Tragedija u Novom Sadu
Nova ekonomija: Kako su radovi na kobnoj železničkoj stanici poskupeli pet puta?
Nejasno je kako je cena radova na železničkoj stanici u Novom Sadu sa procenjenih tri, skočila na čak 16 miliona evra
Firmu NTD Consulting International koja će se baviti pružanjem usluga stranim studentima koji dolaze u Srbiju da studiraju osnovao je Mladen Šarčević nekadašnji ministar prosvete, a sada v.d. direktora javnog preduzeća Službeni glasnik, u februaru ove godine zajedno sa saradnicima iz Službenog glasnika kao i sa svoje dvoje dece
Mladen Šarčević, nekadašnji ministar prosvete, a sada v.d. direktora javnog preduzeća Službeni glasnik, pokrenuo je novi biznis u februaru ove godine. Firma se sudeći po podacima sa njene internet prezentacije, bavi se pružanjem usluga stranim studentima koji dolaze u Srbiju da studiraju, piše FORBES.
Ovu firmu, kako se može videti iz zvaničnih podataka, pokrenuo je sa saradnicima iz Službenog glasnika kao i sa svoje dvoje dece. Njen naziv je „NTD Consulting International”.
Uvid u sajt pokazuje da kompanija nudi ključne informacije za inostrane studente, od opisa Srbije kao savršeno sigurne destinacije, otvorenosti i gostoljubivosti našeg naroda, preko informacija o Beogradu kao metropoli (sve fotografije na naslovnoj strani u fokusu imaju Beograd na vodi), do pohvala o obrazovnom sistemu naše zemlje i njegovoj bogatoj istoriji.
Kompanija nudi sve informacije o programima studentske razmene. Takođe, obezbeđuje privatni smeštaj po „veoma pristupačnim cenama“, kao i informacije o prijemnim ispitima i zahtevima u pogledu jezika.
Posebne informacije namenjene su studentima iz Nigerije, Gambije, Senegala, Gane, Indije i Kine.
Sekcija sajta pod nazivom „Tim“ ima šest osoba koje su istaknute kao tim kompanije NTD Consulting International prvi je Mladen Šarčević, potpisan kao Founder & CEO (osnivač i glavni izvršni direktor).
U kratkoj biografiji navodi se da je Šarčević učestvovao u osnivanju mnogih javnih škola, da je osnivač nekoliko privatnih, kako u Srbiji tako i na Balkanu, kao i da je osnivač obrazovnog sistema Ruđer Bošković.
Šarčevićeva „imperija” privatnih škola
Mladen Šarčević, ministar prosvete od 2016. godine, jedan je od pionira privatnog školstva u Srbiji i regionu.
Prema pisanju BIRN-a Šarčević je svoju poslovnu imperiju otvaranja privatnih škola počeo tokom devedesetih u saradnji sa firmom „Interspid“, koja je dovođena u vezu sa Markom Miloševićem, sinom nekadašnjeg predsednika Srbija Slobodana Miloševića, i poslovima sa švercom cigareta.
Bio je direktor prve privatne srednje škole u Srbiji, gimnazije „Milutin Milanković“ koju je 1999. godine osnovala kompanija „Interspid“.
Šarčević je, inače, u svojoj biografiji naveo da je učestvovao u „stručnom osnivanju“ te škole.
Osim dve pomenute, Šarčević je u vlasništvu tokom 2003. i 2004. godine imao i srednju školu „Kosta Cukić“.
Suvlasnik je bio i gimnazije „Ruđer Bošković“, koju je, između ostalih, pohađao Danilo Vučić, sin Aleksandra Vučića. A takođe, i istoimene osnovne škole i predškolske ustanove.
„Dosta znam o obrazovanju jer sam prošao sve nivoe, a ono što ne znam, znam ko zna”, rekao je jednom prilikom.
Šarčević je zajedno sa Spasojem Ivanovićem 2004. godine osnovao prvu privatnu školu školu u Crnoj Gori
Njih dvojica su u saradnji sa Ivanovićevim partnerom Milanom Živkovićem, uzeli u zakup zgradu jedne osnovne škole, renovirali je i osnovali gimnaziju „Luča“.
Može li direktor javnog preduzeća da vodi privatnu firmu?
U sekciji vesti na sajtu NTD-a postoje samo četiri informacije, ali iz jedne od njih može se videti da Šarčević učestvuje u radu kompanije. Tamo se može pročitati (i videti na slikama) da je ispred NTD-a bio prisutan na obrazovnom sajmu u Ohridu. I da je iza njega stajala prezentacija kompanije.
Propisi dozvoljavaju da direktor javnog preduzeća ima udele u privatnim firmama. S druge strane, ne bi smeo da ima upravljačka prava u privrednim društvima u privatnom vlasništvu, što je Šarčević i u ovom slučaju poštovao s obzirom na to da, iako tako navodi na sajtu, nije zvanični direktor kompanije.
Nejasno je kako je cena radova na železničkoj stanici u Novom Sadu sa procenjenih tri, skočila na čak 16 miliona evra
Domaćinstva u Srbiji najviše troše na osnovne potrebe – hranu i režijske troškove. Iako prosečan prihod raste, obrazovanje ostaje najmanje finansirana stavka, dok troškovi grejanja i osnovnih namirnica značajno opterećuju budžete građana
Proizvodnja Plazme ponovo je pokrenuta, nekoliko meseci od požara koji je izazvao nestašicu čuvenog keksa. Očekuje se da će Plazma uskoro stići i u markete
Pre godinu dana počele su prijave za studentske kartice i nešto ranije za penzionere. I jedne i druge bi trebalo da obezbede građanima značajne popuste – ili je bar tako rečeno. Da li je to zaista tako
Iako se najavljuje kao rešenje za saobraćajne i ekološke probleme Beograda, projekat „Mali metro” izazvao je brojne kritike zbog rastućih troškova, nejasnog plana i nedovoljne transparentnosti u finansiranju
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve