Na protestu ProGlasa u subotu građani su pozvani da dostave snimke koji dokazuju izborne nepravilnosti kako bi svi završili u zahtevu Ustavnom sudu Srbije da ponovi izbore.
Jedan od vodećih političara opozicije, Miroslav Aleksić, takođe je naveo da će fokus narednih dana biti na Ustavnom sudu.
Kako i na osnovu čega taj sud može da ponovi izbore? Time se bavio naš njuzleter Međuvreme u poslednjem izdanju.
„Jedini pravni modalitet da se u potpunosti ponove izbori, to jest vrati na dan raspisivanja izbora, jeste Ustavni sud“, rekla je o tome Sofija Mandić za Međuvreme.
Ona je ovih dana tražena i zauzeta žena jer je članica Gradske izborne komisije ispred liste „Srbija protiv nasilja“.
Sud nema rok za odluku
Čarobni štapić je Član 77 Zakona o Ustavnom sudu koji kaže: „Ako je nepravilnost u izbornom postupku dokazana, a imala je bitan uticaj na izborni rezultat, Ustavni sud odlukom poništava ceo izborni postupak ili delove tog postupka, koji se moraju tačno označiti.“
Najpre je potrebno da se formalno završe izbori koji se ove subote ponavljaju na nekim glasačkim mestima, a onda u roku od petnaest dana bilo koji birač ima pravo da podnese zahtev Ustavnom sudu.
„Sud ne mora da kvantifikuje nepravilnosti, već samo da oceni da je postojao bitan uticaj. Da je iskrivljen izborni rezultat. Ustavni sud ima slobodu da kaže u koju fazu se vraća izborni postupak – na dan glasanja, ili na kandidovanje ili raspisivanje“, kaže Mandić.
„Nažalost, Ustavni sud nema konkretan rok u kojem treba da odluči, ali bi trebalo da to bude u kratkom roku“, dodaje ova pravnica.
Već se sprema konstitutivna sednica?
Inače, Ustavni sud u eri vlasti Aleksandra Vučića nije bio baš ažuran niti spreman da se zamera izvršnoj vlasti.
Takođe, prema najavama nekih poslanika opozicije, konstitutivna sednica Narodne skupštine bi mogla da se održi već sredinom januara.
To, naravno, ne onemogućava Ustavni sud da i posle te sednice odluči da se izbori ponove.