
Predsednik Srbije
Na putu ka Moskvi: Vučićev avion sleteo u prestonicu Rusije
Posle pauze na aerodromu u Bakuu i čekanja dozvole za nastavak leta, avion kojim leti predsednik Aleksandar Vučić, sleteo je u glavni grad Rusije
Postalo je dovoljno da neki roditelj proceni da je neko književno ili umetničko delo nepodobno, pa da se ono ukloni ili prepravi. Najnoviji primeri su Ana Frank, Agata Kristi i Mikelanđelov David
U jednoj sceni grafičkog romana „Dnevnik Ane Frank: Grafička adaptacija“ Ana hoda među statuama golih žena, a kasnije predlaže prijateljici da jedna drugoj pokažu grudi.
To je zasmetalo članicama konzervativne grupe „Mams for liberti“, tvrdile su da knjiga umanjuje značaj Holokausta i – Srednja škola na Floridi je uklonila knjigu iz svoje biblioteke.
Zatim, nedavno je javljeno da je izdavač HarperCollins izmenio nekoliko romana Agate Kristi zbog reči koje imaju bilo kakve uvredljive reference, a odnose na rasu, opis ženskog tela ili imaju pojedine prideve koji bi mogli da budu uvredljivi iz današnje perspektive.
U pitanju su misterije sa Herkulom Poaroom i gospođicom Marpl objavljene između 1920. i 1976. godine, koje su objavljene ili treba da budu objavljene u novim verzijama izdavača HarperCollins.
Izmenjen je deo Smrti na Nilu sa Herkulom Poaroom u kome se gospođa Alerton žali na decu, a u Karipskoj misteriji sa gospođicom Marpl, deo u kome se opisuju zubi radnika u hotelu.
Naslov njenog romana Deset malih crnaca je još ranije preimenovan u I ne osta nijedan.
Krajem marta, jedan roditelj đaka šestog razreda u Floridi žalio se da mu je dete bilo izloženo pornografskom sadržaju kad je na času renesansne umetnosti nastavnik pokazao sliku statue Mikelanđelovog Davida, jednog od najvećih remek dela zapadne civilizacije.
Odbor te škole je tražio direktorkin otkaz, iako je ona na početku školske godine roditeljima poslala informaciju da će deci, tokom nastave, biti pokazan David.
Ovo su primeri cenzure književnih i drugih umetničkih dela samo iz ove godine.
U Srbiji je sredina liberalnija. Poslednji slučaj ovakve vrste cenzure je iz kraja novembra prošle godine, kad su roditelji u Novom Pazaru tražili da bioskop tamošnjeg Kulturnog centra skine sa repertoara animirani film Čudesni svet Diznijeve produkcije zato što je glavni junak, tinejdžer, zaljubljen u drugog dečaka.
Roditelje iz Novog Pazara podržao je pokret „Dveri“. Ispostavilo se da njihova podrška nije uspela, zato što je te nedelje Čudesni svet bio najgledaniji film u Srbiji.
S.Ć./Danas
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
Posle pauze na aerodromu u Bakuu i čekanja dozvole za nastavak leta, avion kojim leti predsednik Aleksandar Vučić, sleteo je u glavni grad Rusije
Evropski parlament usvojio je rezoluciju u kojoj se ocenjuje da Srbija, uprkos određenom napretku, i dalje mora da prevaziđe značajne prepreke na putu ka EU
Studenti u blokadi svih univerziteta u Srbiji ne traže više samo moralnu podršku – traže političku odgovornost. Zahtev za vanredne izbore podržale su i opozicione stranke, ali ostaje ključno pitanje: kako naterati vlast da popusti i da li postoji način da se izbori zaista održe pod fer uslovima?
U Srbiji, Viber je postao mnogo više od aplikacije za dopisivanje – za mnoge građane on je postao i izvor problema. Od početka protesta u zemlji, poruke iz roditeljskih i aktivističkih grupa sve češće završavaju u tabloidima, a njihovi autori – na saslušanju u policiji
Vlasnica kluba sa Ibice tvrdi da je jedan srpski diplomata za samo jednu noć potrošio 155.000 evra na provod
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve