju, već četiri godine vode bitku za donošenje Zakona „Roditelj – negovatelj“, zahtevajući izjednačenje sa hraniteljima.
Iako je ovaj Predlog zakona još 2013. godine svojim potpisom podržalo više od 60.000 građana, on i dalje nije usvojen.
Jedan od zahteva Evropske unije jeste da se deca uzimaju iz institucija i odrastaju u prirodnom okruženju. Problem nastaje onog trenutka kada biološki roditelji više ne mogu da izdržavaju svoju decu i primorani su da ih daju trećem licu na staranje. Dok su susedne zemlje nedavno usvojile ovaj zakon, Srbija je i dalje jedina zemlja koja nema usvojen ovaj zakon.
Na pitanje zašto ovaj zakon nije usvojen, Ministarstvo rada, zapošljavanja, boračke i socijalne politike, odgovorilo je da će podržati i inicijative za pojednostavljenje procedure za dobijanje odsustva sa rada radi posebne nege deteta, kao i da će razmotriti mogućnosti da se produži pravo na odsustvo radi posebne nege deteta i posle navršene pete godine života.
Međutim, proces je tu stao i daljeg govora na temu usvajanja ovog Zakona njje bilo.