Broj poginulih u studentskim protestima u Bangladešu dostigao je u petak 105 mrtvih, prema prebrojavanju koje je izvršio AFP koristeći podatke koje su dale bolnice.
Strani mediji ističu da je juče prijavljeno najmanje 56 smrtnih slučajeva.
Ukupno 24 dodatna smrtna slučaja prijavljena su u tri bolnice u glavnom gradu Daki, i još šest u Rangpuru, gradu na severu ove zemlje, što je odato prethodnom broju od 75 poginulih.
Policijski čas, suzavac i šok bombe
Ministar unutrašnjih poslova Bangladeša Asaduzman Kan rekao je da će vojska biti raspoređena u prestonici Daki i u drugim oblastima.
Tamo je od četvrtka na snazi suspenzija interneta i usluga tekstualnih poruka dok je policija razbijala proteste, koji su nastavljeni uprkos zabrani javnih okupljanja. Situacija je kulminirala u petak, kada su policajci pustili suzavac i šok bombe kako bi oterali demonstrante.
Sva okupljanja u prestonici zabranjena su do daljeg.
Zašto se protestuje?
Masovne ulične pobune organizovane od strane studenata izbile su početkom jula.
Studenti pozivaju na opštu blokadu tražeći ukidanje odluke da se rezervišu kvote u javnom sektoru za decu onih koji su se borili u ratu za nezavisnost od Pakistana 1971. godine, a protesti su izbili i usled nezadovoljstva zbog velike nezaposlenosti.
U Bangladešu je gotovo petina od 170 miliona stanovnika bez posla ili obrazovanja.
Demonstracije, koje su počele pre nekoliko nedelja i eskalirale u ponedeljak, prestavljaju dosad najveći izazov za premijerku Šeiku Hasina, otkako joj je u januaru počeo četvrti mandat.
Opozicione stranke bojkotovale su poslednje izbore.