
Nemačka
Strani studenti kao izvor prihoda
Jedna nova studija pokazuje da strani studenti daju ogroman doprinos nemačkom budžetu, ako ostanu da rade, ali i tamo je kriza
Umesto protesta, tokom praznika se skuplja materijal za Ustavni sud, najavljuje opozicija. Naime, jedino taj sud može da naloži ponavljanje izbora ako nađe da su nepravilnosti "bitno" uticale na izborni rezultat
Na protestu ProGlasa u subotu građani su pozvani da dostave snimke koji dokazuju izborne nepravilnosti kako bi svi završili u zahtevu Ustavnom sudu Srbije da ponovi izbore.
Jedan od vodećih političara opozicije, Miroslav Aleksić, takođe je naveo da će fokus narednih dana biti na Ustavnom sudu.
Kako i na osnovu čega taj sud može da ponovi izbore? Time se bavio naš njuzleter Međuvreme u poslednjem izdanju.
„Jedini pravni modalitet da se u potpunosti ponove izbori, to jest vrati na dan raspisivanja izbora, jeste Ustavni sud“, rekla je o tome Sofija Mandić za Međuvreme.
Ona je ovih dana tražena i zauzeta žena jer je članica Gradske izborne komisije ispred liste „Srbija protiv nasilja“.
Sud nema rok za odluku
Čarobni štapić je Član 77 Zakona o Ustavnom sudu koji kaže: „Ako je nepravilnost u izbornom postupku dokazana, a imala je bitan uticaj na izborni rezultat, Ustavni sud odlukom poništava ceo izborni postupak ili delove tog postupka, koji se moraju tačno označiti.“
Najpre je potrebno da se formalno završe izbori koji se ove subote ponavljaju na nekim glasačkim mestima, a onda u roku od petnaest dana bilo koji birač ima pravo da podnese zahtev Ustavnom sudu.
„Sud ne mora da kvantifikuje nepravilnosti, već samo da oceni da je postojao bitan uticaj. Da je iskrivljen izborni rezultat. Ustavni sud ima slobodu da kaže u koju fazu se vraća izborni postupak – na dan glasanja, ili na kandidovanje ili raspisivanje“, kaže Mandić.
„Nažalost, Ustavni sud nema konkretan rok u kojem treba da odluči, ali bi trebalo da to bude u kratkom roku“, dodaje ova pravnica.
Već se sprema konstitutivna sednica?
Inače, Ustavni sud u eri vlasti Aleksandra Vučića nije bio baš ažuran niti spreman da se zamera izvršnoj vlasti.
Takođe, prema najavama nekih poslanika opozicije, konstitutivna sednica Narodne skupštine bi mogla da se održi već sredinom januara.
To, naravno, ne onemogućava Ustavni sud da i posle te sednice odluči da se izbori ponove.
Jedna nova studija pokazuje da strani studenti daju ogroman doprinos nemačkom budžetu, ako ostanu da rade, ali i tamo je kriza
U Agenciji za privredne registre upisana su dva novoosnovana udruženja koja imenima podsećaju na naziv budućeg pokreta predsednika Srbije Aleksandra Vučića - Pokret za narod i Pokret za narod i državu, sa istim sedištem i istim zakonskim zastupnikom
Na zgradu Pošte Kosova u Zvečanu bačene su ručne bombe. Za počiniocima traga kosovska Antiteroristička jedinica
Studenti u blokadi tvrde da njihovi zahtevi nisu ispunjeni, vlast da jesu. Studenti ne žele da odustanu od borbe, vlast čini sve ne bi li pobunu koja se proširila na čitavo društvo ugušila. Studenti kažu da vlast povećava stepen nasilja
Kako je Srpska pravoslavna crkva oblikovala kulturu sećanja poslednjih decenija? Zašto je Peti oktobar bio praznik za Crkvu i kako je Vučić opet sabio SPC u ćošak? O tome u novoj knjizi piše Karin Roginer Hofmajster
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve